Kręgozmyk jest chorobą kręgosłupa polegającą na przemieszczeniu kręgów. W skrajnych przypadkach schorzenie to wymaga operacji.
Kręgozmyk zwyrodnieniowy ma miejsce, kiedy kręg leżący wyżej przesuwa się ku przodowi w stosunku do kręgu leżącego niżej. Najczęściej kręgozmyk występuje w odcinku dolnym kręgosłupa i charakteryzuje się silnym bólem, promieniującym czasem aż do kończyn dolnych. Może wystąpić także problem z poruszaniem się z uwagi na ucisk kręgów na korzenie nerwowe.
Rodzaje kręgozmyku
- kręgozmyk dysplastyczny – jest spowodowany nieprawidłowym wykształceniem się przejścia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Występuje najczęściej u młodzieży i dzieci;
- kręgozmyk węzinowy – występuje z powodu uszkodzenia kręgosłupa;
- kręgozmyk zwyrodnieniowy – jest związany ze zwyrodnieniową chorobą kręgosłupa, charakteryzuje się niestabilnością międzykręgową;
- kręgozmyk urazowy;
- kręgozmyk patologiczny – powstaje w wyniku zmian patologicznych niszczących części międzywyrostkowe łuku kręgowego, np. nowotworu.
Zobacz także: Ból odcinka piersiowego kręgosłupa – przyczyny, leczenie i zalecane ćwiczenia
Leczenie kręgozmyku
Leczenie kręgozmyku zależy od stopnia zaawansowania przesunięcia kręgów. Głównie można mówić o leczeniu zachowawczym, jednak przy silnych dolegliwościach bólowych pacjenci mogą poddać się operacji.
Choroba może dotknąć każdego - występuje zarówno u dzieci, jak i osób starszych.
Retrozmyk
Co ciekawe odwrotnością kręgozmyku jest retrozmyk, czyli sytuacja, w której kręg położony wyżej przesuwa się do tyłu w stosunku do kręgu niższego.