Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak się przygotować do gastroskopii? O czym warto wiedzieć przed badaniem?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak się przygotować do gastroskopii? O czym warto wiedzieć przed badaniem?

NAN

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Przygotowanie do gastroskopii umożliwia właściwe przeprowadzenie jednego z podstawowych badań diagnostycznych. Za jego pomocą lekarz jest w stanie ocenić stan żołądka, przełyku i opuszkę dwunastnicy. Przed badaniem należy zastosować się do kilku zasad.

Gastroskopia wymaga odpowiedniego przygotowania. Wskazaniem do badania mogą być przewlekłe dolegliwości żołądkowe, np. zgaga, utrzymujące się bóle brzucha lub stany zapalne żołądka i przełyku. Podczas niego lekarz dokonuje oceny stanu śluzówki i ścian narządów, soków żołądkowych i ewentualnej obecności żółci.

Zobacz także: Zapalenie błony śluzowej żołądka – objawy, leczenie naturalne i dieta

Jak przygotować się do gastroskopii?

Badanie za pomocą gastroskopu wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest wskazaniem przy nowotworach przełyku lub żołądka i przy chłoniaku żołądka. Gastroskopia i przygotowanie do zabiegu są podstawą diagnozy choroby wrzodowej oraz przełyku Barretta (choroba błony śluzowej przełyku, która często występuje jako powikłanie np. refluksu przełykowego). Za pomocą gastroskopu można zamknąć także żylaki czy usunąć powstałe polipy. Badanie przeprowadza się w diagnostyce celiakii, a także przed niektórymi zabiegami operacyjnymi.

Zobacz także: Jak zbudowany jest układ pokarmowy

Gastroskopię wykonuje się na czczo, więc przez 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść, a na 4 godziny przed nim nie powinno się już pić. Niewskazane jest też palenie papierosów i żucie gumy. Przygotowanie do gastroskopii nie wymaga odstawienia codziennych dawek leków np.: na nadciśnienie, choroby serca czy padaczkę. Powinny zostać przyjęte w dniu badania i popite niewielką ilością wody. Należy zawsze skonsultować z lekarzem wykonującym gastroskopię przyjmowanie leków na krzepliwość krwi.

Przed samym badaniem trzeba zdjąć okulary i wszelkie ruchome protezy zębowe oraz poddać się wytycznym lekarza. Gastroskopia jest bezpieczna. Ryzyko zakażenia jest bardzo małe, ponieważ przeprowadzana jest za pomocą sterylnych przyrządów.

Przygotowanie do gastroskopii – na czym polega badanie?

Gastroskopia nie wymaga hospitalizacji. Badanie przeprowadzane jest przez lekarza i po jego zakończeniu można udać się do domu. Niestety nie jest przyjemne, co skutecznie odstrasza część osób przed jego wykonaniem. Może być również bolesne.

Gastroskopia polega na umieszczeniu w żołądku badanej osoby endoskopu, który ma postać giętkiej i cienkiej rurki z własnym źródłem światła. Zostaje on wprowadzony do żołądka przez gardło. Aby zmniejszyć ból i dyskomfort związany z pojawieniem się ciała obcego w przełyku, lekarz miejscowo znieczula gardło odpowiednim preparatem – najczęściej w formie aerozolu. Moment wprowadzania urządzenia do żołądka może być nieprzyjemny.

Przygotowanie do zabiegu gastroskopii wymaga zapoznania się z procedurą jego przeprowadzania. Badanie wykonuje się na leżąco – na lewym boku, z głową przygiętą do klatki piersiowej. Wprowadzenie aparatu odbywa się przez ustnik, który osoba poddająca się gastroskopii trzyma w ustach przez cały zabieg. W trakcie badania należy powstrzymać odruch przełykania śliny i pozwolić jej swobodnie spływać do specjalnie przygotowanej w tym celu ślinianki.

Wskazany jest spokój i miarowy oddech, dlatego też w niektórych przypadkach konieczne staje się dożylne podanie leków uspokajających. Całe badanie trwa kilka minut, ale czas uzależniony jest od rodzaju diagnozowanych zmian i może wzrosnąć aż do 30 min. Podczas zabiegu można odczuwać wzdęcia czy odbijanie się, ponieważ do żołądka razem z endoskopem dostaje się niewielka ilość powietrza i jest to normalna sytuacja.

Należy pamiętać, aby po badaniu unikać, przynajmniej przez dwie godziny, spożywania posiłków, ponieważ gardło będzie podrażnione i może pojawić się silny ból. Jeżeli badanie było wykonane w znieczuleniu ogólnym, nie można bezpośrednio po nim prowadzić pojazdów.

Wyniki, jeżeli pobierany był wycinek, są gotowe po około dwóch tygodniach. Rezultat testu na Helicobacter pylori znany jest po kilku minutach od zakończenia badania.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6

Przygotowanie do gastroskopii porady i przeciwwskazania

Przygotowanie do gastroskopii wymaga znajomości wszystkich przeciwwskazań do badania i każdy poddający się zabiegowi musi podpisać pisemną zgodę. Nie powinien być on przeprowadzany u osób, które:

  • przebyły zawał serca lub cierpią na niewydolność serca,
  • mają chorobę wieńcową,
  • cierpią na niewydolność oddechowa,
  • mają podejrzenie perforacji przewodu pokarmowego.

Gastroskopia jest bezpiecznym badaniem, ale jak w przypadku każdej procedury medycznej może dojść do powikłań. Najczęściej występują po dożylnie podanym znieczuleniu. W miejscu wkłucia może pojawić się krwiak. Po badaniu można odczuwać ból gardła. Zdarza się, że występują spadki ciśnienia, zaburzenia oddychania i rytmu serca – często ma to związek z przyjmowanymi dodatkowo lekami. Bardzo rzadko natomiast dochodzi do uszkodzeń w obrębie przewodu pokarmowego czy krwawień – na ich ryzyko narażone są osoby z niewydolnym układem krzepnięcia, które przyjmują leki przeciwzakrzepowe.

Znajomość przeciwwskazań i możliwych następstw jest ważnym elementem tego, jak przygotować się do gastroskopii.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
484
21
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?