Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać plecy okrągło-wklęsłe, czyli charakterystyczne objawy nieprawidłowej sylwetki oraz propozycje ćwiczeń korekcyjnych
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać plecy okrągło-wklęsłe, czyli charakterystyczne objawy nieprawidłowej sylwetki oraz propozycje ćwiczeń korekcyjnych

fizjoterapeuta bada małej dziewczynce plecy

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Plecy wklęsło-okrągłe oznaczają wadę postawy w płaszczyźnie strzałkowej, czyli w kierunku przednio-tylnym, która charakteryzuje się pogłębieniem kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Zaniechanie leczenia skrzywienia grozi pogłębieniem deformacji i rozwinięciem powikłań wieloukładowych.

W zależności od przyczyn powstania wady postawy dobiera się odpowiednie metody leczenia. Ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe to jeden ze sposobów wyprowadzania zniekształconego kręgosłupa, szczególnie polecany dla dzieci, których elastyczny układ kostno-mięśniowy jest podatny na odkształcenia.

Plecy okrągło-wklęsłe

Plecy okrągło-wklęsłe to wada postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej dotycząca kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne pogłębienie kifozy piersiowej, czyli krzywizny na kształt łuku w odcinku piersiowym kręgosłupa, ze szczytem skierowanym w stronę grzbietową, a także pogłębienie lordozy lędźwiowej, czyli paraboli lędźwiowego odcinka kręgosłupa ze szczytem łuku skierowanym w stronę brzuszną.

Do przyczyn powstania pleców okrągło-wklęsłych zalicza się m.in.:

  • czynniki wrodzone, np. zmiany kostno-mięśniowe w obrębie kręgosłupa oraz miednicy uwarunkowane genetycznie,
  • czynniki nabyte, np. powikłania przewlekłych chorób i urazów kręgosłupa oraz dystonie mięśniowe, czyli zaburzenia siły między antagonistycznymi grupami mięśni odpowiedzialnymi za prawidłową i sprawną motorycznie sylwetkę.

Plecy wklęsło-okrągłe mogą rozwinąć się również na skutek efektu dwojakiej kompensacji u osób o astenicznej budowie ciała (wątłej, wiotkiej), w wyniku biernego dostosowania się kształtu pleców i niewydolności mięśni grzbietu równoważących postawę ciała względem wychyleń przednio-tylnych, a także jako reakcja na powstanie jednej patologicznej krzywizny, np. hiperkifozy, gdzie dla konieczności zrównoważenia mechaniki funkcjonalnej kręgosłupa kształtuje się hiperlordoza. Ćwiczenia na plecy wklęsło-okrągłe to jeden ze sposobów przywracania prawidłowej sylwetki oraz zapobiegania powikłaniom i trwałej deformacji kręgosłupa.

Polecamy: Lordoza zniesiona, czyli spłaszczenie kręgosłupa szyjnego – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?

Jak naprawić krzywy kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Plecy okrągło-wklęsłe: objawy

Sylwetka osoby z wadą postaw tego typu cechuje się przede wszystkim pogłębieniem fizjologicznych krzywizn odcinka piersiowego i lędźwiowego. Oprócz tego objawami pleców wklęsło-okrągłych jest pochylenie głowy i wysunięcie barków w rotacji zewnętrznej do przodu oraz odstające łopatki i zwiększenie przodopochylenia miednicy.

Nadmiernie rozciągnięte i osłabione struktury (m.in. mięsień czworoboczny, równoległoboczny, najszerszy grzbietu, mięśnie karku i więzadła przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha, pośladków i grupa kulszowo-goleniowa) oraz zbyt napięte i przykurczone tkanki (m.in. mięśnie piersiowe i zębate przednie, biodrowo-lędźwiowe i proste uda, czworoboczne lędźwi i lędźwiowy odcinek prostownika grzbietu) wpływają na obniżenie sprawności statyczno-dynamicznej i funkcjonalność układową narządów wewnętrznych.

Zwiększona lordoza powoduje przesunięcie narządów brzucha i miednicy do przodu oraz upośledza pracę przepony, z kolei spłaszczona klatka piersiowa po stronie brzusznej może zakłócać mechanikę oddychania. Ponadto obserwuje się zmniejszenie zakresu ruchomości stawów barkowych i biodrowych.

Polecamy: Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie

Plecy okrągło-wklęsłe: powikłania

Nieleczone plecy okrągło-wklęsłe mogą nieść za sobą ryzyko powstania wielu powikłań, takich jak: utrwalenie deformacji kręgosłupa, trwałe zaburzenie pracy struktur więzadłowo-mięśniowych, postępujące zwapnienia, stany zapalne, zrosty, odwodnienia, przesunięcia i ścieranie kręgów oraz chrząstek, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dolegliwości bólowe grzbietu, niewydolność mięśni i zaburzenia krążeniowo-oddechowe czy perystaltyki jelit.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Plecy okrągło-wklęsłe: ćwiczenia

Żeby uniknąć pogorszenia kondycji organizmu, warto wprowadzić możliwie wcześnie kinezyterapię pod postacią korekcyjnych ćwiczeń na plecy wklęsło-okrągłe, uwzględniając etiologię, zaawansowanie wady oraz wiek pacjenta. Celem ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych układu ruchu kręgosłupa poprzez rozciągnięcie nadmiernie napiętych mięśni, a wzmocnienie struktur osłabionych, poprawę ruchomości kręgosłupa oraz naukę postawy skorygowanej.

Przykładowe ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe:

  • klęk prosty, nogi złączone, ręce w pozycji skrzydełek; lekkie pochylenie tułowia do przodu; utrzymanie pozycji przez 10 s; powrót do pozycji wyjściowej;
  • leżenie tyłem, jedna noga ugięta w kolanie, przyciągnięta do klatki piersiowej i przytrzymana rękoma, druga noga prosta; wypychanie zgiętej nogi, ręce stawiają opór; utrzymanie pozycji przez 10 s; rozluźnienie; zmiana nogi;
  • siad skrzyżny pod ścianą, ręce w skrzydełka; zbliżanie łokci do ściany; utrzymanie pozycji przez 5 s; powrót do pozycji wyjściowej;
  • siad prosty w rozkroku, ręce zgięte w łokciach za plecami trzymają laskę gimnastyczną na wysokości odcinka piersiowego; skłon do przodu, głowa schowana między ramiona.

Bibliografia:

  1. Kasperczyk T. Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 1994, s. 216.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
5
Polecamy
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Joga i ćwiczenia na stres
Joga i ćwiczenia na stres Dzień Dobry TVN
Kifoza – prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń na skrzywienie kręgosłupa
Kifoza – prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń na skrzywienie kręgosłupa TVN zdrowie
Lordoza lędźwiowa u dzieci – kiedy powstaje?
Lordoza lędźwiowa u dzieci – kiedy powstaje? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?