Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak rozpoznać plecy okrągło-wklęsłe, czyli charakterystyczne objawy nieprawidłowej sylwetki oraz propozycje ćwiczeń korekcyjnych
menu
Polub nas na Facebooku

Jak rozpoznać plecy okrągło-wklęsłe, czyli charakterystyczne objawy nieprawidłowej sylwetki oraz propozycje ćwiczeń korekcyjnych

fizjoterapeuta bada małej dziewczynce plecy

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Plecy wklęsło-okrągłe oznaczają wadę postawy w płaszczyźnie strzałkowej, czyli w kierunku przednio-tylnym, która charakteryzuje się pogłębieniem kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Zaniechanie leczenia skrzywienia grozi pogłębieniem deformacji i rozwinięciem powikłań wieloukładowych.

W zależności od przyczyn powstania wady postawy dobiera się odpowiednie metody leczenia. Ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe to jeden ze sposobów wyprowadzania zniekształconego kręgosłupa, szczególnie polecany dla dzieci, których elastyczny układ kostno-mięśniowy jest podatny na odkształcenia.

Plecy okrągło-wklęsłe

Plecy okrągło-wklęsłe to wada postawy ciała w płaszczyźnie strzałkowej dotycząca kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne pogłębienie kifozy piersiowej, czyli krzywizny na kształt łuku w odcinku piersiowym kręgosłupa, ze szczytem skierowanym w stronę grzbietową, a także pogłębienie lordozy lędźwiowej, czyli paraboli lędźwiowego odcinka kręgosłupa ze szczytem łuku skierowanym w stronę brzuszną.

Do przyczyn powstania pleców okrągło-wklęsłych zalicza się m.in.:

  • czynniki wrodzone, np. zmiany kostno-mięśniowe w obrębie kręgosłupa oraz miednicy uwarunkowane genetycznie,
  • czynniki nabyte, np. powikłania przewlekłych chorób i urazów kręgosłupa oraz dystonie mięśniowe, czyli zaburzenia siły między antagonistycznymi grupami mięśni odpowiedzialnymi za prawidłową i sprawną motorycznie sylwetkę.

Plecy wklęsło-okrągłe mogą rozwinąć się również na skutek efektu dwojakiej kompensacji u osób o astenicznej budowie ciała (wątłej, wiotkiej), w wyniku biernego dostosowania się kształtu pleców i niewydolności mięśni grzbietu równoważących postawę ciała względem wychyleń przednio-tylnych, a także jako reakcja na powstanie jednej patologicznej krzywizny, np. hiperkifozy, gdzie dla konieczności zrównoważenia mechaniki funkcjonalnej kręgosłupa kształtuje się hiperlordoza. Ćwiczenia na plecy wklęsło-okrągłe to jeden ze sposobów przywracania prawidłowej sylwetki oraz zapobiegania powikłaniom i trwałej deformacji kręgosłupa.

Polecamy: Lordoza zniesiona, czyli spłaszczenie kręgosłupa szyjnego – jak rozpoznać i leczyć to schorzenie?

Jak naprawić krzywy kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu: 

Zobacz film: Jak naprawić krzywy kręgosłup? Źródło: 36,6

Plecy okrągło-wklęsłe: objawy

Sylwetka osoby z wadą postaw tego typu cechuje się przede wszystkim pogłębieniem fizjologicznych krzywizn odcinka piersiowego i lędźwiowego. Oprócz tego objawami pleców wklęsło-okrągłych jest pochylenie głowy i wysunięcie barków w rotacji zewnętrznej do przodu oraz odstające łopatki i zwiększenie przodopochylenia miednicy.

Nadmiernie rozciągnięte i osłabione struktury (m.in. mięsień czworoboczny, równoległoboczny, najszerszy grzbietu, mięśnie karku i więzadła przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha, pośladków i grupa kulszowo-goleniowa) oraz zbyt napięte i przykurczone tkanki (m.in. mięśnie piersiowe i zębate przednie, biodrowo-lędźwiowe i proste uda, czworoboczne lędźwi i lędźwiowy odcinek prostownika grzbietu) wpływają na obniżenie sprawności statyczno-dynamicznej i funkcjonalność układową narządów wewnętrznych.

Zwiększona lordoza powoduje przesunięcie narządów brzucha i miednicy do przodu oraz upośledza pracę przepony, z kolei spłaszczona klatka piersiowa po stronie brzusznej może zakłócać mechanikę oddychania. Ponadto obserwuje się zmniejszenie zakresu ruchomości stawów barkowych i biodrowych.

Polecamy: Choroba Scheuermanna (kifoza młodzieńcza) – przyczyny, objawy, ćwiczenia i leczenie

Plecy okrągło-wklęsłe: powikłania

Nieleczone plecy okrągło-wklęsłe mogą nieść za sobą ryzyko powstania wielu powikłań, takich jak: utrwalenie deformacji kręgosłupa, trwałe zaburzenie pracy struktur więzadłowo-mięśniowych, postępujące zwapnienia, stany zapalne, zrosty, odwodnienia, przesunięcia i ścieranie kręgów oraz chrząstek, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dolegliwości bólowe grzbietu, niewydolność mięśni i zaburzenia krążeniowo-oddechowe czy perystaltyki jelit.

O tym, jak dbać o kręgosłup? dowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło 36,6 

Plecy okrągło-wklęsłe: ćwiczenia

Żeby uniknąć pogorszenia kondycji organizmu, warto wprowadzić możliwie wcześnie kinezyterapię pod postacią korekcyjnych ćwiczeń na plecy wklęsło-okrągłe, uwzględniając etiologię, zaawansowanie wady oraz wiek pacjenta. Celem ćwiczeń jest przywrócenie prawidłowych warunków anatomicznych układu ruchu kręgosłupa poprzez rozciągnięcie nadmiernie napiętych mięśni, a wzmocnienie struktur osłabionych, poprawę ruchomości kręgosłupa oraz naukę postawy skorygowanej.

Przykładowe ćwiczenia na plecy okrągło-wklęsłe:

  • klęk prosty, nogi złączone, ręce w pozycji skrzydełek; lekkie pochylenie tułowia do przodu; utrzymanie pozycji przez 10 s; powrót do pozycji wyjściowej;
  • leżenie tyłem, jedna noga ugięta w kolanie, przyciągnięta do klatki piersiowej i przytrzymana rękoma, druga noga prosta; wypychanie zgiętej nogi, ręce stawiają opór; utrzymanie pozycji przez 10 s; rozluźnienie; zmiana nogi;
  • siad skrzyżny pod ścianą, ręce w skrzydełka; zbliżanie łokci do ściany; utrzymanie pozycji przez 5 s; powrót do pozycji wyjściowej;
  • siad prosty w rozkroku, ręce zgięte w łokciach za plecami trzymają laskę gimnastyczną na wysokości odcinka piersiowego; skłon do przodu, głowa schowana między ramiona.

Bibliografia:

  1. Kasperczyk T. Wady postawy ciała – diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Kasper, Kraków 1994, s. 216.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
5
Polecamy
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem!
Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami
Ania Wendzikowska trenuje z Qczajem! Ćwiczenia z hantlami, piłką i taśmami Dzień Dobry TVN
Kifoza – prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń na skrzywienie kręgosłupa
Kifoza – prawidłowy sposób wykonywania ćwiczeń na skrzywienie kręgosłupa TVN zdrowie
Joga i ćwiczenia na stres
Joga i ćwiczenia na stres Dzień Dobry TVN
Przodopochylenie miednicy a wady postawy ciała:
objawy, leczenie i rehabilitacja
Przodopochylenie miednicy a wady postawy ciała: objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?