Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i zabiegi na podwójny podbródek
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i zabiegi na podwójny podbródek

podbródek

Fot. Juanmonino / Getty Images

Drugi podbródek to dość częsty problem, z jakim ludzie zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. W celu pozbycia się tego nieestetycznego defektu wykonywane są zabiegi chirurgiczne i mniej inwazyjne metody. Podwójny podbródek może również zostać zredukowany dzięki ćwiczeniom.

Drugi podbródek to dość często spotykany defekt estetyczny o rozmaitym podłożu. Może być wywołany przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała lub otyłością, a nawet być uwarunkowany genetycznie. Rynek usług oferujących likwidację drugiego podbródka jest bardzo bogaty. Jedne z częściej wykonywanych zabiegów to liposukcja i mezoterapia. Istnieją także domowe sposoby na pozbycie się dodatkowego podbródka.

Drugi podbródek – przyczyny

Podwójny podbródek uchodzi za jeden z najpowszechniejszych defektów urodowych. W większości przypadków stanowi konsekwencję gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Innymi często wymienianymi przyczynami powstawania podwójnego podbródka są: garbienie się, chodzenie z opuszczoną głową, uwarunkowania genetyczne (dziedziczenie po przodkach skłonności do gromadzenia tzw. tłuszczu brunatnego), postępujący proces starzenia się i przyjmowanie pozycji do spania z wysoko uniesioną głową. Bywa także konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu, cukru i soli, które nie dość, że prowadzą do wzrostu tkanki tłuszczowej, to powodują też retencję wody w organizmie, dając wrażenie opuchniętej twarzy. Przyczyną zaburzania owalu twarzy są również częste kąpiele słoneczne i wizyty w solarium. Pojawieniu się podwójnego podbródka sprzyjają problemy z tarczycą i inne zaburzenia hormonalne, które predysponują do powstania tzw. wola. Dlatego drugi podbródek może wystąpić nawet u szczupłej osoby.

Zobacz film: Liposukcja podbródka. Źródło: Bez skazy

Jak pozbyć się drugiego podbródka – ćwiczenia

Dostępnych jest wiele rozmaitych metod na likwidację drugiego podbródka. Korzystne efekty przynoszą ćwiczenia na podbródek, które można wykonywać samodzielnie w domu. Nie dość, że są bardzo proste, to stanowią alternatywę dla kosztownych zabiegów medycyny estetycznej. Ułatwiają spalenie tkanki tłuszczowej, uelastycznią i napinają skórę oraz mięśnie, a także poprawiają krążenie krwi. Ćwiczenia powinny być wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu i trwać łącznie około 15 minut.

Najprostsze ćwiczenie na drugi podbródek to częste, głośne i wyraźne wymawianie samogłosek (a, e, i, o, u) przy możliwie najszerszym otwieraniu ust i spinaniu mięśni. Kolejnym ćwiczeniem jest naprzemienne przechylanie głowy raz na prawy, a raz na lewy bok i pozostawanie w tej pozycji przez 10–15 sekund przy jednoczesnym dotykaniu językiem podniebienia. Inne znane ćwiczenie na podwójny podbródek wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Należy rozluźnić mięśnie twarzy, a następnie podnosić głowę, tak aby brodą dotykać klatki piersiowej. Najlepiej wykonywać 10–50 powtórzeń. Następne przeprowadza się w pozycji siedzącej. Należy przechylić głowę do tyłu, skierować twarz ku górze, ułożyć usta w tzw. dziubek i pozostać w takiej pozycji przez 5 sekund. Ćwiczenie wykonuje się w serii po 5–10 razy.

Zobacz film: Zabieg ujędrniający podbródek. Źródło: W dobrym stylu

Jak usunąć podwójny podbródek?

Posiadacze zwisającego podbródka powinni pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i zrezygnować ze spania na wysoko położonych poduszkach. Powinno się także ograniczyć pozycje, w których podpiera się brodę. Trzeba zadbać o stan skóry, która niepielęgnowana z biegiem czasu może zwiotczeć Należy unikać słońca, które powoduje rozpad kolagenu, a przed wyjściem na dwór w słoneczne dni zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem UV. Warto stosować także na podbródek i szyję specjalne kosmetyki zapewniające ujędrnienie i napięcie skóry. Jeśli za podwójny podbródek odpowiada otyłość, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do ogólnej utraty masy ciała (ćwiczenia fizyczne i zmiana sposobu odżywiania), które wraz z poprawą sylwetki zapewnią redukcję drugiego podbródka.

Jak zlikwidować drugi podbródek – zabiegi medycyny estetycznej

Likwidacja drugiego podbródka nierzadko opiera się na zabiegach medycyny estetycznej. Do niedawna przeprowadzana była zwłaszcza liposukcja podbródka, czyli chirurgiczne odsysanie tłuszczu, które uważa się za najbardziej inwazyjny i kosztowny sposób. Cena zabiegu to około 3000 zł. Wykonuje się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa 30–40 minut. Obecnie dużą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa, czyli lipoliza iniekcyjna podbródka, polegająca na podawaniu preparatu rozpuszczającego tłuszcz w formie iniekcji, z którego uwalniane są substancje czynne do ostrzykiwanych obszarów tkanki. W rezultacie komórki tłuszczowe ulegają rozpuszczeniu, a uwolnione tłuszcze są rozkładane w procesie przemiany materii i wydalane z organizmu. Mikronakłuwanie przeprowadza się za pomocą strzykawki lub specjalnego pistoletu. Czas zabiegu to około 20 minut, a jego cena wynosi 350–500 zł. Oprócz tego, że modeluje podbródek, mikronakłuwanie poprawia elastyczność i napięcie skóry, usuwa drobne zmarszczki i rozstępy oraz redukuje cellulit.

Zabiegiem pomocnym w likwidacji drugiego podbródka jest termoplastyka twarzy, czyli termolifting RF. Jest to nowoczesna metoda usuwająca zwiotczenia skóry, m.in. poprawia napięcie policzków, likwiduje tzw. chomiki, obkurcza zwisający podbródek i zapewnia wyraźne zarysowanie linii żuchwy, dzięki czemu poprawia owal twarzy. Jest to tzw. metoda liftingu bez skalpela, która wykorzystuje fale radiowe najczęściej o częstotliwości od 300 kHz do 1 MHz generujące w skórze ciepło. Miejscowy efekt termiczny pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, a komórki tłuszczowe do spalania tłuszczu. Dla osiągnięcia spektakularnych efektów zaleca się serię 4–12 zabiegów, a koszt jednego z nich wynosi 100–250 zł.

Zobacz film: Jakie są alternatywne metody liftingu twarzy? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Ratajczak P., Golwiej D., Kus K. i wsp., Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2016, 4(49), s. 377-385.

2. Tazbir M., Pastuszka M., Kaszuba A., Rola mezoterapii w medycynie estetycznej, „Acta Clinica et Morphologica”, 2010, 13(1), s. 29-32.

3. Adamczyk K., Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii, „Aesthetica”, 2017, 21, s. 38-43.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
Jak powstrzymać opadanie kącików ust?
Zabiegi czy ćwiczenia i masaże?
Jak powstrzymać opadanie kącików ust? Zabiegi czy ćwiczenia i masaże? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na podbródek.
Jak pozbyć się problematycznych fałdek?
Ćwiczenia na podbródek. Jak pozbyć się problematycznych fałdek? Dzień Dobry TVN
Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela.
Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało
Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela. Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało TVN zdrowie
Dolina łez – jak ją zlikwidować?
Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi
Dolina łez – jak ją zlikwidować? Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?