Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i zabiegi na podwójny podbródek
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pozbyć się drugiego podbródka? Ćwiczenia i zabiegi na podwójny podbródek

podbródek

Fot. Juanmonino / Getty Images

Drugi podbródek to dość częsty problem, z jakim ludzie zgłaszają się do gabinetów medycyny estetycznej. W celu pozbycia się tego nieestetycznego defektu wykonywane są zabiegi chirurgiczne i mniej inwazyjne metody. Podwójny podbródek może również zostać zredukowany dzięki ćwiczeniom.

Drugi podbródek to dość często spotykany defekt estetyczny o rozmaitym podłożu. Może być wywołany przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała lub otyłością, a nawet być uwarunkowany genetycznie. Rynek usług oferujących likwidację drugiego podbródka jest bardzo bogaty. Jedne z częściej wykonywanych zabiegów to liposukcja i mezoterapia. Istnieją także domowe sposoby na pozbycie się dodatkowego podbródka.

Drugi podbródek – przyczyny

Podwójny podbródek uchodzi za jeden z najpowszechniejszych defektów urodowych. W większości przypadków stanowi konsekwencję gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Innymi często wymienianymi przyczynami powstawania podwójnego podbródka są: garbienie się, chodzenie z opuszczoną głową, uwarunkowania genetyczne (dziedziczenie po przodkach skłonności do gromadzenia tzw. tłuszczu brunatnego), postępujący proces starzenia się i przyjmowanie pozycji do spania z wysoko uniesioną głową. Bywa także konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu, cukru i soli, które nie dość, że prowadzą do wzrostu tkanki tłuszczowej, to powodują też retencję wody w organizmie, dając wrażenie opuchniętej twarzy. Przyczyną zaburzania owalu twarzy są również częste kąpiele słoneczne i wizyty w solarium. Pojawieniu się podwójnego podbródka sprzyjają problemy z tarczycą i inne zaburzenia hormonalne, które predysponują do powstania tzw. wola. Dlatego drugi podbródek może wystąpić nawet u szczupłej osoby.

Zobacz film: Liposukcja podbródka. Źródło: Bez skazy

Jak pozbyć się drugiego podbródka – ćwiczenia

Dostępnych jest wiele rozmaitych metod na likwidację drugiego podbródka. Korzystne efekty przynoszą ćwiczenia na podbródek, które można wykonywać samodzielnie w domu. Nie dość, że są bardzo proste, to stanowią alternatywę dla kosztownych zabiegów medycyny estetycznej. Ułatwiają spalenie tkanki tłuszczowej, uelastycznią i napinają skórę oraz mięśnie, a także poprawiają krążenie krwi. Ćwiczenia powinny być wykonywane przynajmniej 3 razy w tygodniu i trwać łącznie około 15 minut.

Najprostsze ćwiczenie na drugi podbródek to częste, głośne i wyraźne wymawianie samogłosek (a, e, i, o, u) przy możliwie najszerszym otwieraniu ust i spinaniu mięśni. Kolejnym ćwiczeniem jest naprzemienne przechylanie głowy raz na prawy, a raz na lewy bok i pozostawanie w tej pozycji przez 10–15 sekund przy jednoczesnym dotykaniu językiem podniebienia. Inne znane ćwiczenie na podwójny podbródek wykonuje się w pozycji leżącej na plecach. Należy rozluźnić mięśnie twarzy, a następnie podnosić głowę, tak aby brodą dotykać klatki piersiowej. Najlepiej wykonywać 10–50 powtórzeń. Następne przeprowadza się w pozycji siedzącej. Należy przechylić głowę do tyłu, skierować twarz ku górze, ułożyć usta w tzw. dziubek i pozostać w takiej pozycji przez 5 sekund. Ćwiczenie wykonuje się w serii po 5–10 razy.

Zobacz film: Zabieg ujędrniający podbródek. Źródło: W dobrym stylu

Jak usunąć podwójny podbródek?

Posiadacze zwisającego podbródka powinni pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej postawy ciała i zrezygnować ze spania na wysoko położonych poduszkach. Powinno się także ograniczyć pozycje, w których podpiera się brodę. Trzeba zadbać o stan skóry, która niepielęgnowana z biegiem czasu może zwiotczeć Należy unikać słońca, które powoduje rozpad kolagenu, a przed wyjściem na dwór w słoneczne dni zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem UV. Warto stosować także na podbródek i szyję specjalne kosmetyki zapewniające ujędrnienie i napięcie skóry. Jeśli za podwójny podbródek odpowiada otyłość, konieczne jest podjęcie działań zmierzających do ogólnej utraty masy ciała (ćwiczenia fizyczne i zmiana sposobu odżywiania), które wraz z poprawą sylwetki zapewnią redukcję drugiego podbródka.

Jak zlikwidować drugi podbródek – zabiegi medycyny estetycznej

Likwidacja drugiego podbródka nierzadko opiera się na zabiegach medycyny estetycznej. Do niedawna przeprowadzana była zwłaszcza liposukcja podbródka, czyli chirurgiczne odsysanie tłuszczu, które uważa się za najbardziej inwazyjny i kosztowny sposób. Cena zabiegu to około 3000 zł. Wykonuje się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Trwa 30–40 minut. Obecnie dużą popularnością cieszy się mezoterapia igłowa, czyli lipoliza iniekcyjna podbródka, polegająca na podawaniu preparatu rozpuszczającego tłuszcz w formie iniekcji, z którego uwalniane są substancje czynne do ostrzykiwanych obszarów tkanki. W rezultacie komórki tłuszczowe ulegają rozpuszczeniu, a uwolnione tłuszcze są rozkładane w procesie przemiany materii i wydalane z organizmu. Mikronakłuwanie przeprowadza się za pomocą strzykawki lub specjalnego pistoletu. Czas zabiegu to około 20 minut, a jego cena wynosi 350–500 zł. Oprócz tego, że modeluje podbródek, mikronakłuwanie poprawia elastyczność i napięcie skóry, usuwa drobne zmarszczki i rozstępy oraz redukuje cellulit.

Zabiegiem pomocnym w likwidacji drugiego podbródka jest termoplastyka twarzy, czyli termolifting RF. Jest to nowoczesna metoda usuwająca zwiotczenia skóry, m.in. poprawia napięcie policzków, likwiduje tzw. chomiki, obkurcza zwisający podbródek i zapewnia wyraźne zarysowanie linii żuchwy, dzięki czemu poprawia owal twarzy. Jest to tzw. metoda liftingu bez skalpela, która wykorzystuje fale radiowe najczęściej o częstotliwości od 300 kHz do 1 MHz generujące w skórze ciepło. Miejscowy efekt termiczny pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu, a komórki tłuszczowe do spalania tłuszczu. Dla osiągnięcia spektakularnych efektów zaleca się serię 4–12 zabiegów, a koszt jednego z nich wynosi 100–250 zł.

Zobacz film: Jakie są alternatywne metody liftingu twarzy? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Ratajczak P., Golwiej D., Kus K. i wsp., Mezoterapia mikroigłowa – ocena skuteczności, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2016, 4(49), s. 377-385.

2. Tazbir M., Pastuszka M., Kaszuba A., Rola mezoterapii w medycynie estetycznej, „Acta Clinica et Morphologica”, 2010, 13(1), s. 29-32.

3. Adamczyk K., Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii, „Aesthetica”, 2017, 21, s. 38-43.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
0
Polecamy
Jak powstrzymać opadanie kącików ust?
Zabiegi czy ćwiczenia i masaże?
Jak powstrzymać opadanie kącików ust? Zabiegi czy ćwiczenia i masaże? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na podbródek.
Jak pozbyć się problematycznych fałdek?
Ćwiczenia na podbródek. Jak pozbyć się problematycznych fałdek? Dzień Dobry TVN
Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela.
Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało
Medycyna estetyczna – młodszy wygląd bez skalpela. Przegląd najpopularniejszych zabiegów na twarz i ciało TVN zdrowie
Dolina łez – jak ją zlikwidować?
Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi
Dolina łez – jak ją zlikwidować? Domowe sposoby, ćwiczenia i zabiegi TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?