Ból zęba może być silny i przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie, np. w dzień świąteczny, gdy prawdopodobnie stomatolog nie będzie mógł podjąć leczenia. Domowe sposoby na ból zęba sprawdzą się wtedy idealnie. Warto o nich pamiętać i już wcześniej zaopatrzyć domową apteczkę w produkty, które się z nim uporają.
Domowe i naturalne sposoby na ból zęba
Domowe sposoby na ból zęba nie zastępują wizyty stomatologicznej. Warto podkreślić, że sprawdzają się tylko jako wsparcie dla leczenia stomatologicznego bądź w przypadkach, gdy ból nie jest silny i przewlekły. Jednym z nich jest zastosowanie czosnku. Jest to naturalny antybiotyk, dlatego uśmierza nie tylko ból, ale zwalcza również stan zapalny. Można zastosować go na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozgryzienie go i żucie, innym obtoczenie w soli i podłożenie pod bolący ząb, a jeszcze innym wykorzystanie jako płukanki (rozgniecione ząbki czosnku należy zalać wrzątkiem, a następnie po wystudzeniu płynu płukać nim jamę ustną).
Inne domowe sposoby na ból zęba to zastosowanie goździków. Znajdujący się w nich eugenol jest środkiem znieczulającym, dlatego też pomaga szybko uśmierzyć ból. Warto skorzystać z olejku eterycznego, formy sproszkowanej bądź zasuszonego pąka kwiatów. Sprawdzone sposoby na ból zęba to m.in. użycie mieszanki sproszkowanego imbiru i pieprzu cayenne (wystarczy dolać wody, a następnie nałożyć na wacik i przyłożyć do bolącego zęba), wacika nasączonego jodyną (działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie) bądź płukanki z soli lub sody oczyszczonej (wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę produktu w ciepłej wodzie). Ponadto zaleca się stosowanie eukaliptusa. Wystarczy nałożyć kilka kropel olejku na bolący ząb, a zawarte w nim ceneol i seskwiterpen zlikwidują stan zapalny.
Domowe sposoby na ból zęba u dziecka
Ból zębów u dzieci pojawia się już podczas ząbkowania. Rodzice doskonale wiedzą, jak wiele cierpliwości trzeba mieć podczas wyrzynania się zębów u niemowlaka. Dlatego też warto znać domowe sposoby na ból zęba u dziecka, które ukoją dolegliwości. Jedną ze skutecznych metod jest zastosowanie zimna, a konkretnie gryzienie zimnych przedmiotów. Należy umieścić gryzak na kilka minut w zamrażarce, a następnie dać go dziecku, co powinno uśmierzyć ból związany z wyrzynającymi się zębami. Można również umieścić w zamrażalce kawałek materiału (ściereczkę), który uprzednio został włożony do foliowej torebki.
Ciekawym domowym sposobem jest namoczenie go wcześniej w naparze z rumianku, który dodatkowo złagodzi ból i uspokoi dziecko. Po wyciągnięciu z zamrażarki taki „gryzak” nie tylko ukoi dolegliwości, ale również wymasuje obolałe dziąsła. Kolejnym domowym sposobem jest zamrożenie owoców lub warzyw (także w foliowej torebce), a następnie danie do zabawy dziecku. Należy pamiętać, aby przedmioty te były duże i nie były niebezpieczne z uwagi na zadławienie. Jeśli jednak mrożenie nie przypadło do gustu dziecku, warto wypróbować różne rodzaje gryzaków, które skutecznie uśmierzają ból.
Inne domowe sposoby na tego typu dolegliwości u najmłodszych to m.in. masaż dziąsła w miejscu wyrzynania się zęba (czystym palcem należy pocierać dziąsło dziecka – polubi ono skrzypienie, które mu towarzyszy) lub masaż dziąseł szczoteczką. Jeśli jednak dziecko jest starsze i ból dotyczy zębów mlecznych, można skorzystać z olejku goździkowego. Wystarczy nasączyć nim wacik i umieścić go w miejscu bólu. U starszych dzieci można zastosować także leki z ibuprofenem lub paracetomolem. Oczywiście jeśli ból jest przewlekły i uciążliwy, konieczna jest wizyta stomatologiczna.
Skuteczne i domowe sposoby na ból zęba w ciąży
Także kobietom w ciąży zdarza się ból zęba. Często ciężarne boją się, że wdrożenie jakiegokolwiek leczenia może szkodzić dziecku, dlatego nie podejmują żadnych działań i starają się przetrzymać ból. Właśnie w tym okresie kobieta jest szczególnie podatna m.in. na próchnicę i zapalenie dziąseł. Pierwszą podejmowaną próbą uśmierzenia bólu jest przyjęcie tabletek dostępnych bez recepty – dla kobiet w ciąży zalecany jest paracetamol. W I i III trymestrze ciężarne powinny unikać ibuprofenu, aspiryny i naproksenu. Należy jednak pamiętać, że gdy ból zęba w ciąży pojawia się regularnie i jest przewlekły, nie należy bagatelizować objawów i udać się na wizytę stomatologiczną. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży można stosować tylko w niektórych przypadkach i najlepiej po konsultacji lekarskiej. Najczęściej stomatolodzy odraczają w czasie zabiegi ortodontyczne, ekstrakcję zębów, wybielanie, wszczepianie implantów itp. Domowe sposoby, które łagodzą ból zęba (nie zastępują jednak z wizyty stomatologicznej), to np. zimne okłady. Innym sposobem są ziołowe płukanki, np. z naparu z mięty. Pomagać może również masowanie dziąseł szczoteczką.
Polecamy: Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży