Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pić, żeby nie mieć kaca? Jak sobie pomóc, kiedy jednak się pojawi?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pić, żeby nie mieć kaca? Jak sobie pomóc, kiedy jednak się pojawi?

Ludzie, którzy piją alkohol na przyjęciu

Fot: franckreporter / gettyimages.com

Większość z nas lubi świętować. Sylwester jest doskonałą okazją do spotkań z bliskimi czy nawiązania nowych znajomości. W takich sytuacjach na stole bardzo często pojawia się alkohol. W różnych kolorach i z różną mocą. Choć pomaga się rozluźnić i wielu osobom ułatwia przełamać lody to łatwo z nim przesadzić. Zatem jak pić, żeby się nie upić i jak sobie radzić, gdy jednak kac się pojawi?

Najlepszym sposobem na uniknięcie tzw. syndromu dnia wczorajszego jest abstynencja lub zatrzymanie się na symbolicznej lampce szampana. Niestety, niewielu się to udaje.

Co zrobić, aby uniknąć kaca?

Aby kac się nie pojawił lub był mniej dokuczliwy należy pamiętać o jedzeniu. Przed imprezą trzeba zadbać o wysoki poziom glukozy, która neutralizuje działanie alkoholu. Przed zabawą dobrze jest zjeść posiłek bogaty w witaminę C oraz witaminy z grupy B. O jedzeniu trzeba pamiętać także na samej imprezie. Dzięki „wkładce” alkohol wolniej się wchłania, tym samym nie wywoła przykrych dolegliwości.

Jeśli już chcemy się napić dobrze jest trzymać się jednego alkoholu. Pomieszanie kilku trunków sprawi, że procenty szybciej uderzą do głowy i kaca nie uda się nam uniknąć. Ostrożnie trzeba podchodzić także do drinków. Te kolorowe i słodkie znacznie szybciej uderzą do głowy. Prawdopodobieństwo wystąpienia kaca będzie mniejsze jeśli poza alkoholem na imprezie będziemy pić dużo wody niegazowej czy soków owocowych. Pozwoli to uniknąć odwodnienia, a częstsze wizyty w toalecie – pozwolą szybciej usunąć alkohol z organizmu. Kiedy procenty uderzą już do głowy lepiej nie ratować się kawą. Zawarta w niej kofeina wcale nie otrzeźwia, za to w połączeniu z procentami może doprowadzić do problemów z układem krążenia. Skutki wypicia z byt dużej ilości alkoholu będą mniejsze jeśli na sylwestrową zabawę pójdziemy wyspani i wypoczęci.

Zobacz film i dowiedz się jak alkohol wpływa na organizm:

Zobacz film: Prawdy i mity dotyczące alkoholu. Źródło: 36,6.

Jak alkohol zachowuje się na naszym ciele?

Bez względu na to czy decydujemy się na wypicie jednego piwa czy też zamierzamy bawić na całego, trzeba pamiętać, że alkohol działa jak trucizna i może być bardzo niebezpieczny. Tylko niewielka jego część jest wydalana przez skórę czy wraz z moczem. Lwią część musi zneutralizować wątroba. Pierwszym produktem rozkładu alkoholu jest aldehyd octowy, który jest znacznie bardziej szkodliwy dla organizmu niż sam etanol i w dużych ilościach może bardzo mocno uszkodzić wątrobę. Przede wszystkim jednak nadmiar alkoholu wywołuje kaca. Do jego najbardziej charakterystycznych objawów należą:

  • złe samopoczucie, zmęczenie i problemy z koncentracją;
  • wrażliwość na światło i dźwięk;
  • utrata apetytu;
  • drżenie;
  • mdłości; czasem kończące się wymiotami,

Warto zaznaczyć, że alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny, tym samym wizyty w toalecie stają się częstsze. Może to doprowadzić do utraty cennych elektrolitów, a także odwodnienia, które objawia się wrażeniem suchości w ustach. Czasem podrażnienie żołądka sporą ilością alkoholu prowadzi do wymiotów.

Jak alkohol wpływa na wątrobę? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co się dzieje z wątrobą, kiedy pijemy alkohol? Źródło: Co nas truje?

Sposoby na kaca – jak sobie pomóc?

Z kacem najlepiej zacząć walczyć od razu, za nim ten na dobre się pojawi. Po spożyciu alkoholu najlepiej jest wypić dwie szklanki wody – pozwolą one uniknąć odwodnienia.

Co zrobić po przebudzeniu, kiedy czujemy się mocno „wczorajsi”? Im szybciej zjemy śniadanie tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem będą jajka. To czy będą gotowane, czy też smażone nie ma znaczenia. Dlaczego akurat one? Jajka zawierają cysteinę, która wspomaga syntezę glutationu – związku chemicznego unieszkodliwiającego wolne rodniki, wydzielające się w wyniku rozkładu alkoholu. Jego szkodliwy wpływ na organizm zniweluje także miód.

Warto pamiętać także o sokach owocowych. Zawarta w nich fruktoza pomaga oczyścić organizm z toksyn. Oprócz tego dostarczają one witamin i składników odżywczych wypłukanych z organizmu podczas wzmożonego oddawania moczu.

Wiele osób po suto zakrapianym przyjęciu ratują się kubkiem czarnej kawy. Faktycznie pomaga ona złagodzić ból głowy i poprawić koncentrację. Trzeba jednak pamiętać, że działa też moczopędnie i sprzyja wypłukiwaniu elektrolitów, które „dzień po” są szczególnie potrzebne. To samo tyczy się napojów energetyzujących.

Jeśli decydujemy się na picie alkoholu czy to w sylwestra czy przy innej okazji musimy sobie zdawać sprawę, że każdy z nas inaczej reaguje na alkohol i nie każdy może wypić tyle samo. Trzeba o tym pamiętać i znać swoje możliwości. Zatrucie alkoholem może być bowiem bardzo niebezpieczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
290
28
Polecamy
Sposoby, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu
Sposoby, jak szybko wytrzeźwieć po alkoholu Dzień Dobry TVN
Co jeść i pić na kaca?
Jak wyleczyć kaca po sylwestrze?
Co jeść i pić na kaca? Jak wyleczyć kaca po sylwestrze? Dzień Dobry TVN
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca
Elektrolity, witaminy i inne domowe sposoby, by pozbyć się kaca TVN zdrowie
Jakie jest najlepsze jedzenie na kaca?
Lekarz radzi
Jakie jest najlepsze jedzenie na kaca? Lekarz radzi TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty