Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać

Mężczyzna podczas rehabilitacji

Fot: Yellow Dog Productions / gettyimages.com

Łóżko do rehabilitacji jest urządzeniem bezpośrednio wpływającym na poprawę komfortu psychofizycznego pacjenta, który w wyniku urazu lub choroby jest zmuszony do przebywania w pozycji leżącej. Ma nieoceniony wpływ również na ergonomię pracy zespołu opiekuńczo-medycznego, zajmującego się osobą obłożnie chorą lub niepełnosprawną, przebywającą w tego typu łóżku.

Łóżko dla chorego leżącego, aby spełniało swoją funkcjonalność, powinno spełniać określone parametry techniczne obejmujące m.in.: wymiary, wytrzymałość, mechanizmy do regulacji ułożenia i dodatkowe wyposażenie, które można dopasować indywidualnie do potrzeb korzystającej z niego osoby i jej opiekunów. Tego typu łóżko pielęgnacyjne musi być maksymalnie praktyczne, a przy tym estetycznie wyglądające w pokoju mieszkalnym, sali szpitalnej czy gabinecie medycznym.

Łóżko dla niepełnosprawnych

Łóżko dla osoby niepełnosprawnej lub obłożnie chorej to podstawowe wyposażenie sal wszelkich placówek medycznych i domów opieki. Coraz częściej łóżko dla obłożnie chorego pacjenta stanowi również element wyposażenia prywatnych domostw, pozwalając na stały kontakt z rodziną. Aby łóżka dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych były w pełni funkcjonalne, muszą być wyposażone w odpowiednie mechanizmy, zabezpieczenia i dodatkowe akcesoria ułatwiające proces usprawniania. Odpowiednio dobrane łóżko ortopedyczne sprzyja zachowaniu samodzielności pacjenta, gdy chory jest na tyle wydajny psychofizycznie, aby z niego korzystać, wzmacnia też poczucie zaradności i niezależności, więc poprawia nie tylko komfort leżenia, ale i kondycję psychiczną. Specjalistyczne łóżka dla chorych mają również znaczenie dla ergonomii pracy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego i medycznego, usprawniając program leczenia, a nawet poszerzając jego zakres.

Czym się kierować wybierając łóżko do rehabilitacji?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody użytkownika oraz opiekunów należy przede wszystkim scharakteryzować potrzeby psychofizyczne pacjenta, czyli ustalić, kto będzie ze sprzętu korzystał. Łóżko dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych ruchowo pod względem wielofunkcyjności może różnić się od łóżka dla pacjenta w znacznym stopniu samodzielnego, np. umiejącego wykonać własną toaletę poranną. Z kolei łóżko rehabilitacyjne dla dzieci konstrukcyjnie nie musi być na tyle wytrzymałe i duże, co łóżko dla osoby dorosłej. Do podstawowej grupy kryteriów w wyborze zalicza się również jednostka chorobowa obciążająca pacjenta, np. w przypadku pacjenta nieprzytomnego lub całkowicie niesamodzielnego łóżko rehabilitacyjne powinno mieć możliwie dużo funkcji regulacji poziomu i kątów nachylenia. Natomiast pacjentom ortopedycznym przydadzą się dodatkowe akcesoria, np. systemy do wyciągów kończyn, stolik czy przybory ułatwiające wstawanie i zmianę pozycji, takie jak poręcze czy chwytaki.

Zobacz film i dowiedz się na zwrócić uwagę przy zakupie materaca:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka medycznego?

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwracać uwagę m.in. na:

  • system elektrycznego sterowania mechanizmami łóżka przy pomocy pilota, pedałów lub konsoli, z czego najważniejszą funkcją jest regulacja poziomu legowiska oraz wezgłowia. Łóżko rehabilitacyjne na pilota pozwala na większą niezależność chorego. Warto zwrócić uwagę, czy łóżko elektryczne dla chorych ma opcje:
  1. segmentowego ustawienia, tzw. łóżko łamane, najlepiej z możliwością regulacji sekcji kończyn;
  2. nachylenia, głównie do pozycji trendelenburga i antytrendelenburga;
  3. autokontur, czyli jednoczesne uniesienie części podparcia pleców i nóg;
  • wytrzymałość konstrukcji w stosunku do wagi pacjenta oraz względy bezpieczeństwa; specjalistyczne łóżka dla chorych powinny mieć:
  1. wysokiej jakości siłowniki, które nawet przy intensywnej eksploatacji nie ulegną awarii;
  2. metalowy lub drewniany stelaż odporny na wysokie obciążenia (standardowe łóżka pielęgnacyjne zwykle posiadają obciążenie robocze do 200 kg);
  3. barierki i poręcze zabezpieczające pacjenta przed wypadnięciem z łóżka;
  • mobilność łóżka rehabilitacyjnego, czyli koła z blokadami ułatwiające transport i zabezpieczające przed niekontrolowanym przesuwaniem.

W co wyposażyć łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej?

Jednym najważniejszych dodatków do łóżka medycznego dla osoby obłożnie chorej lub tymczasowo unieruchomionej jest materac. Łóżko rehabilitacyjne z materacem przeciwodleżynowym to nierozłączny duet w profilaktyce odleżynowej, ponieważ pacjenci z ograniczoną aktywności ruchową narażeni są na powstanie postępujących otwartych ran. Łóżko rehabilitacyjne z materacem tego typu zapewnia regularne odciążenia odpowiednich obszarów ciała w określonym czasie oraz masaż za pomocą zmiennociśnieniowego systemu wypełniania komór i wypustowej powierzchni produktu. Elektryczne łóżko rehabilitacyjne warto doposażyć również w szafkę i stolik przyłóżkowy, ułatwiający spożywanie posiłków i segregację artykułów medycznych czy pielęgnacyjnych oraz inne udogodnienia w zależności od stanu pacjenta, np. rehabilitacyjne łóżko szpitalne, dodatkowo posiada uchwyty na cewniki, baseny, miednice oraz wieszak na kroplówkę.

Czytaj takżeMaterac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka
Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka Dzień Dobry TVN
Łóżko rozkładane młodzieżowe lub wersji dla dziecka - jakie wybrać?
Łóżko rozkładane młodzieżowe lub wersji dla dziecka - jakie wybrać? Dzień Dobry TVN
Jakie wybrać kule ortopedyczne?
Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie
Jakie wybrać kule ortopedyczne? Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie TVN zdrowie
Rodzaje i ceny protez stopy.
Jak wybrać najlepszą protezę stopy?
Rodzaje i ceny protez stopy. Jak wybrać najlepszą protezę stopy? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?