Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać
menu
Polub nas na Facebooku

Jak odpowiednio wybrać łóżko medyczne do rehabilitacji chorego? Wskazówki, o których warto pamiętać

Mężczyzna podczas rehabilitacji

Fot: Yellow Dog Productions / gettyimages.com

Łóżko do rehabilitacji jest urządzeniem bezpośrednio wpływającym na poprawę komfortu psychofizycznego pacjenta, który w wyniku urazu lub choroby jest zmuszony do przebywania w pozycji leżącej. Ma nieoceniony wpływ również na ergonomię pracy zespołu opiekuńczo-medycznego, zajmującego się osobą obłożnie chorą lub niepełnosprawną, przebywającą w tego typu łóżku.

Łóżko dla chorego leżącego, aby spełniało swoją funkcjonalność, powinno spełniać określone parametry techniczne obejmujące m.in.: wymiary, wytrzymałość, mechanizmy do regulacji ułożenia i dodatkowe wyposażenie, które można dopasować indywidualnie do potrzeb korzystającej z niego osoby i jej opiekunów. Tego typu łóżko pielęgnacyjne musi być maksymalnie praktyczne, a przy tym estetycznie wyglądające w pokoju mieszkalnym, sali szpitalnej czy gabinecie medycznym.

Łóżko dla niepełnosprawnych

Łóżko dla osoby niepełnosprawnej lub obłożnie chorej to podstawowe wyposażenie sal wszelkich placówek medycznych i domów opieki. Coraz częściej łóżko dla obłożnie chorego pacjenta stanowi również element wyposażenia prywatnych domostw, pozwalając na stały kontakt z rodziną. Aby łóżka dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych były w pełni funkcjonalne, muszą być wyposażone w odpowiednie mechanizmy, zabezpieczenia i dodatkowe akcesoria ułatwiające proces usprawniania. Odpowiednio dobrane łóżko ortopedyczne sprzyja zachowaniu samodzielności pacjenta, gdy chory jest na tyle wydajny psychofizycznie, aby z niego korzystać, wzmacnia też poczucie zaradności i niezależności, więc poprawia nie tylko komfort leżenia, ale i kondycję psychiczną. Specjalistyczne łóżka dla chorych mają również znaczenie dla ergonomii pracy zespołu terapeutyczno-opiekuńczego i medycznego, usprawniając program leczenia, a nawet poszerzając jego zakres.

Czym się kierować wybierając łóżko do rehabilitacji?

Dla zapewnienia bezpieczeństwa i wygody użytkownika oraz opiekunów należy przede wszystkim scharakteryzować potrzeby psychofizyczne pacjenta, czyli ustalić, kto będzie ze sprzętu korzystał. Łóżko dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych ruchowo pod względem wielofunkcyjności może różnić się od łóżka dla pacjenta w znacznym stopniu samodzielnego, np. umiejącego wykonać własną toaletę poranną. Z kolei łóżko rehabilitacyjne dla dzieci konstrukcyjnie nie musi być na tyle wytrzymałe i duże, co łóżko dla osoby dorosłej. Do podstawowej grupy kryteriów w wyborze zalicza się również jednostka chorobowa obciążająca pacjenta, np. w przypadku pacjenta nieprzytomnego lub całkowicie niesamodzielnego łóżko rehabilitacyjne powinno mieć możliwie dużo funkcji regulacji poziomu i kątów nachylenia. Natomiast pacjentom ortopedycznym przydadzą się dodatkowe akcesoria, np. systemy do wyciągów kończyn, stolik czy przybory ułatwiające wstawanie i zmianę pozycji, takie jak poręcze czy chwytaki.

Zobacz film i dowiedz się na zwrócić uwagę przy zakupie materaca:

Zobacz film: Jak wybrać dobry materac? Źródło: Wiem co jem, wiem co kupuję

Na co zwrócić uwagę przy wyborze łóżka medycznego?

Wybierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwracać uwagę m.in. na:

  • system elektrycznego sterowania mechanizmami łóżka przy pomocy pilota, pedałów lub konsoli, z czego najważniejszą funkcją jest regulacja poziomu legowiska oraz wezgłowia. Łóżko rehabilitacyjne na pilota pozwala na większą niezależność chorego. Warto zwrócić uwagę, czy łóżko elektryczne dla chorych ma opcje:
  1. segmentowego ustawienia, tzw. łóżko łamane, najlepiej z możliwością regulacji sekcji kończyn;
  2. nachylenia, głównie do pozycji trendelenburga i antytrendelenburga;
  3. autokontur, czyli jednoczesne uniesienie części podparcia pleców i nóg;
  • wytrzymałość konstrukcji w stosunku do wagi pacjenta oraz względy bezpieczeństwa; specjalistyczne łóżka dla chorych powinny mieć:
  1. wysokiej jakości siłowniki, które nawet przy intensywnej eksploatacji nie ulegną awarii;
  2. metalowy lub drewniany stelaż odporny na wysokie obciążenia (standardowe łóżka pielęgnacyjne zwykle posiadają obciążenie robocze do 200 kg);
  3. barierki i poręcze zabezpieczające pacjenta przed wypadnięciem z łóżka;
  • mobilność łóżka rehabilitacyjnego, czyli koła z blokadami ułatwiające transport i zabezpieczające przed niekontrolowanym przesuwaniem.

W co wyposażyć łóżko rehabilitacyjne dla osoby leżącej?

Jednym najważniejszych dodatków do łóżka medycznego dla osoby obłożnie chorej lub tymczasowo unieruchomionej jest materac. Łóżko rehabilitacyjne z materacem przeciwodleżynowym to nierozłączny duet w profilaktyce odleżynowej, ponieważ pacjenci z ograniczoną aktywności ruchową narażeni są na powstanie postępujących otwartych ran. Łóżko rehabilitacyjne z materacem tego typu zapewnia regularne odciążenia odpowiednich obszarów ciała w określonym czasie oraz masaż za pomocą zmiennociśnieniowego systemu wypełniania komór i wypustowej powierzchni produktu. Elektryczne łóżko rehabilitacyjne warto doposażyć również w szafkę i stolik przyłóżkowy, ułatwiający spożywanie posiłków i segregację artykułów medycznych czy pielęgnacyjnych oraz inne udogodnienia w zależności od stanu pacjenta, np. rehabilitacyjne łóżko szpitalne, dodatkowo posiada uchwyty na cewniki, baseny, miednice oraz wieszak na kroplówkę.

Czytaj takżeMaterac przeciwodleżynowy – jaki wybrać i dlaczego warto go używać?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
9
Polecamy
Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka
Łóżeczka dla dzieci – typy, wyposażenie, modne i praktyczne łóżeczka Dzień Dobry TVN
Łóżko rozkładane młodzieżowe lub wersji dla dziecka - jakie wybrać?
Łóżko rozkładane młodzieżowe lub wersji dla dziecka - jakie wybrać? Dzień Dobry TVN
Jakie wybrać kule ortopedyczne?
Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie
Jakie wybrać kule ortopedyczne? Rodzaje, poprawne ustawienie i używanie TVN zdrowie
Jak opiekować się osobą, która choruje na Parkinsona?
Jak opiekować się osobą, która choruje na Parkinsona? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby