Polub nas na Facebooku
Czytasz: Pozycja Trendelenburga – zastosowanie, odpowiednie ułożenie chorego
menu
Polub nas na Facebooku

Pozycja Trendelenburga – zastosowanie, odpowiednie ułożenie chorego

NAN

Fot: romankosolapov / fotolia.com

Pozycja Trendelenburga to jedna z metod służącą m. in. udrożnianiu wydzieliny zalegającej w oskrzelach. Wykorzystuje się ją także w chirurgii, stomatologii, ginekologii czy położnictwie.

Drenaż ułożeniowy jest jedną z metod rehabilitacji oddechowej, która jest wykorzystywana w przypadku osób mających problem z drogami oddechowymi. Można go podzielić na autogeniczny, dynamiczny i statyczny. Drenaż służy rehabilitacji oddechowej. Lekarze wykorzystują go do pozbycia się wydzieliny znajdującej się w drzewie oskrzelowym.

Pozycja często jest stosowana u dzieci, które chorują na mukowiscydozę. Drenaż jest potrzebny także w przypadkach rozstrzeni oskrzeli czy niedodmy płuc. To właśnie odpowiednie ułożenie ciała pozwala na swobodny odpływ wydzieliny.

Pozycję Trendelenburga wykorzystuje się w przypadku drenażu ułożeniowego statycznego. Dzięki określonej pozycji ciała można doprowadzić do odpływu ściekającej wydzieliny. A to wspomagane przez poklepywanie czy sprawianie, że klatka piersiowa zaczyna wibrować, znacznie pomaga. W przypadku zalegającej wydzieliny stosowanie pozycji Trendelenburga jest uzależnione od miejsca, w którym się ona znajduje. Następnie chory powinien pozostać w takim ułożeniu od 45 do 60 minut.

Pozycja Trendelenburga jest także wykorzystywana podczas leczenia schorzeń układu pokarmowego. Najważniejszym czynnikiem w tym przypadku jest konieczność przeprowadzenia oceny czynności przełyku oraz jego budowy. Może być stosowana, gdy występują owrzodzenia, nadżerki, zmiany nowotworowe oraz problemy z połykaniem. Przeciwwskazaniem jest tu ciąża. Dodatkowo takie badanie może być wykorzystywane po to, aby ocenić funkcje dwunastnicy lub morfologię.

Podczas przeprowadzania badań dotyczących patologii lekarz może stosować nadanie jedno- albo dwukontrastowe. Po jego wypełnieniu za pomocą środka cieniującego można dokładnie przeanalizować występujące zaburzenia. Pacjent jest układany na obu bokach, brzuchu, plecach oraz w pozycji stojącej. Przed badaniem powinien być na czczo i powstrzymać się od palenia tytoniu.

Okazuje się, że pozycja Trendelenburga nie jest najlepszym rozwiązaniem do przewożenia osób po wypadku czy takich, które z różnych przyczyn doznały urazów. Ratownicy pogotowia medycznego twierdzą, że może ona jeszcze bardziej pogorszyć stan pacjenta, szczególnie w przypadku zaburzeń czynności oddechowej. Narządy jamy brzusznej w tej pozycji wywierają ucisk na przeponę, co niekiedy skutkuje znacznie większym ciśnieniem śródczaszkowym, zwłaszcza u pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu, może skutkować zaburzeniami oddychania.

Okazuje się, że naczynia krwionośne u osób poszkodowanych w skutek ciężkiego wstrząsu hipowolemicznego są zazwyczaj maksymalnie zwężone. To pokazuje, że skorzystanie z pozycji Trendelenburga nie wspomaga autotransfuzji krwi z kończyn dolnych do narządów, bez których organizm nie może prawidłowo funkcjonować ani żyć.

Należy również pamiętać, że nie może być ona stosowana w przypadku urazów kręgosłupa. Mogłaby dodatkowo naruszyć i uszkodzić już i tak nadwyrężone kręgi.

Zobacz też: Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Pozycja Trendelenburga – zastosowanie

Pozycja Trendelenburga jest przede wszystkim stosowana w chirurgii, stomatologii, ginekologii, położnictwie, przy krwotokach lub utracie przytomności, jako pozycja drenażowa wspomagająca usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych czy podczas robienia zdjęć rentgenowskich przełyku w celu zdiagnozowania przepukliny przełyku.

Dodatkowo pozycja może być stosowana przy zabiegach chirurgicznych u osób, u których występuje przepuklina jamy brzusznej. Pozycja Trendelenburga jest odpowiednia dla poszkodowanych, którzy mają problemy z oddychaniem, co ma ułatwić perfuzję. Lekarze, dzięki tej pozycji mogą ustabilizować stan pacjenta oraz doprowadzić do przeprowadzania dokładnych badań w związku z przechodzonymi przez niego schorzeniami.

Jak się okazuje, jest to pozycja, w której pacjent odpoczywa. Leży na plecach, jego oczy są zwrócone do góry, a nogi i ramiona są ułożone obok ciała. Stopy są unoszone w powietrzu pod kątem od 15 do 30 stopni, toteż jest skuteczna podczas badań ginekologicznych. Takie ułożenie umożliwia łatwiejszy dostęp do narządów znajdujących się w miednicy.

Zobacz też: Pierwsza pomoc przy zatrzymaniu akcji serca

Jak ułożyć w pozycji Trendelenburga?

Pozycja Trendelenburga to stara metoda, która polega na uniesieniu nóg i ułożeniu przedniej części ciała, tułowia i klatki piersiowej, poniżej tak umiejscowionych kończyn dolnych.

Dawniej, bo w XIX wieku, pozycję Trendelenburga określano jako pozycję centralizującą krążenie, którą należało zastosować w przypadku wstrząsu. Jednak obecnie uważa się ją za wręcz szkodzącą w takim przypadku. Należy również pamiętać, że nie można jej wykorzystywać przy urazach kręgosłupa.

Zobacz film: Bezpieczeństwo w czasie udzielania pierwszej pomocy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
14
Polecamy
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych.
Dlaczego dotyka też młodych ludzi?
Udar mózgu to choroba nie tylko osób starszych. Dlaczego dotyka też młodych ludzi? Dzień Dobry TVN
Pozycja boczna ustalona – ułożenie poszkodowanego
Pozycja boczna ustalona – ułożenie poszkodowanego TVN zdrowie
Pozycja przeciwwstrząsowa – na czym polega i kiedy należy stosować? 
Pozycja przeciwwstrząsowa – na czym polega i kiedy należy stosować?  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby