Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak domowymi sposobami walczyć z bólem menstruacyjnym?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak domowymi sposobami walczyć z bólem menstruacyjnym?

miesiączka

apomares/getty images

Czasem w czasie miesiączki odczuwamy jedynie dyskomfort, innym razem ból jest nie do zniesienia. Z bolesnymi miesiączkami boryka się coraz więcej kobiet. Zanim sięgniesz po środki farmakologiczne, warto wspomóc się domowymi sposobami, które również potrafią przynieść ulgę.

Ciepłe okłady

Jednym z najprostszych sposobów na złagodzenie dolegliwości związanych z bólem menstruacyjnym są ciepłe okłady na dół podbrzusza. Tu bardzo pomocny może okazać się termofor (ten z pestkami wiśni posłuży nam od razu do masażu podbrzusza). Jeżeli takiego nie posiadamy, można zwilżyć ciepłą wodą kawałek materiału i przyłożyć do brzucha. Rozwiązaniem jest również ciepły prysznic. Pamiętajmy jednak, by woda nie była zbyt ciepła (może to zwiększyć krwawienie).

Ziołowe napary

Bóle miesiączkowe łagodzą ziołowe napary. Szczególnie warto zwrócić uwagę na rumianek, który ma właściwości rozkurczające oraz uspakajające, Może również pomóc przy wahaniu nastrojów, które często towarzyszą kobietom w tym czasie. Napar z rumianku można pić lub wykorzystać do przygotowania nasiadówki.

Ziołem, które wykazuje działanie rozkurczające jest liść krwawnika. Nie tylko łagodzi bóle, rozluźnia mięśnie, ale też reguluje cykl miesiączkowy i działa dezynfekująco, zapobiegając infekcjom intymnym. By przekonać się o jego dobroczynnym działaniu, napar z krwawnika należy pić regularnie przez dłuższy czas.

Sprawdzą się także napary z szyszek chmielu, korzenia kozłka, nagietka, mięty i liści malin.

Aromatyczne olejki

Innym domowym sposobem na złagodzenie uciążliwych skurczy menstruacyjnych jest wmasowywanie w skórę dolnych partii brzucha aromatycznego olejku lawendowego bądź różanego połączonego z masażem (działa rozkurczająco).

Dieta i suplementacja

Kobiety chcąc złagodzić ból menstruacyjny sięgają często po słodkie przekąski. Niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Szczególnie w tych dniach warto zrezygnować z cukru, skupić się na odkwaszeniu organizmu (tu pomocna będzie np. kasza jaglana, natka pietruszki, brokuły, czosnek, cytryny). Zaleca się także zaprzestanie picia kawy. Kofeina może bowiem nasilić skurcze macicy.

Dieta w czasie miesiączki powinna być lekka, tak by nie obciążała układu trawiennego i redukowała wzdęcia. W tych dniach szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które zwalczają stany zapalne. Ból może łagodzić także witamina E, którą znajdziemy w migdałach, słoneczniku, szpinaku.

Umiarkowana aktywność fizyczna

Podczas pierwszych dni miesiączki odradza się intensywnych ćwiczeń, biegania, a zaleca umiarkowaną aktywność, najlepiej gimnastyka relaksacyjna np. joga.

Czym jest ból menstruacyjny?

Bóle menstruacyjne to inaczej skurcze macicy podobne do tych, odczuwanych w początkowej fazie porodu. Ból rozpoczyna się z początkiem krwawienia i bywa najsilniejszy podczas pierwszego dnia miesiączki. Skurczom spowodowanym miesiączką mogą towarzyszyć również inne dolegliwości takie jak: zmęczenie, złe samopoczucie psychiczne i rozdrażnienie. Kobiety niekiedy uskarżają się również na nudności, wymioty, biegunkę czy bóle głowy.

Rozróżniamy dwa rodzaje bólów menstruacyjnych. Pierwotne i wtórne. Dysmenorrhoea pierwotna ustępuje zazwyczaj po urodzeniu dziecka. Dysmenorrhoea wtórna może być powodowana przez licznymi schorzeniami: włókniakomięśniakami, polipami, endometriozą czy stanem zapalnym miednicy. Problem wywołuje niekiedy zwężenie otworu szyjki macicy.

Zobacz film: dr Anetta Karwacka o tym, czy stres może zatrzymać miesiączkę?

źródło:x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?