Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak dbać o skórę zimą, jakie kosmetyki pielęgnacyjne wybrać?

Kobieta w czapce i rękawiczkach zimą

Fot:licsiren / gettyimages.com

Wiatr, smog i mróz to czynniki, które mogą mocno podrażniać skórę. Choć nie da się ich wyeliminować, to można się przed nimi bronić. Wystarczy zadbać o odpowiednią pielęgnację ciała. Jakie kosmetyki warto stosować zimą?

Zmiany temperatury sprawiają, że warstwa rogowa naskórka staje się coraz grubsza. Jest szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Dlatego, aby zapewnić jej nie tylko ochronę, ale i nawilżenie, trzeba stosować właściwe produkty. Właściwe, czyli jakie? Do pielęgnacji skóry wymagającej warto użyć dermokosmetyków, czyli przebadanych dermatologicznie kremów, balsamów i emulsji dostępnych w aptekach. Co je wyróżnia? Przede wszystkim odpowiednio chronią i nawilżają skórę.

Krem to podstawa

Temperatura na zewnątrz, ale także ogrzewanie czy klimatyzacja sprawiają, że skóra bardzo się wysusza. Jest wrażliwsza i bardziej podatna na podrażnienia. Dlatego właśnie zimą trzeba szczególnie zadbać o tzw. płaszcz lipidowy skóry. Jakie kosmetyki wybierać? Przede wszystkim takie, które zawierają sporo cennych substancji. Dobry krem na zimę to taki, który zawiera m.in.:

  • PCA – składnik, który naturalnie występuje w skórze, wchodzący w skład tzw. naturalnego czynnika nawilżającego. Jego rola polega na wiązaniu cząsteczek wody i utrzymywaniu stałego poziomu nawilżenia skóry;
  • masło shea oraz olej z orzechów makadamia – uzupełniają lipidy, zmiękczają skórę i łagodzą podrażnienia;
  • pantenol – łagodzi podrażnienia i ułatwia regenerację naskórka.

Szczególną ostrożność przy wyborze kosmetyków na jesień czy zimę powinny zachować osoby, które mają skórę wrażliwą, trądzikową, atopową lub chorują na łuszczycę. Ich skóra potrzebuje innej pielęgnacji i ochrony niż skóra normalna, dlatego w ich przypadku najlepszym rozwiązaniem będą preparaty dedykowane konkretnemu schorzeniu. Dobrym wyborem będą dermokosmetyki Cetaphil, które zarówno chronią, jak i nawilżają skórę. Ponadto nie zawierają substancji drażniących czy zapachowych, które mogłyby dodatkowo podrażnić skórę. W sezonie jesienno-zimowym dobrze sprawdzi się krem DA Ultra intensywnie nawilżający, który nakładamy na twarz na dwadzieścia minut przed wyjściem z domu. Łatwo się rozprowadza i szybko wchłania, chroniąc skórę nawet przez 24 godziny od aplikacji.

Pamiętaj o codziennym oczyszczaniu

Skóra, bez względu na porę roku, wymaga pielęgnacji. Najbezpieczniejsze będą dla niej delikatne kosmetyki, bez dodatku alkoholu, który nadmiernie wysusza skórę i sprawia, że staje się bardziej podatna na podrażnienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie twarzy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) delikatnym preparatem, jakim jest Cetaphil EM emulsja micelarna. Dzięki temu, że nie zawiera mydła, nie podrażnia skóry i pozostawia na niej ochronny film. Zapewnia także uczucie elastyczności i świeżości.

Chroń usta i ręce

Zimą nie można zapominać o ustach i dłoniach. Przy wyborze pomadki do ust warto zwrócić uwagę na jej skład. Najlepsze będą te na bazie naturalnych produktów – najlepiej masła shea czy oleju (w przeciwieństwie do wody nie wyparują i nie dopuszczą do tego, by usta popękały). Dobra pomadka powinna zawierać także witamy C i E. Pierwsza z nich pomaga odbudować włókna kolagenowe, druga chroni przed wolnymi rodnikami i szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Skóra dłoni jest praktycznie pozbawiona gruczołów, które mogłyby ją nawilżyć. Dlatego to często po dłoniach widać, że skóra jest mocno wysuszona. Najlepszym rozwiązaniem (nie tylko zimą) będzie regularna aplikacja kremu, który nawilża, regeneruje i chroni. Co powinien zawierać dobry preparat? Najlepsze dla dłoni będą te produkty, które mają w swoim składzie glicerynę, oleje roślinne oraz witaminy. Krem Cetaphil PS Lipoaktywny działa kojąco, przeciwzapalnie i pobudza wzrost nowych komórek. Długotrwale zatrzymuje wodę na powierzchni skóry, jak i w jej głębszych warstwach. Polecany także po zabiegach dermatologicznych i kosmetologicznych.

cetaphil_belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?