Polub nas na Facebooku
Czytasz: Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
menu
Polub nas na Facebooku

Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy

Kobieta, która smaruje twarz kremem

Fot: Paul Bradbury / gettyimages.com

Właściwa pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry. Choć może się wydawać, że dobór kosmetyków i ich aplikacja nie są niczym trudnym, to wiele osób robi to niewłaściwie.

Skóra stanowi pierwszą barierę ochronną organizmu. Kontroluje ciepłotę ciała, chroni przed wniknięciem groźnych patogenów oraz uczestniczy w produkcji witaminy D. Dzięki właściwej pielęgnacji wszystkie te procesy będą przebiegały bez zakłóceń. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o ciało, mogą pojawić się problemy. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Co za dużo to niezdrowo?

Na powierzchni skóry znajduje się tzw. płaszcz lipidowy. To najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka. Składa się przede wszystkim z wody oraz lipidów. Co robi? Zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry, wchłanianie kosmetyków, a także ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, np. promieniowaniem słonecznym, smogiem, wiatrem czy mrozem. Niestety, nadmierna pielęgnacja i zbyt częste mycie skóry mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Takie praktyki to także prosta droga do rozwoju zmian trądzikowych oraz nadmiernego wysuszenia skóry. Najlepszym rozwiązaniem będzie mycie twarzy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) delikatnym preparatem, jakim jest Cetaphil EM emulsja micelarna. Dzięki temu, że nie zawiera mydła, nie podrażnia skóry, pozostawia na niej ochronny film i przygotowuje do aplikacji kremu. A jaki krem wybrać, żeby uzupełniał brakujące w skórze lipidy? Tutaj także skuteczne rozwiązanie znajdziecie wśród dermokosmetyków Cetaphil. Krem DA Ultra intensywnie nawilżający działa nawet przez 24 godziny, zmiękczając skórę i łagodząc podrażnienia.

Wszystkie kosmetyki są takie same?

Otóż nie. Typów cery jest kilka, każdy rodzaj wymaga innej pielęgnacji i innych kosmetyków. Trzeba o tym pamiętać przy zakupie preparatów do pielęgnacji. Innych kosmetyków będzie potrzebowała skóra sucha, innych skóra tłusta czy mieszana. Osoby, które nie wiedzą, jaki mają rodzaj skóry, powinny skonsultować się np. z lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem. Specjaliści pomogą nie tylko określić rodzaj cery, ale także dobrać właściwe produkty dermokosmetyczne, dostępne w aptekach. Czym są dermokosmetyki? To preparaty przeznaczone do pielęgnacji skór wymagających – od bardzo suchych, po te z tendencją do trądziku lub przetłuszczania się. Nie zawierają aromatów, są niekomedogenne, czyli nie zatykają porów i pomagają skórze w powrocie do równowagi.

Nie wysuszaj, nawilżaj!

To, czego potrzebuje skóra – bez względu na jej rodzaj – to przede wszystkim nawilżenie. Niestety, osoby z cerą tłustą często o tym zapominają. Sięgają po kosmetyki na bazie alkoholu, które mają ograniczyć produkcję sebum, gdyż jego nadmiar powoduje błyszczenie się skóry. Niestety, „mocne” kosmetyki, np. te na bazie alkoholu, nie są rozwiązaniem problemu. Skóra tłusta produkuje wtedy jeszcze więcej sebum, błyszczy się, ale wcale nie jest nawilżona – stąd tak ważne jest, aby dobrać właściwe kosmetyki dla danego typu skóry i zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Dobrym rozwiązaniem, także w trakcie leczenia, jest pielęgnacja produktami z linii Cetaphil PRO OIL CONTROL (do tej pory znanej jako DERMACONTROL). Pianka usunie nadmiar wydzielanego sebum oraz zanieczyszczenia i pozostałości makijażu, przez co zapobiegnie blokowaniu porów. Krem nawilżająco-matujący SPF30, dzięki unikatowym składnikom ochronnym, zapewni właściwy poziom nawilżenia i odbuduje naturalną barierę skóry.

Problemy ze skórą

Woda i mydło

To najgorsze połączenie, zwłaszcza dla skóry suchej i tłustej. W pierwszym przypadku taki miks wody i mydła sprawia, że skóra jeszcze bardziej się wysusza. W drugim – wzmaga produkcję sebum, bo zbytnio wysuszona skóra ponownie chce zapewnić sobie nawilżenie i ochronę. Dlatego tak ważne jest, aby znać swój rodzaj cery i wybierać właściwe kosmetyki. Tutaj także z pomocą przychodzą dermokosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają mydła i można ich używać bez wody.

Zostaw, nie wyciskaj!

Każdy, kto ma lub miał trądzik, wie, że pryszczy nie można wyciskać. Niestety, to tylko teoria i ogromna większość osób z trądzikiem walczy z nim właśnie w ten sposób. Takie praktyki zamiast rozwiązać problem, tylko go zaostrzają. To najprostszy sposób, aby „roznieść” bakterie i przerwać ciągłość skóry, co często kończy się rozwojem stanu zapalnego. Dlatego osoby, które mają trądzik, powinny leczyć go u dermatologa, ewentualnie przy wsparciu kosmetologa. Powinny także stosować odpowiednie produkty dedykowane skórom stwarzającym problemy. W ich przypadku dobrym rozwiązaniem będą dermokosmetyki Cetaphil, które nie tylko pomagają wyleczyć trądzik, ale także zapewniają skórze odpowiednią ochronę i nawilżenie.

Nie zmieniaj za często

Zbyt częste zmiany kosmetyków nie są dobrym rozwiązaniem. Skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do nowego produktu, dlatego, aby ocenić jego skuteczność, trzeba go stosować przez minimum trzy miesiące. Ciągłe sięganie po nowe produkty może doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry lub po prostu do uczulenia.

cetaphil_belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
245
65
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?