Koronawirus nazwany SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID19. To rodzaj zapalenia płuc, które bardzo przypomina SARS, czyli ostrą niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów choroby należą:
- duszności;
- ogólne osłabienie;
- bóle głowy i mięśni.
Pierwsze przypadki zakażenia pojawiły się Chinach. Patogen bardzo szybko się rozprzestrzenił i dzisiaj występuje blisko w 90. krajach, w tym także w Polsce.
Mimo że wiele osób bardzo się obawia zakażenia, a WHO jest o krok od ogłoszenia pandemii, to specjaliści apelują o spokój. Koronawirus jest groźniejszy niż SARS, który wywołał epidemię w 2002 roku, ale ciągle mniej groźny niż MERS, który pojawił się w 2012 roku.
W opinii specjalistów w grupie największego ryzyka znajdują się przede wszystkim seniorzy i osoby, które chorują przewlekle. Nie znaczy to jednak, że dzieci czy osoby dorosłe nie mają się czego obawiać. Patogen może zaatakować każdego, dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas przestrzegał zaleceń. Jakich? Trzeba pamiętać o dokładnym myciu rąk - koniecznie mydłem i pod ciepłą wodą, warto także stosować preparaty do dezynfekcji rąk (najlepiej na bazie alkoholu). Zaleca się także unikanie kontaktu z osobami chorymi oraz dużych skupisk ludzkich.
Zobacz także: Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
COVID19 - jak leczyć?
Na tę chwilę nie ma leku, który uchroniłby przed zakażeniem, nie ma też farmaceutyku, który pozwoliłby skutecznie leczyć zakażenie. Badacze cały czas jednak pracują nad szczepionką, która mogłaby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa? Jak długo mogą potrwać prace? Dowiecie się tego z powyższego filmu.