Masaż głęboki tkanek miękkich to metoda lecznicza, w której przebiegu zachodzą zmiany struktury, ruchomości i elastyczności tkanek mięśniowo-powięziowych układu ruchu. Efekt relaksu i przyjemnego ukojenia to skutek uboczny masażu głębokiego, ale równie pożądany, co osiągnięcie głównego celu.
Masaż tkanek głębokich
Masaż głęboki tkanek miękkich opiera się na opracowaniu skóry, mięśni i powięzi na jak najgłębszym poziomie tkankowym, prowadzącym do uwolnienia, czyli rozluźnienia, napiętych tkanek miękkich.
Sekret masażu tkwi w pracy palcami, kostkami palców, pięściami, przedramionami i łokciami masażysty. Masaż głęboki wiąże się z mocnym, ale bezbolesnym, naciskiem; wymaga od terapeuty precyzyjnej techniki i wolnego tempa chwytów. W wyniku zapewnienia odpowiednich bodźców, organizm zyskuje czas na fizjologiczną odpowiedź głębokich tkanek miękkich i przygotowuje układ mięśniowo-powięziowy do nowych warunków, czyli podwyższonej temperatury miejscowej, mobilizacji włókien, rozluźnienia i sprężystości po zabiegu.
Masażysta opracowuje tkanki w najbardziej ergonomiczny i bezpieczny dla siebie sposób, przybierając odpowiednią pozycję nad pacjentem, regulując ustawienie stołu i wykorzystując ciężar swojego ciała, a nie siłę mięśni.
Polecamy: Masaż kręgosłupa – na czym polegają wybrane rodzaje masaży?
Efekt masażu głębokiego tkanek miękkich
Rezultaty masażu głębokiego zauważalne są nawet po pierwszej sesji terapeutycznej, jednak początkowo mogą wywoływać wrażenie pozornie nieprzyjemnego zabiegu, ze względu na dyskomfort mięśniowy i dolegliwości bólowe po uciskach i rozcieraniu spiętych tkanek głębokich.
Systematyczny masaż głęboki mięśni i tkanek przynosi długotrwałe korzyści psychofizyczne, m.in:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych układu mięśniowo-powięziowego, regulacja i rozluźnienie napięcia punktów spustowych;
- zwiększenie elastyczności głębokich struktur mięśniowych i tkanek miękkich oraz poprawa zakresu ruchomości w stawach;
- poprawa postawy ciała i odprężenie psychiczne.
Masaż głęboki tkanek to jedna z najbardziej cenionych metod walki z zaburzonymi wzorcami napięć mięśniowych organizmu człowieka.
Polecamy: Refleksologia: na czym polega, czy jest skuteczna?
Sprawdź ile powinien trwać masaż? wskazania i przeciwwskazania dowiecie się z filmu:
Na czym polega masaż tkanek głębokich?
Masaż tkanek miękkich polega na nietypowych chwytach i pracy manualnej masażysty, za pomocą których dostęp do najgłębszych włókien tkanek i mięśni jest bezpośredni. Masaż tkanek miękkich wykonuje się:
- palcami, z wyjątkiem kciuków, ze względu na ryzyko powstania zmian zwyrodnieniowych w ich obrębie;
- kostek zgiętych palców, przy wyprostowanym nadgarstku;
- pięściami, przy czym palec wskazujący jest lekko wysunięty i przewodzi ruchom pozostałym palcom;
- przedramionami i łokciami w miejscach o dużej powierzchni opracowania.
Masażysta napiera ciężarem własnego ciała na ręce, uzyskując możliwie głęboki dostęp w tkanki miękkie. Dzięki odpowiedniemu balansowi nad pacjentem masażysta dobiera odpowiednią siłę i intensywność masażu do potrzeb pacjenta.
Do masażu głębokiego używa się minimalnej ilości środka poślizgowego, aby zachować dokładną palpację tkanek. Czas trwania zabiegu jest ustalony indywidualnie, w zależności od obszaru poddanemu zabiegowi, miejscowej i ogólnoustrojowej fizjologicznej odpowiedzi tkanek na bodźce. Masaż głęboki trwa do 60 minut.
Polecamy: Drenaż (masaż) limfatyczny - jakie są efekty i przeciwwskazania?
Sekret masażu głębokiego tkanek miękkich
Masaż głęboki skupia się na pracy w obrębie brzuśców i ścięgien mięśniowych, rozgrzewając je, zwiększając elastyczność i rozciągając. Masaż tkanek głębokich wykorzystuje chwyty:
- ruchy wydłużające, których istotą jest wydłużenie skróconych, spiętych mięśni; wykonywane są pod skosem ok. 45 stopni;
- ruchy poprzeczne na brzuścach mięśniowych, w celu przerwania zrostów włókninowych i oddzielenia przedziałów międzymięśniowych, uniemożliwiające właściwą pracę mięśnia w trakcie ruchu. Zrosty mięśniowe są częstą przyczyną silnego i przewlekłego bólu pacjentów;
- ruchy uniesienia, w przebiegu których masażysta chwyta tkanki w miejscu napięcia, unosi całą partię mięśnia, rozciąga i przełamuje włókna mięśniowe.
W szczególnych przypadkach wykorzystuje się ruchy ściągające, w celu skrócenia mięśni i tkanek okołostawowych, np. w przypadku mobilizacji zwiększonej ruchomości stawu skokowego czy nadgarstkowego.
Charakterystyczne chwyty masażu głębokiego tkanek miękkich wyróżniają go spośród innych masaży leczniczych.
Polecamy: Czym jest napięcie mięśniowe (tonus)?
Zastosowanie masażu głębokiego
Masaż tkanek głębokich polecany jest szczególnie w przypadkach przewlekłych zespołów bólowych mięśni i stawów oraz kręgosłupa, napięciowych bólów głowy i migren, dolegliwości bólowych z przeciążenia fizycznego, zmniejszonej ruchomości stawów, przykurczy mięśniowo-ścięgnistych, skrócenia tkankowego, bliznowacenia tkanek oraz wad postawy.