Polub nas na Facebooku
Czytasz:  Irygator do zębów – niezastąpiona specjalistyczna pomoc w higienie jamy ustnej
menu
Polub nas na Facebooku

 Irygator do zębów – niezastąpiona specjalistyczna pomoc w higienie jamy ustnej

kobieta czyści zęby irygatorem.

Fot. MilanMarkovic / Getty Images

Irygator dentystyczny to urządzenie czyszczące jamę ustną przy pomocy strumienia wody lub specjalistycznego roztworu do płukania ust wystrzeliwanego pod ciśnieniem. Irygator do zębów to tylko dodatkowe akcesorium pomagające utrzymać higienę, które nie zastąpi właściwego szczotkowania.

Czyszczenie zębów irygatorem to krótki, ale intensywny zabieg, który często pozwala ograniczyć wizyty u stomatologa i dokuczliwe objawy chorób zębów czy dziąseł. Rynek oferuje wiele modeli irygatorów, które różnią się intensywnością ciśnienia czy charakterem strumienia wody. W zależności od potrzeb każdy pacjent może dobrać irygator zębowy do swoich wymagań.

Co to jest irygator do zębów?

Irygator stomatologiczny to urządzenie na kształt myjki ciśnieniowej, służące do czyszczenia jamy ustnej za pomocą strumienia wody lub roztworu specjalnego płynu. Irygator jamy ustnej jest polecany, aby dokładnie usunąć resztki pokarmu, osadów i wszelkich zanieczyszczeń z trudno dostępnych dla szczoteczki miejsc oraz dla poczucia komfortu z całkowitego oczyszczenia zębów, dziąseł, policzków i języka. Ponadto może zapobiegać próchnicy i paradontozy, wspierać ich leczenie, a także stanowi alternatywę dla nici dentystycznej.

Jak działa irygator wodny do ust?

Irygatory stomatologiczne są efektywne również w czyszczeniu i utrzymaniu higieny aparatów ortodontycznych. Irygator do aparatów ortodontycznych jest całkowicie bezpieczny, potrafi wypłukać strumieniem wody najbardziej ciasne zakamarki urządzenia, a jego wysokie ciśnienie nie narusza konstrukcji aparatu. Ponadto irygatory stanowią niezastąpioną pomoc dla osób posiadających implanty zębowe, mosty czy korony. Irygator do jamy ustnej wykorzystywany jest również do czyszczenia powierzchni policzków i języka, a także masowania dziąseł. Irygator dziąsłowy stymuluje dziąsła oraz poprawia ich ukrwienie i sprężystość. Stanowi pomoc w walce z chorobami dziąseł jak krwawienie i stany zapalne.

Polecamy: Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie

Jak prawidłowo dbać o zęby? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Irygator do zębów – rodzaje

Irygatory do ust dostępne są w dwóch wersjach: stacjonarnych i bezprzewodowych. Rynek oferuje również rozbudowane modele każdego z nich w zestawach z dodatkową stacją na szczoteczkę elektryczną czy wymiennymi końcówkami do czyszczenia, szerokim zakresem ciśnienia i częstotliwością pulsacji strumienia. Bez względu na urozmaicenia sprzętu, mechanizm działania irygatora do czyszczenia zębów pozostaje niezmienny.

Stacjonarny irygator do jamy ustnej wymaga podłączenia do prądu. Jego cechą charakterystyczną jest tzw. baza, czyli podstawa ze zbiornikiem na płyn, włącznikiem, pokrętłami do regulacji ciśnienia strumienia oraz uchwytem na głowicę zabiegową. Irygatory stacjonarne są masywne ze względu na pojemnik, mieszczący ok. 600 ml płynu. Bezprzewodowe irygatory do jamy ustnej różnią się niewielką bazą ze zdejmowanym zbiornikiem o pojemności ok. 130 ml i mobilnym akumulatorem, który wymaga ładowania co ok. 2 tygodnie. Do kompleksowej irygacji zbiornik należy uzupełnić minimum dwukrotnie.

Jak wybrać najlepszy irygator do zębów?

Przed zakupem irygatora warto określić cele, do których potrzebne będzie urządzenie, np.:

  • ogólne czyszczenie, kuracja ze szczególnym uwzględnieniem dziąseł czy czyszczenie aparatu ortodontycznego,
  • dla całej rodziny czy jednej osoby,
  • podręczny w podróżach czy stacjonarny w domu.

Od przeznaczenia uzależniony będzie wybór końcówki, opcji regulacji ciśnienia i mobilności urządzenia. Irygatory dentystyczne mogą zostać zalecone przez lekarza stomatologa, który pomoże dostosować aparat do potrzeb jamy ustnej pacjenta.

Polecamy: Kamień nazębny – dlaczego powstaje i dlaczego jest groźny? Usuwanie specjalistyczne i domowe

Irygator do zębów – co jeszcze warto wiedzieć?

Irygator do mycia zębów wymaga regularnego czyszczenia z osadzających się w trakcie użytkowania zanieczyszczeń z wody lub płukanki w przewodach i pojemniku na płyn. Cykliczne odkamienianie irygatora do zębów zwiększa jego żywotność i poprawia komfort irygacji ust. Do usunięcia osadów poleca się używanie specjalistycznych środków odkamieniająco-bakteriobójczych. Do zabiegu irygacji najlepiej użyć zwykłej, czystej wody lub preparatu przepisanego przez lekarza. Korzystanie z płukanek ogólnodostępnych w drogeriach zwykle jest nieekonomiczne i mało efektywne, ze względu na:

  • koszt i wydajność płynów – przeciętna butelka pojemności o 500 ml wystarcza najwyżej na 2–3 zabiegi w bezprzewodowym irygatorze lub jedną irygację w stacjonarnej wersji; zakup kilku butelek płynu w ciągu miesiąca wiąże się w wysokimi kosztami,
  • stężenie – dla uzyskania większej wydajności pacjenci praktykują rozcieńczanie płynu, tymczasem płukanki do ust mogą być skuteczne tylko w pierwotnej postaci,
  • występujące substancje smakowe, słodzące i zagęszczające – zwiększają ryzyko osadzania się w przewodach, brudząc bazę, zapychając pompę czy powodując inne uszkodzenia mechanizmu irygatora,
  • czas działania – irygacja to krótki zabieg, dlatego płyn, który aktywuje się po co najmniej jednominutowym czasie pracy, nie osiągnie zamierzonego efektu w ciągu kilkudziesięciu sekund.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
1
Polecamy
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest?
Jak działa?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? TVN zdrowie
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?
Czy warto?
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto? TVN zdrowie
Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać?
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Dzień Dobry TVN
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia