Istnieje wiele metod usuwania zbędnego owłosienia. Najczęściej w tym kontekście mówi się o depilacji, którą można przeprowadzić samodzielnie w domu. Depilacja oznacza usunięcie włosów znajdujących się nad powierzchnią skóry (maszynką, depilatorem, woskiem, pastą cukrową, kremem itp.), natomiast usuwanie całych włosów, razem z cebulką, która znajduje się w skórze właściwej, nosi nazwę epilacji.
Depilacja IPL – w gabinecie i w domu
Jedną z najnowocześniejszych technik depilacji czy właśnie epilacji jest IPL (ang. intense pulsed light); określenie „depilacja IPL” jest powszechnie stosowane i nie jest uważane za błąd. Zabieg IPL polega na trwałym (przynajmniej na jakiś czas) usunięciu włosów z wybranej części ciała. Jest to tzw. fotodepilacja, ponieważ IPL wykorzystuje impulsywne światło.
IPL bywa mylnie uważane za laser. I choć podobnie jak laser na stałe usuwa zbędne włosy (co jakiś czas trzeba wykonać zabieg utrwalający efekty), to wykorzystuje spektrum fal działających w różnych kierunkach, o różnej długości. Podczas zabiegu dzięki działaniu światła zawierający melaninę (ciemny barwnik) korzeń włosa zostaje rozgrzany, a następnie zniszczony.
Jaki wybrać depilator IPL?
O ile depilacja IPL przeprowadzana jest w profesjonalnych gabinetach, o tyle depilator IPL może być stosowany samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń, a ich cena waha się od kilkuset złotych nawet do 2–3 tysięcy. Depilatory IPL usuwają włosy przy użyciu światła w taki sposób, że „usypiają” mieszki włosowe, co prowadzi do zatrzymania cyklu odrastania. Depilatory IPL wyposażone są m.in. w regulację prędkości i czytnik kolorytu skóry (dzięki któremu urządzenie automatycznie dopasowuje właściwą intensywność światła).
Depilatorem IPL można usuwać owłosienie z rąk, nóg, pach, twarzy (wąsik, broda, linia żuchwy), okolic bikini. Depilację w domu wystarczy przeprowadzać raz na kilka tygodni. Ponieważ światło emitowane przez depilator IPL jest ciepłe, znacznie zmniejsza się uczucie dyskomfortu, jakie zwykle towarzyszy używaniu zwykłego depilatora.
Depilacja IPL – zasady
Depilacja światłem IPL nie jest niestety tak skuteczna, jak depilacja laserowa – przyjmuje się, że 1 zabiegowi depilacji laserowej są równoważne trzy zabiegi depilacji IPL. Zwykle należy wykonać kilka (najlepiej ok. 6–8) zabiegów, żeby trwale usunąć owłosienie z wybranej partii. Odstępy pomiędzy zabiegami powinny wynosić 4–8 tygodni.
Uwaga! „Trwale” nie znaczy „na zawsze”. Skuteczność zabiegu zależy od różnych czynników, m.in. do grubości i koloru włosów, karnacji, tempa wzrostu włosów. Depilacja IPL jest skuteczniejsza w przypadku osób o ciemnych, grubszych włoskach. Zaleca się, aby zabieg utrwalający efekty przeprowadzać, w zależności od potrzeb, mniej więcej raz na rok.
Depilacja IPL w gabinetach jest kosztowna – w zależności od liczby zabiegów może kosztować kilka tysięcy złotych.
Zabieg IPL – nie tylko depilacja
IPL przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach nie służy wyłącznie usuwaniu zbędnego owłosienia. Dzięki intensywnemu pulsowi światła można przeprowadzić fotoodmładzanie, co daje takie efekty, jak:
- spłycenie i wygładzenie zmarszczek,
- wygładzenie bruzd,
- zamknięcie porów,
-
zamknięcie rozszerzonych naczynek,
- poprawa owalu twarzy,
- zwiększenie elastyczności i napięcia skóry,
- zlikwidowanie przebarwień i blizn po trądziku,
- przywrócenie skórze blasku,
- wyraźne odmłodzenie skóry.
Jest to możliwe, ponieważ światło IPL pobudza produkcję kolagenu, który jest głównym białkiem tkanki łącznej i odpowiada za elastyczność, sprężystość oraz gładkość skóry. Ubytek kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek. Zabiegi IPL mogą być przeprowadzane na różnych typach i odcieniach skóry (nie powodują poparzeń ani podrażnień).
Światło IPL może być również wykorzystane na trądzik – niszczy bakterie, które powodują stan zapalny skóry. W tym celu wykonuje się serię kilku zabiegów mniej więcej w tygodniowych odstępach.
Przeciwwskazania do zabiegu
Depilacji, fotoodmładzania skóry czy leczenia trądziku metodą IPL nie stosuje się w przypadku:
- ciąży i karmienia piersią,
-
opryszczki,
- chorób skóry (łuszczycy, bielactwa),
- nowotworów skóry,
-
cukrzycy,
- padaczki,
- wszczepionego rozrusznika serca,
- nadwrażliwości skóry na światło,
- zaburzeń krzepliwości krwi,
- leczenia retinoidami,
- stosowania kosmetyków zawierających hormony czy witaminę A,
- stosowania indywidualnej terapii hormonalnej,
- skłonności do przebarwień,
- świeżej opalenizny (należy odczekać ok. 4–6 tygodni po ekspozycji na promienie słoneczne lub na lampy w solarium; również opalenizna uzyskana dzięki samoopalaczom jest przeciwwskazaniem do depilacji IPL),
- antybiotykoterapii (zabieg IPL można przeprowadzić 2 tygodnie po odstawieniu antybiotyków),
-
przeziębienia,
- przebytych operacji w znieczuleniu ogólnym (należy odczekać 3 miesiące).