Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – jakie są przeciwwskazania? Jak należy postępować po zabiegu?
menu
Polub nas na Facebooku

Zamykanie naczynek na twarzy i nogach – jakie są przeciwwskazania? Jak należy postępować po zabiegu?

NAN

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Zamykanie naczynek najczęściej przeprowadzane jest na twarzy, w okolicy nosa i na nogach. Jest to zabieg dermatologiczny, który wpływa m.in. na poprawę estetyki ciała, dlatego często znajduje się w ofercie gabinetów kosmetycznych. Laserowe zamykanie naczynek polega na naświetlaniu ich światłem lasera.

Rozszerzone naczynka skóry są widoczne i w znaczący sposób wpływają na obniżenie samopoczucia osób dotkniętych problemem. Na rynku jest dostępnych wiele metod zamykania naczynek, z których najpopularniejsze jest naświetlanie ich wiązką lasera.

Zamykanie naczynek na nogach - jak wygląda zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak się pozbyć pajączków na nogach? Źródło: Klinika urody.

Zamykanie naczynek – wskazania

Rozszerzone naczynka na twarzy powstają często na skutek przewlekłej ekspozycji na słońce lub innych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr czy wahania temperatury, na które narażona jest skóra. Mogą je powodować przyjmowane sterydy, a także częste wizyty w solarium.

Powstawanie tzw. pajączków na nogach może być uwarunkowane genetycznie, ale jest też np. skutkiem zażywania hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Często jest efektem działania estrogenów na mięśnie naczyń włosowatych. Naczynka pękają też na skutek niewłaściwej diety, siedzącego trybu życia, częstego chodzenia na wysokich obcasach czy długotrwałego stresu.

Dlaczego naczynka pękają? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Skóra naczynkowa - co sprzyja pękaniu małych naczyń krwionośnych? Źródło: Klinika urody.

Kiedy naczynko ulega rozszerzeniu, pojawia się w jego okolicy rumień. Przy cerze z tendencją do tego typu podrażnień, z biegiem czasu naczynka utrwalają się. Powstają wyraźne naczynia krwionośne przebijające przez naskórek (tzw. teleangiektazje). Zamykanie naczynek jest wskazane przy rozległych „pajączkach naczyniowych”. U niektórych ludzi zmiany te są cechą wrodzoną i potrafią zajmować duże powierzchnie ciała. W tych przypadkach zażegnanie problemu ze skórą jest również formą terapii. Laserowe zamykanie naczynek zyskuje obecnie na popularności.

Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?

Zamykanie naczynek na twarzy i nogach za pomocą lasera polega na naświetlaniu ich promieniem. Metoda prowadzi do gwałtownego podgrzania krwi w naczynku, przez co dochodzi do jego obkurczenia się i zamknięcia. Efekt uzależniony jest od stopnia nasilenia zmian skórnych i długości fali, którą emituje laser.

Zamykanie naczynek na twarzy metodą elektrokoagulacji jest również spotykaną formą pozbywania się zmian na skórze, chociaż stosowaną częściej w celu usuwania włókniaków czy brodawek. Zabieg polega na ścinaniu białka zmian skórnych poprzez działanie prądu o wysokiej częstotliwości.

Zobacz nasz film i poznaj nowoczesne metody zamykania naczyń krwionośnych

Zobacz film: Nowoczesne metody zamykania naczyń krwionośnych. Źródło: Klinika urody.

W przypadku zamykania naczynek na nogach często przed laserem stosuje się tzw. skleroterapię, czyli wstrzykiwanie substancji, która uszkadza komórki wyściełające wnętrze naczynka. Dla osiągnięcia pożądanych efektów zabieg ten należy powtórzyć kilkakrotnie, a później zastosować laserowe zamykanie naczynek.

Zamykanie naczynek na twarzy – przeciwwskazania

Zanim osoba z cerą naczynkową zdecyduje się na zabieg, powinna w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem i zapoznać się z listą przeciwwskazań do zabiegu, wśród których znajdują się: ciąża, karmienie piersią, łuszczyca, bielactwo, padaczka, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonności do bliznowacenia naskórka czy cukrzyca. Zabiegu nie powinny wykonywać również osoby, które były eksponowane na światło UV (opalanie się, solarium)

Nie ma natomiast zastrzeżeń, jeśli chodzi o wiek osoby poddającej się zabiegowi, chociaż należy zdawać sobie sprawę z rzadkich, ale możliwych powikłań. Dodatkowo wszelkie zabiegi z zastosowaniem lasera wiążą się z bólem (jego stopień uzależniony jest od stopnia wrażliwości skóry – laser może wywoływać zarówno dyskomfort, jak i dotkliwy ból), dlatego też nie mogą być przeprowadzane u dzieci.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda zamykanie naczyń krwionośnych

Zobacz film: Jak wygląda zamykanie naczyń krwionośnych? Źródło: Klinika urody.

Laserowe zamykanie naczynek – zalecenia po zabiegu

Aby zabieg przyniósł pożądany efekt, niezbędne jest przestrzeganie kilku zaleceń. Po laserowym zamykaniu naczynek obowiązuje bezwzględny zakaz opalania się. Podrażniona skóra nie może być wystawiana na intensywne działanie promieni słonecznych co najmniej przez miesiąc po przeprowadzeniu zabiegu.

Przez kolejne pięć dni po zamykaniu naczynek nie można korzystać z sauny i niewskazane jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Przez ten sam czas należy powstrzymać się od makijażu naświetlanych miejsc, a zamiast tego regularnie (dwa do trzech razy dziennie) nawilżać skórę. W przypadku znacznych podrażnień konieczne może okazać się stosowanie dodatkowych maści leczniczych na bazie antybiotyków – zdarza się, że efektem zabiegów jest dokuczliwy świąd.

Po laserowym zamykaniu naczynek twarzy przez kilka dni nie zaleca się także stosowania peelingów, toników na bazie alkoholu, a także mydła, które może wysuszać cerę.

Każdy rodzaj skóry będzie reagował na zabieg indywidualnie, dlatego konieczna jest kontrola po wygojeniu się naskórka i ewentualne umówienie się na kolejną wizytę. W przypadku dużych skupisk rozszerzonych naczynek lub zmian naczyniowych pojedynczy zabieg może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Zobacz film: Co wiesz o mezoterapii. Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
14
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?