Wedle wszelkich prognoz, w obecnym sezonie nie tylko wzrośnie liczba kleszczy, ale też insekty będą groźniejsze dla naszego zdrowia. Wszystko przez brak mroźnej zimy.
Kleszcze a telefon komórkowy
Polsko-słowackie badania wykazują, że promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości 900 MHz przyciągają zainfekowane niebezpiecznymi patogenami (zwłaszcza Borrelia oraz Rickettsia) kleszcze. Właśnie takie promieniowanie wytwarzają telefony komórkowe, które zazwyczaj mamy przy sobie podczas spacerów i wycieczek do lasu. Reakcja insektów na promieniowanie elektromagnetyczne jest prawdopodobnie związana z posiadaniem przez kleszcze zmysłu magnetycznego. Wyniki badań na ten temat opublikowano w specjalistycznym czasopiśmie "Ticks and Tick-borne Diseases".
Niestety telefon zwabia insekty nie tylko wtedy, gdy z niego korzystamy - wystarczy, że jest włączony. Tak więc na spacerze musielibyśmy wyłączyć telefon, by zmniejszyć ryzyko przyciągania do siebie pajęczaków.
Zobacz film: Czy telefony komórkowe przyciągają kleszcze?
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób. Nawet jedno ugryzienie insekta może skończyć się dla nas poważną infekcją. Obok takich schorzeń jak: anaplazmoza, wirusowe zapalenie płuc, babeszjoza, tularemia i riketsja, najwięcej obaw budzą przede wszystkim dwa: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.
- Borelioza to choroba bakteryjna wywoływana przez Borrelia burgdorferi. Pierwszym objawem boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Pojawia się on od 1 do 3 tygodni po ugryzieniu, po miesiącu zanika samoistnie. Nie u wszystkich jednak ten objaw występuje. Brak rumienia nie oznacza więc, że nie doszło do zarażenia boreliozą. Dlatego o ukłuciu przez kleszcza zawsze trzeba obserwować swoje samopoczucie. Wraz z postępem choroby pojawiają się objawy grypopodobne a więc: problemy ze stawami, mięśniami, wzrokiem, koncentracją, a także zaburzenia ze strony układu nerwowego. Większość naukowców uważa, że aby doszło do rozwoju boreliozy kleszcz musi żerować na skórze odpowiednio długo, ok. 24 godziny. Borelioza jest bardzo niebezpieczna, ale możliwa do wyleczenia antybiotykami, zwłaszcza we wczesnym stadium. Choroba przenoszona może dawać liczne powikłania z udarem włącznie. Boreliozę można zdiagnozować wykonując badania krwi.
- Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba znacznie groźniejsza niż borelioza. Wirus, który wywołuje chorobę, znajduje się w ślinie pajęczaka i trafia do organizmu człowieka już w chwili wkłucia. Po wniknięciu do organizmu w pierwszej kolejności wirus namnaża się miejscowo. U chorego zaczynają się pojawiać objawy grypopodobne (grypa, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie organizmu). Wraz z postępem choroby wirus przedostaje się do układu nerwowego i wywołuje zapalenie opon mózgowych. Natomiast jeżeli wirus przedostanie się do głębszych warstw mózgu może wywołać zapalanie mózgu, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta.
Zobacz też: Kleszczowe zapalenie mózgu (odkleszczowe zapalenie opon mózgowych) – objawy, leczenie, szczepionka
Wybierając się na spacer do lasu, parku, ogródka, musimy koniecznie pamiętać o odpowiednim ubiorze. Im bardziej zasłonięte ciało (długie rękawy, nogawki, wysokie buty, czapka), tym mniejsze ryzyko ukąszenia. Po powrocie do domu, należy koniecznie dobrze obejrzeć ciało, zwłaszcza w okolicach pach, pachwinach i pępka.
Jak usunąć kleszcza?
Im szybciej usuniemy pasożyta, tym mniejsze jest ryzyko zachorowania. Nie zwlekajmy i nie próbujmy dostać się do lekarza, by fachowo usunął kleszcza. Liczy się czas, więc lepiej zrobić to samemu. Pamiętajmy, by nie polewać kleszcza tłuszczem ani alkoholem. Może to spowodować szybsze uwolnienie przez kleszcza toksyn do naszego krwiobiegu.
Kleszcza należy uchwycić pęsetą i wyciągnąć zdecydowanym ruchem - prostopadle do kierunku wbicia się kleszcza. Nie wolno go wykręcać, gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo, że kleszcz się przerwie i zostanie pod skórą. Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować skórę. Po usunięciu kleszcza należy bacznie obserwować miejsce, gdzie bytował oraz własne ciało. Koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, jeśli zauważymy następujące objawy:
- wysypka
- gorączka
- dreszcze i ból głowy
- rumień wokół miejsca po ugryzieniu
Zobacz też: Jak wyciągnąć kleszcza i co zrobić po jego wyjęciu?
Kleszczowe zapalenie mózgu - szczepionka
Istnieje szczepionka, która ma na celu czynne uodpornienie przeciw kleszczowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Zaszczepić można się w każdym momencie, można ją podawać również dzieciom po ukończeniu drugiego roku życia. Nie chroni jednak przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.
źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/www.sciencedirect.com/science/article