Infekcje intymne to problem wielu kobiet. Często nawracają, bywa, że wraz z infekcją pojawia się zapalenie pęcherza. W jaki sposób zadbać o higienę, by uniknąć infekcji? Co im sprzyja? Sprawdźcie!
Infekcja intymna a bielizna
Pochwa i cewka moczowa są usytuowane bardzo blisko siebie. Przed wnikaniem bakterii do pęcherza moczowego w żaden sposób nie chroni nas cewka moczowa. W ten sposób infekcja intymna i infekcja pęcherza moczowego bardzo łatwo mogą wystąpić równolegle. Nierzadko powodem pojawienia się infekcji jest... źle dobrana bielizna! Noszenie stringów sprawia, że wszystkie bakterie z okolic odbytu, a więc i z układu pokarmowego, przesuwają się w stronę pochwy i cewki moczowej. Majtki ze sztucznego materiału, który nie jest przewiewny i nie odprowadza wilgoci z okolic intymnych także przyczyniają się do namnażania bakterii w obrębie wejścia do pochwy.
Co ciekawe panie ze skłonnościami do infekcji powinny wybierać jasną bieliznę! Kolorowe majtki, nasączone farbą, a więc chemią, mogą dodatkowo podrażniać skórę miejsc intymnych.
Bielizna powinna być prana osobno, w delikatnym proszku, a noszone przez nas wkładki higieniczne - bezzapachowe i delikatne. Podobnie, jak płyny do higieny intymnej - bezpieczniej wybrać te apteczne, pozbawione konserwantów, dodatków zapachowych, itp.
Żurawina - jak działa na pęcherz?
Żurawina jest wskazana w diecie kobiet z nawracającymi infekcjami. Jednak nie jest to lekarstwo, a jedynie sposób na zakwaszenie moczu. Mocz powinien bowiem mieć odczyn kwaśny, a jeśli jego pH się zmienia, to wzrasta ryzyko zakażenia. O pęcherz należy dbać - oddawać mocz przed snem, po przebudzeniu, po stosunku, nie trzymać moczu. Jeśli dojdzie do infekcji powinna ona być wyleczona farmakologicznie do końca - tj. do uzyskania zdrowej próbki moczu. Po skończonej farmakoterapii należy ponownie zbadać mocz by upewnić się, że zakażenie minęło.
Wpływ diety na infekcje intymne
Dieta wbrew pozorom ma duży wpływ na pH miejsc intymnych. Spożywanie cukru sprawia, że odczyn pochwy zmienia się z kwaśnego na zasadowy, co sprzyja infekcjom. Jogurt naturalny, kwaszonki - te produkty zawierają probiotyki, które wpływają korzystnie na nasz organizm. Dodatkowo można używać specjalnych globulek zawierających probiotyki przywracające naturalną florę bakteryjną pochwy.
O czym warto pamiętać przy nawracających infekcjach intymnych? Przede wszystkim o profilaktyce:
- nie powinno się siadać na sedesie w publicznej łazience;
- będąc w kostiumie kąpielowym nie siadać na brzegu basenu czy na ławce bez podłożenia ręcznika;
- nie korzystać z hotelowej wanny;
- stosować dopochwowe probiotyki;
- stosować odpowiednie żele do higieny intymnej, np. z kwasem hialuronowym;
- nosić przewiewną, bawełnianą bieliznę;
- unikać stringów;
- zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę.
Dlaczego to kobiety częściej łapią infekcje intymne? Odpowiedź znajdziesz w filmie: