W przypadku pieczenia pochwy leczenie bywa długotrwałe, zwłaszcza jeśli powodem dolegliwości jest zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Czasem objawy mijają samoistnie, ale utajona infekcja może nawracać.
Ból, świąd i pieczenie pochwy – kiedy trzeba zgłosić się do ginekologa?
Pieczenie przy wejściu do pochwy lub inny rodzaj dyskomfortu w rejonie dolnego odcinka dróg rodnych nie musi być powodem do niepokoju. Wizyta u lekarza nie jest konieczna w przypadku niezbyt intensywnych, krótkotrwałych dolegliwości, którym nie towarzyszą inne objawy. Doraźnie pomóc może nawilżenie lubrykantem lub żelem intymnym. Jeśli natomiast prócz pieczenia i swędzenia pochwy czy bolesności w trakcie lub po stosunku pojawiają się: upławy, bóle brzucha, nietrzymanie moczu, gorączka, nudności, wysypka lub inne zmiany widoczne na nabłonku okolic intymnych, jedynym rozsądnym i bezpiecznym wyjściem jest niezwłoczna konsultacja z ginekologiem.
Pieczenie pochwy przy oddawaniu moczu – co może być jego przyczyną?
Pieczenie w pochwie podczas sikania często jest mylone z pieczeniem cewki moczowej, które należy do objawów stanu zapalnego cewki i pęcherza. Jeśli pieczenie współwystępuje z częstym i bolesnym parciem, nietrzymaniem moczu, wyciekami o nieprzyjemnym zapachu, a także bólami w dolnej części brzucha, chodzi raczej o infekcję dróg moczowych, a nie o zakażenie intymne. Jednak niekiedy pieczenie pochwy po oddaniu moczu i w trakcie mikcji świadczy o pojawieniu się w drogach rodnych bakterii beztlenowych, wirusów, grzybów lub pierwotniaków.
Skąd się biorą infekcje intymne? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Pieczenie pochwy podczas stosunku i po seksie – co może je powodować?
Pieczenie w okolicach intymnych może również pojawiać się przy współżyciu. Zdarza się w przebiegu grzybicy pochwy, zapalenia bakteryjnego, a także chorób przenoszonych drogą płciową, np. rzęsistkowicy, chlamydiozie, opryszczce czy brodawce narządów płciowych. Do pieczenia w pochwie po wytrysku dochodzi też, jeśli partnerka ma uczulenie na spermę, co nie jest rzadkością, zwłaszcza u kobiet z innymi rodzajami alergii. Reakcję alergiczną mogą również wywołać substancje zawarte w środkach antykoncepcyjnych: spiralach, preparatach plemnikobójczych i prezerwatywach. Poza tym za pieczenie pochwy po stosunku odpowiada niedostateczne nawilżenie, w wyniku którego dochodzi do otarć i podrażnienia wrażliwego nabłonka.
Pieczenie pochwy przed okresem – co oznacza?
Ból i pieczenie pochwy jest częstą dolegliwością towarzyszącą menstruacji i menopauzie. Wynika ze zmian hormonalnych w organizmie, a dokładnie z niedoboru estrogenów, który przyczynia się do suchości pochwy. Wysuszony nabłonek staje się bardziej podatny nie tylko na uszkodzenia, ale także na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych.
Pieczenie pochwy po antybiotyku – skąd się bierze?
Początek wielu infekcji intymnych zbiega się z zakończeniem antybiotykoterapii. Dzieje się tak dlatego, że antybiotyki niszczą dobrą florę bakteryjną, która kolonizuje ścianki przewodu pokarmowego i dróg rodnych. W związku z osłabieniem tej naturalnej bariery ochronnej wzrasta ryzyko zakażeń i stanów zapalnych objawiających się pieczeniem i swędzeniem pochwy.
Jak załagodzić pieczenie pochwy? Leki bez recepty i na receptę
Odpowiedzi na pytanie, co pomoże na pieczenie pochwy, trzeba szukać u specjalisty. Mimo że istnieje wiele preparatów dostępnych bez recepty, nie należy całkowicie ufać ich skuteczności, bo drobnoustroje wywołujące dokuczliwe objawy nie zawsze są wrażliwe na działanie ogólnodostępnych substancji aktywnych. W przypadku zarażenia nietypową bakterią konieczne może się okazać nawet dożylne podawanie leków, a co za tym idzie – pobyt w szpitalu. W aptekach są do kupienia rozmaite globulki, żele i maści na pieczenie pochwy, ale żeby dokonać wyboru, trzeba najpierw wiedzieć, jaką wybrać: o działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym czy jedynie nawilżającym. Trzeba więc wykonać wymaz z pochwy, a w razie konieczności również posiew z kanału szyjki macicy. Przy pieczeniu pochwy leki na receptę można brać razem z probiotykami, które odbudowują florę bakteryjną.
Zobacz film i dowiedz się jak działa kobiecy układ rozrodczy:
Pieczenie pochwy w ciąży – jak przebiega leczenie?
Nie każdy lek na pieczenie pochwy, zwłaszcza doustny, można stosować w ciąży. Jednak wiele nowoczesnych farmaceutyków nie stwarza zagrożenia dla płodu i przyszła mama nie musi obawiać się powikłań po leczeniu infekcji intymnej. Przebiega ono tak samo jak u innych kobiet. Najgorsze, co można zrobić, to zbagatelizować problem. Do konsekwencji zaniedbania należą pęknięcie pęcherza płodowego i, jeśli przyczyną pieczenia pochwy jest któraś z chorób przenoszonych drogą płciową, zarażenie dziecka.