Impotencja dotyka mężczyzn nie tylko starszych - coraz częściej problem diagnozuje się u młodych, aktywnych seksualnie panów. Problemy z osiągnięciem erekcji mogą mieć podłoże psychiczne. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje lęk, lęk przed aktem seksualnym, przed ośmieszeniem, przed ciążą czy reakcjami partnerki. Do przyczyn psychicznych zalicza się także brak akceptacji dla własnego ciała.
Dodatkowymi czynnikami powodującymi problemy z erekcją są: problemy w życiu, stres, niewłaściwa dieta, brak snu, wreszcie brak aktywności fizycznej, a także używki - w tym tytoń, alkohol, narkotyki oraz przyjmowane leki, także psychotropowe. Do grupy leków zaburzających erekcję można zaliczyć także sterydy i środki dopingujące.
Zobaczcie, na czym polega erekcja:
Polecamy: Impotencja - przyczyny, objawy, rodzaje i sposoby leczenia zaburzeń erekcji
Przyczynami zaburzeń erekcji i impotencji mogą być poważniejsze problemy zdrowotne, w tym nadciśnienie tętnicze, problemy z krążeniem czy cukrzyca. Nierzadko przyczynami impotencji są otyłość i problemy hormonalne (niski poziom testosteronu).
Impotentem określa się mężczyznę, który podczas pobudzenia seksualnego ma problem z osiągnięciem erekcji umożliwiającej stosunek. Impotenci nie potrafią także utrzymać erekcji przez cały czas trwania stosunku. Zaburzenia dotyczą także masturbacji. Do objawów impotencji zaliczany jest także brak wytrysku i brak orgazmu.
Mężczyźni cierpiący na impotencje mają długotrwałe zaburzenia erekcji. Zwykle spada im libido, nie mają ochoty na seks, nie czerpią przyjemności z seksu.
Jak leczyć impotencję?
Impotencję leczy się w zależności od przyczyny. Problemy psychiczne wymagają konsultacji z lekarzem, terapeutą i podjęcia psychoterapii. W przypadku problemów z hormonami stosowane są leki regulujące ich poziom. Z kolei w przypadku zaburzeń krążenia stosuje się ostrzykiwanie penisa (iniekcje w ciała jamiste członka) w celu poprawy krążenia.
Pacjenci mogą także stosować specjalne leki na potencję, które umożliwiają pełne stosunki seksualne.
Polecamy: Andropauza u mężczyzn – fizyczne i psychiczne objawy obniżonego testosteronu