Hydrolat różany ma pH zbliżone do naturalnego. Hydrolaty są o wiele delikatniejsze niż olejki zapachowe. Substancje roślinne zawarte w hydrolacie różanym mają silnie odżywczy i kojący wpływ na skórę. Hydrolat z róży powstaje poprzez destylację płatków róż za pomocą pary wodnej. Zawiera śladowe ilości olejku różanego. Jedną z największych zalet hydrolatu z róży jest jego uniwersalność. Ma wiele zastosowań i na stałe może zagościć w codziennej pielęgnacji.
Hydrolat z róży damasceńskiej
Najpopularniejszy hydrolat różany to hydrolat z róży stulistnej, czyli damasceńskiej. Kwiat ten nazywany jest królową róż i stosuje się go w kosmetyce i medycynie od setek lat. Ekstrakt z róży damasceńskiej jest bogaty w witaminy i substancje odżywcze. Olejek i woda (hydrolat różany) zawierają witaminy C, A, E, K oraz z grupy B. Nie brak im również bioflawonoidów, karotenu i kwasów organicznych. Hydrolat z róży może być używany jako tonik do twarzy, mgiełka, lekka odżywka do włosów lub być bazą dla przygotowanych samodzielnie kremów, balsamów lub maseczek. Hydrolat różany jest produktem, który powstaje w czasie destylacji płatków róż lub podczas wytwarzania niezwykle cennego olejku różanego. Olejek jest również ważnym składnikiem w kosmetyce, głównie przez zapach i właściwości pielęgnacyjne. Cena olejku różanego jest niezwykle wysoka. Dzieje się tak, ponieważ aby wyprodukować litr olejku, należy zużyć aż 5 ton płatków róż! Cena wody różanej jest o wiele niższa.
Hydrolat różany – właściwości kosmetyczne
Róża damasceńska, jak wiele innych kwiatów z tego rodzaju, ma wszechstronne działanie kosmetyczne. Hydrolat z róży damasceńskiej dogłębnie nawilża skórę i stymuluje powstawanie kolagenu. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna i sprężysta. Kwasy owocowe zawarte w wodzie różanej mają zdolność zmniejszania zmian trądzikowych a codziennie stosowanie hydrolatu różanego zamiast toniku reguluje nadprodukcję sebum w cerze tłustej. Wysoka zawartość witaminy C sprawia, że skóra rozjaśnia się i wyrównuje się jej koloryt. Kobiety długotrwale stosujące hydrolat różany zauważają wyraźne zmiękczenie i wygładzenie skóry. Witaminy zawarte w wodzie różanej wspomagają regenerację naskórka i spowalniają proces starzenia się skóry. Stosowanie hydrolatu z róży pomaga rówież wzmacniać naczynka, zmniejszać opuchliznę (np. pod oczami). Zapach róży jest także bardzo użyteczny w aromaterapii, ponieważ odpręża, rozluźnia i pomaga się zrelaksować.
Czytaj także: Olejek różany – jakie ma właściwości? Jak go stosować?
Hydrolat z róży damasceńskiej – jak zrobić?
Wodę różaną możemy kupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami lub w niektórych drogeriach. Zdarza się jednak, że tańsze wersje kosmetyku mają niepotrzebne, sztuczne dodatki, np. wzmacniające aromat lub przedłużające przydatność kosmetyku. Aby używać jak najbardziej naturalnego, bezpiecznego i niedrażniącego hydrolatu różanego, można zrobić go w domu. Potrzebne do tego będą następujące składniki:
- Szklanka octu jabłkowego (ekologicznego).
- Szklanka przegotowanej, przestudzonej wody.
- Płatki róży damasceńskiej – kilka garści. Można zakupić je w sklepie z kosmetykami naturalnymi lub zastąpić je płatkami dzikiej róży, która ma bardzo podobne właściwości.
Podane powyżej ilości są dość umowne. Najważniejsze jest to, aby płatki były całkowicie przykryte mieszaniną octu i wody. Jeśli wykonywany hydrolat ma posłużyć do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień, warto dodać mniej octu, a więcej wody. Wszystko trzeba umieścić w szklanym, zamykanym słoiku lub butelce, następnie zmieszać – wystarczy zamknąć opakowanie ze składnikami i dobrze wstrząsnąć. Następnie odstawia się zamkniętą mieszankę w zaciemnione miejsce (np. do szafki) na 2 tygodnie. W tym czasie zajdą odpowiednie procesy chemiczne i powstanie woda różana. Hydrolat własnej roboty utraci woń octu i będzie pachniał różami. Należy wówczas odsączyć płatki róż i przelać powstałą mieszankę do buteleczki z atomizerem. Przydatność otrzymanego hydrolatu z róż to kilka tygodni. W tym czasie można używać go jako toniku, mgiełki odżywiającej włosy lub dodawać go do maseczek. Świetnie sprawdzi się jako odświeżająca woda termalna.
Czytaj także: Hydrolat lawendowy – jak robi się wodę lawendową?