Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hipertrichoza, czyli nadmierne owłosienie – jakie są przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Hipertrichoza, czyli nadmierne owłosienie – jakie są przyczyny?

Chokchai Silarug/Getty Images

Hipertrichoza to stan nadmiernego owłosienia. Leczenie objawowe polega na stosowaniu depilacji woskiem, kremem, depilatorem czy poprzez zabiegi laserowe. Celem leczenia jest eliminacja nadmiernego owłosienia.

Hipertrichoza, dawniej określana jako syndrom wilkołaka, jest zaburzeniem genetycznym bądź endokrynologicznym objawiającym się nadmiernym owłosieniem ciała. Zdarza się, że nie udaje się znaleźć bezpośredniej przyczyny nadmiernego owłosienia. Leczenie może być przyczynowe i objawowe – polegające na usuwaniu nadmiernego owłosienia.

Czym jest hipertrichoza?

Hipertrichoza to nadmierne owłosienie ciała w miejscach, w których nie zawsze ono występuje, czyli na twarzy i na karku. Dotyczy również wzmożonego owłosienia w innych miejscach (w których naturalnie się pojawia), np. w okolicach narządów płciowych. Nie zawsze możliwe jest wykrycie bezpośredniej przyczyny hipertrichozy. Może mieć rodzinne uwarunkowanie, ale czasem rozwija się przy schorzeniach endokrynologicznych, stosowanych lekach czy w przypadku innych chorób przewlekłych. Ze względu na przyczyny hipertrichozę dzieli się na zasadniczą, wrodzoną oraz nabytą wynikającą z różnych innych schorzeń.

Wśród leków, które mogą być przyczyną hipertrichozy, wymienia się sterydy, farmaceutyki stosowane w leczeniu schorzeń autoimmunologicznych, leki przeciwpadaczkowe jak fenytoina i środki antykoncepcyjne.

Ze względu na nienaturalną lokalizację ciemnych i długich włosów, zespół ten nazywa się syndromem wilkołaka. Dawniej chorych traktowano jak hybrydy ludzko-zwierzęce. Po raz pierwszy hipertrichoza została opisana w XVII w. przez bolońskiego lekarza Ulissesa Aldrovandiego w pracy pt. „Monstrorum historia”. Współcześnie żyje ok. 100 osób dotkniętych tą rzadką chorobą.

Czytaj także: Nadmierne owłosienie u kobiet, mężczyzn, dzieci – przyczyny i sposoby leczenia

Jakie są objawy hipertrichozy?

W przypadku zaburzeń endokrynologicznych związanych z nadmierną ilością androgenów, czyli hormonów płciowych męskich, nadmierne owłosienie pojawia się w obszarach androgenozależnych (twarz, klatka piersiowa, brodawki sutkowe). Pojęcie hipertrichozy jest szersze i obejmuje nadmierne owłosienie także innych okolic ciała. Włosy pojawiają się między innymi na ramionach i na twarzy. Z tego względu warto wiedzieć, czym różni się hipertrichoza od hirsutyzmu, który również charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem, lecz oznacza pojawienie się u kobiet owłosienia męskiego w strefach androgenozależnych i jest ściśle związany z gospodarką hormonalną. Nadmiar hormonów u kobiety prowadzi ponadto do zmian w budowie ciała, zmiany barwy głosu i powstawania trądziku.

Hipertrichoza cechuje się występowaniem różnego typu owłosienie, choć najczęściej obserwuje się owłosienie terminalne. Pojawiające się włosy są grube, takie, jakie zazwyczaj występują u dojrzałych osób w okolicy pach czy narządów płciowych. Ponadto w przebiegu hipertrichozy może dojść do pojawienia się delikatnych, cienkich włosów bez barwnika przypominających meszek płodowy, jak i mieszkowych, czyli krótkich z odrobiną barwnika.

Hipertrichoza a schorzenia endokrynologiczne

Problemy endokrynologiczne to jedna z głównych przyczyn hipertrichozy. Zalicza się do nich przede wszystkim zespół policystycznych jajników i wrodzony przerost nadnerczy. Problemem jest również anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, w przypadku którego bardzo często dochodzi do hipertrichozy. Objawy w postaci nadmiernego owłosienia może dawać zresztą wiele innych schorzeń endokrynologicznych.

Czytaj takżeCzym jest hiperandrogenizm? Jakie są jego objawy i przyczyny? Czy dieta pomaga w leczeniu?

Hipertrichoza a podłoże genetyczne

Hipertrichoza bardzo często jest związana ze schorzeniami o podłożu genetycznym. Przykładem może być zespół Ambras, który charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem typu męskiego. Zdarza się rodzinna tendencja do nadmiernego owłosienia. Najsłynniejsza rodzina dotknięta tą chorobą pochodzi z miasta Lorento w Meksyku i liczy 30 osób. Trzeba mieć jednak świadomość, że u dzieci i młodzieży hipertrichoza ma najczęściej przyczyny chorobowe.

Leczenie hipertrichozy

Leczenie hipertrichozy obejmuje przyczyny i objawy. Leczenie przyczynowe stosuje się przede wszystkim przy schorzeniach endokrynologicznych. Natomiast jeśli przyczyna jest nieuchwytna, jedynym rozwiązaniem jest leczenie objawowe. Stosuje się odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i depilacyjne. Wśród metod depilacji wykorzystuje się depilatory, kremy do depilacji, wosk, a w celu trwalszego efektu – zabiegi depilacyjne laserowe. Bez względu jednak na możliwości objawowego leczenia, zawsze należy dołożyć wszelkich starań, by znaleźć przyczynę. 

Czytaj takżeDepilacja laserowa - żeby poszło gładko!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Kozak, koźlak (grzyb jadalny) - rodzaje. Jak rozpoznać? Z czym można pomylić?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni