Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hiperprolaktynemia czynnościowa: jakie daje objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Hiperprolaktynemia czynnościowa: jakie daje objawy?

badanie-krwi

Fot.: StudioLaMagica / stock.adobe.com

Hiperprolaktynemia czynnościowa zależna jest od czynników odwracalnych, np. stresu. Hiperprolaktynemia może być przyczyną zaburzeń miesiączkowania i problemów z zajściem w ciążę, jednak jest stanem fizjologicznym już w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią.

Hiperprolaktynemia oznacza nadmierny poziom prolaktyny w organizmie. Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przedni płat przysadki mózgowej, a konkretnie przez znajdujące się tam komórki laktotropowe. Wydzielanie prolaktyny zależne jest od poziomu dopaminy (mającej działanie hamujące), a także hormonów pobudzających, czyli serotoniny, tyreoliberyny i beta-endorfiny. Wszystkie te hormony produkowane są w podwzgórzu. Prolaktyna ma działanie pobudzające przede wszystkim laktogenezę. Oddziałując na komórki pęcherzykowe w gruczole sutkowym, pobudza w nich syntezę laktozy, tłuszczów i białek. Nie jest to jednak jej jedyna funkcja.

Hiperprolaktynemia czynnościowa – przyczyny

Prolaktyna pełni poza laktacją wiele innych funkcji, a mianowicie ma wpływ na metabolizm węglowodanów i temperaturę ciała. W okresie pokwitania poziom prolaktyny wzrasta fizjologicznie, osiągając wartości jak u dojrzałych kobiet (5–20 ng/ml). Okres ciąży wiąże się ze znacznym wzrostem poziomu prolaktyny, nawet do 300 ng/ml. U mężczyzn poziom prolaktyny nie powinien być wyższy niż 5 ng/ml. Zdecydowany wzrost prolaktyny odnotowuje się fizjologicznie w godzinach nocnych.

Nieprawidłowy poziom prolaktyny może wynikać z zaburzeń czynnościowych, przyczyn jatrogennych, a także z upośledzonej degradacji hormonu. Najczęstsza przyczyna hiperprolaktynemii to spadek aktywności dopaminergicznej podwzgórza. Zaburzenia hormonalne pochodzenia podwzgórzowego dzieli się na czynnościowe, czyli odwracalne i organiczne (nieodwracalne). Czynnościowe zaburzenia pochodzenia podwzgórzowego to najczęstsza przyczyna wtórnego braku miesiączki.

Fizjologicznie hiperprolaktynemia może wystąpić w ciąży, podczas karmienia piersią, podczas stresu, snu, stymulacji brodawek sutkowych i w czasie stosunku płciowego.

Zobaczcie, co dzieje się w naszym organizmie podczas sytuacji stresowej. Jakie hormony się wydzielają?

Zobacz film: Stres - skąd się bierze i kiedy szkodzi? Źródło: 36,6

Patologiczne stany związane z hiperprolaktynemią to:

Rozpoznanie hiperprolaktynemii czynnościowej

Poziom prolaktyny można ocenić poprzez badanie krwi na czczo. Oznaczenie tego hormonu można wykonać niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego. Badaniem pozwalającym odróżnić hiperprolaktynemię czynnościową od hiperprolaktynemii związanej z obecnością guza przysadki mózgowej jest test z metoklopramidem. Jeśli po podaniu metoklopramidu nastąpi ponad dwukrotny wzrost poziomu prolaktyny, świadczy to o hiperprolaktynemii czynnościowej.

Objawy hiperprolaktynemii

Prawie połowa kobiet z wtórnym brakiem miesiączki wykazuje podwyższony poziom prolaktyny w badaniach laboratoryjnych. Wtórny brak miesiączki to zaburzenie polegające na braku obecności cykli miesięcznych u kobiet, u których miesiączka występowała wcześniej. Głównym objawem hiperprolaktynemii jest mlekotok.

Objawy hiperprolaktynemii można podzielić na hormonalne i kliniczne. Do hormonalnych zalicza się:

  • upośledzenie cyklicznego wydzielania gonadoliberyn, czyli hormonów odpowiedzialnych za regulację hormonalną cyklu miesiączkowego,
  • zaburzenia wydzielania luteotropiny, co wpływa negatywnie na regularność cykli,
  • spadek poziomu estrogenów, co wywołuje zaburzenia lipidowe, osteoporozę,
  • nadmierną aktywację hormonów nadnerczowych,

Hormonalne i rozrostowe zmiany towarzyszące hiperprolaktynemii odbijają się na obrazie klinicznym tego zaburzenia. Obejmuje on:

Leczenie hiperprolaktynemii

Głównym lekiem stosowanym w leczeniu hiperprolaktynemii jest bromokryptyna. Stymuluje ona rozkład prolaktyny i hamuje wzrost komórek przysadki mózgowej odpowiedzialnych za jej produkcję. 

Zobaczcie, jaki wpływ mają hormony na życie kobiet:

Zobacz film: Czy hormony rządzą kobietami? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?