Figi suszone nadają się bezpośrednio do spożycia, ale można je też wykorzystać do wielu potraw. Dodawane do porannej owsianki lub kaszy nadadzą jej słodki smak, dzięki czemu nie będzie trzeba używać cukru.
Czym są suszone figi?
Figi suszone są pozbawionymi wody owocami drzewa figowego. Na świecie istnieje kilka gatunków figowców, jednak większość ich owoców wykazuje podobne właściwości. Rośliny te były znane już w starożytnej Mezopotamii, a uprawianie ich na przestrzeni wieków sprawiło, że obecnie można cieszyć się o wiele większymi i bardziej miękkimi owocami niż kiedyś.
Figi można spożywać na surowo lub przetwarzać na różne sposoby – są one wykorzystywane do produkcji dżemów, konserw i kompotów, ale również do produkcji słodkiego wina czy nalewki. Bardzo dobrze przechowują się po wysuszeniu i właśnie w takiej formie początkowo trafiły do Europy, gdzie wykorzystywano je podobnie jak inne bakalie.
Zobacz film i sprawdź dlaczego warto jeść figi:
Figi suszone – wartości odżywcze
Figi suszone zawierają sporo cukru, dzięki czemu są przekąską wysokoenergetyczną, przydatną podczas podejmowania dużego wysiłku (na przykład podczas górskich wycieczek lub dla sportowców), jednak z tego samego powodu są też bardzo kaloryczne. 100 g tych owoców zawiera aż 290 kcal, co oznacza że jedna suszona figa dostarcza organizmowi 41 kalorii.
Zawierają one minimalne ilości białka i tłuszczu, dostarczając głównie węglowodanów i błonnika. Choć są bardzo słodkie i kaloryczne, to z pewnością zdrowsza przekąska niż produkty zawierające cukier. Figi suszone dostarczają glukozę i fruktozę w zbalansowanej ilości, co jest o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Ponadto, mimo tak dużej ilości cukrów, charakteryzują się średniowysokim indeksem glikemicznym, który wynosi 40.
Ponadto dostarczają spore ilości witamin i minerałów, a przede wszystkim:
-
witaminę A (10 I.U.),
- witaminę E (0,35 mg),
- witaminę K (15,6 µg),
-
witaminę C (1,2 mg),
- witaminę B1 (0,085 mg),
- witaminę B2 (0,082 mg),
- witaminę B3 (0,619 mg),
-
witaminę B6 (0,106 mg),
- kwas foliowy (9 µg),
- kwas pantotenowy (0,434 mg),
- wapń (162 mg),
-
żelazo (2,03 mg),
- magnez (68 mg),
- fosfor (67 mg),
- potas (680 mg),
- sód (10 mg),
-
cynk (0,55 mg),
- miedź (0,29 mg),
- mangan (0,51 mg),
- selen (0,6 µg).
Figi suszone – właściwości lecznicze
Figi suszone zawierają bardzo dużo błonnika, którego odpowiednie ilości powinny znajdować się w diecie każdego człowieka. Nie tylko reguluje on pracę jelit, zapobiegając zaparciom, ale również:
- obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi,
- pomaga w leczeniu nadwagi i otyłości, sprzyjając zmniejszeniu masy ciała i regulując poziom cukru,
- zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jelita,
- sprzyja utrzymaniu zdrowej flory jelitowej, dzięki czemu reguluje pracę jelit i przyczynia się do podniesienia odporności organizmu,
- jest pomocny w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwość na insulinę oraz obniża stężenie glukozy we krwi.
Figi suszone zawierają też sporo polifenoli i wykazują silną aktywność przeciwrodnikową, dzięki czemu ich regularne jedzenie działa profilaktycznie przeciw chorobom nowotworowym i układu krążenia oraz zmniejsza stres oksydacyjny.
Nalewka z fig suszonych
Z suszonych fig można w prosty sposób wykonać smaczną i zdrową nalewkę. 500 g owoców należy umyć i pokroić na drobne kawałki, a następnie zagotować na małym ogniu z połową wody i gotować aż do czasu uzyskania kleistej mazi. Po wystudzeniu powinno się je zalać połową litra spirytusu i szklanką wody, a następnie odstawić w ciemne miejsce na około 2–3 tygodni. Po tym czasie uzyskany alkohol powinno się przecedzić.
Jak jeść figi suszone?
Figi suszone można spożywać bez żadnej obróbki, na przykład jako deser. Można z nich też zrobić słodką polewę do ciast czy naleśników, namaczając je wcześniej przez parę godzin w wodzie, a następnie miksując na masę.
Figi suszone sprawdzają się też wszędzie tam, gdzie używa się bakalii, między innymi do wypieku ciast i ciasteczek oraz do deserów. Przydatne będą także do słodkich śniadań, na przykład owsianki czy kaszy, w których z powodzeniem mogą zastąpić cukier.
Można z nich też przygotować domowe batony lub trufle. Dobrze sprawdzą się w połączeniu z karobem lub kakao oraz zmiksowanymi orzechami lub wiórkami kokosowymi.
Suszone figi są doskonałą przekąską do zabrania na długie piesze wyprawy, ponieważ są bardzo lekkie i łatwe w przechowywaniu, a przy tym dostarczają mnóstwo energii.
Bibliografia:
1. Platta A., Rola diety bogatoresztkowej w profilaktyce i leczeniu zaparć, otyłości, cukrzycy i chorób układu naczyniowego, „Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni”, 86, 2014, s. 154–166.
2. Drużyńska B., Sieradzka B., Majewska E. i in., Wybrane składniki bioaktywne i właściwości przeciwrodnikowe owoców żurawiny i fig suszonych, „Bromatologia i chemia toksykologiczna”, XLIX (3), 2016, s. 272–275.