Substancją czynną Doxycyclinum jest doksycyklina. Jest to długo działający, półsyntetyczny antybiotyk z grupy tetracyklin. Stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Hamuje wzrost bakterii wywołujących zakażenia.
Wskazania do stosowania leku Doxycyclinum
- Zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych: zapalenia migdałków podniebiennych, gardła, ucha środkowego, zatok, oskrzeli, płuc;
- zakażenia dróg moczowych (w tym zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej),
- chorób przenoszonych drogą płciową,
- zakażenia przewodu pokarmowego,
- zakażenia skóry i tkanek miękkich (w tym, dla preparatu w postaci dożylnej, ciężkie postaci trądziku pospolitego),
- zakażeń okulistycznych - przewlekłe zapalenie spojówek (monoterapia lub leczenie skojarzone z lekami działającymi miejscowo),
- dżumy, tularemii, zapobieganiu malarii.
Dawkowanie leku Doxycyclinum
W pierwszej dobie zwykle stosuje się 200 mg Doxycyclinum w dawce pojedynczej lub w 2 dawkach podzielonych (100 mg co 12 godzin). Następnie stosuje się dawkę podtrzymującą 100 mg na dobę (w ciężkich zakażeniach 200 mg na dobę).
Doxycyclinum a przeciwwskazania
- Przeciwwskazaniem do stosowania leku Doxycyclinum jest nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub na jakiekolwiek tetracykliny oraz ciężka niewydolność wątroby.
- Leku nie wolno stosować u dzieci poniżej 12. roku życia.
- Nie stosować w okresie wzrostu zębów.
- Preparatu jest niewskazany do stosowania u kobiet w okresie ciąży (zwłaszcza w drugiej połowie) i w okresie karmienia piersią.
- U osób w podeszłym wieku nie ma konieczności dostosowania dawkowania.
- W przypadku niewydolności wątroby należy zachować ostrożność, zwłaszcza w przypadku leczenia długotrwałego lub stosowania dużych dawek leku.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, Doxycyclinum TZF także może powodować działania niepożądane.
Możliwe jest wystąpienie: brak apetytu, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zapalenie języka, trudności w przełykaniu, owrzodzenie przełyku, zapalenie jelita.