Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na pryszcze – jak pozbyć się pryszczy naturalnymi i domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na pryszcze – jak pozbyć się pryszczy naturalnymi i domowymi sposobami?

NAN

Fot: doroguzenda / stock.adobe.com

Pryszcze to problem, który wbrew powszechnym opiniom dotyczy nie tylko osób w wieku dojrzewania. Może świadczyć o chorobach skóry, wśród których najczęstszą jest trądzik. Skutecznymi domowymi środkami na pryszcze są m.in. maseczka z miodu i cynamonu, pasta pomidorowa oraz drożdże.

Pryszcze mogą świadczyć o złej higienie, wzmożonej produkcji łoju, zaburzeniach hormonalnych, chorobach dermatologicznych, w tym także trądzikowych. Zaleca się, by udać się do dermatologa za każdym razem, kiedy zachodzi podejrzenie jakiegokolwiek schorzenia skóry. Jednak w przypadku pryszczy można zastosować najpierw sprawdzone od wielu pokoleń, domowe sposoby.

Przyczyny powstawania pryszczy (trądziku)

Choć pryszcze kojarzą się z okresem dojrzewania, nie dotyczą tylko nastolatków. Niezależnie od wieku i rodzaju cery, pryszcze mogą pojawić się na całym ciele. Najczęstszą ich przyczyną jest wzmożona produkcja łoju przez gruczoły łojowe rozmieszczone w okolicy czoła, nosa, brody, a także górnej połowy pleców. Trądzik występuje częściej u płci męskiej, zdaniem dermatologów wynika to z silnej produkcji androgenów, które pobudzają gruczoły. Istotną rolę w tworzeniu się pryszczy odgrywa higiena. Warstwa łoju wraz ze złuszczonym naskórkiem i ciężkim makijażem stanowi idealny grunt do rozwoju bakterii. Poza tym taka mieszanka blokuje pory skóry, doprowadzając do rozwoju zaskórników i stanu zapalnego.

Lekarze podkreślają także wpływ rogowacenia przewodów gruczołów łojowych oraz dziedziczenia genetycznego w rozwoju i tendencjach do powstawania pryszczy. Prawdopodobieństwo wystąpienia ropnych wykwitów jest większe, jeśli dotknięci byli nimi też członkowie rodziny. Ponadto na pryszcze narażone są osoby żyjące w stresie, który ma bardzo duży wpływ na gospodarkę hormonalną.

Zobacz także: Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć? Przyczyny i leczenie

Domowe sposoby na pryszcze: pasta z miodu i cynamonu, pasta z pomidorów

Aby wykonać skuteczną i sprawdzoną pastę z miodem i cynamonem, należy zmieszać oba składniki (ilość zależy od własnych preferencji) do uzyskania jednolitej konsystencji, która powinna przypominać gęstą pastę. Otrzymaną maseczkę należy nakładać punktowo na pryszcze, najlepiej po wieczornej toalecie i zostawić ją na całą noc. Cynamon oraz miód wykazują silne działanie antybakteryjne, dzięki czemu mogą zatrzymać rozwój ropnych wykwitów. Dodatkowo odżywiają skórę twarzy, a w ciągu nocy skóra w całości wchłonie domową pastę. Rozmiar pryszcza zmniejsza się już po pierwszej kuracji, jednak warto powtórzyć zabieg kilkukrotnie w ciągu następujących po sobie nocy, co dodatkowo nasili korzystne działanie pasty.

Podobne rezultaty może przynieść pasta pomidorowa. Kluczową rolę w walce z pryszczami odgrywa zawarty w tych warzywach likopen. To silny antyoksydant, chroniący przed atakiem wolnych rodników i działający pozytywnie na kondycję skóry. Likopen zapobiega przedwczesnym procesom starzenia i osłabia negatywny wpływ promieniowania ultrafioletowego (UV) na skórę, zwiększając naturalną ochronę przeciwsłoneczną skóry, chroniąc przed poparzeniami słonecznymi. Dodatkowo wspomaga zachowanie właściwej jędrności skóry i przywraca prawidłową gęstość. Likopen jest pomocny w walce z pryszczami. Aby wykonać przeciwpryszczową pastę, wystarczy rozgnieść pomidor widelcem, a następnie nałożyć powstałą papkę na ropne wykwity i pozostawić na 15–20 minut, po czym zmyć wodą. Pastę można stosować nawet kilka razy dziennie. Pryszcze powinny szybko się wysuszyć i zniknąć z powierzchni ciała!

Maseczka i napój z drożdży na pryszcze

Jednym z domowych sposobów na pryszcze jest kuracja drożdżami, które można pić w formie roztworu wodnego, a także nakładać na twarz w postaci maseczki. Jeśli osoba zmagająca się pryszczami zdecyduje się na pierwszą opcję, w drożdże warto zaopatrzyć się w aptece lub wybrać wyciąg z drożdży piwowarskich. Drożdże należy zalać zimną, przegotowaną wodą i osłodzić je. Mieszaninę należy schładzać przez parę godzin w lodówce, a następnie pić ok. 1 szklankę na dobę. Kurację w formie pitnej należy prowadzić maksymalnie przez 10 dni.

Zobacz także: Pielęgnacja twarzy – jak dbać o cerę trądzikową, tłustą, suchą, mieszaną, naczynkową i dojrzałą

Aby wykonać drożdżową maseczkę, należy zaopatrzyć się w drożdże piekarnicze, rozgnieść je z niewielką ilością ciepłej wody i odstawić na ok. 10 minut. Później nałożyć na zmiany skórne i trzymać przez ok. 30 minut, po czym dokładnie zmyć drożdże ciepłą wodą. Zaleca się stosowanie maseczki co 2 dni, przez ok. 4–5 tygodni. Przed rozpoczęciem obu form kuracji warto się upewnić, czy osoba cierpiąca na pryszcze nie ma uczulenia na drożdże. Nie powinni jej stosować chorzy na cukrzycę, zapalenia stawów oraz niewydolność nerek.

Co jeszcze pomaga na pryszcze?

Wśród pozostałych naturalnych sposobów na pryszcze można wymienić m.in. maseczkę z kurkumy i oleju kokosowego, czosnek i cebulę (można wykonać maseczkę lub spożywać ją na surowo), herbatę z bratka polnego, pastę z sody oczyszczonej, sok z cytryny i limonki.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
13
Polecamy
Domowe maseczki na trądzik - jak je przygotować i dlaczego warto je stosować?
Domowe maseczki mogą pomóc w walce z bliznami po trądziku!
Domowe maseczki na trądzik - jak je przygotować i dlaczego warto je stosować? Domowe maseczki mogą pomóc w walce z bliznami po trądziku! Dzień Dobry TVN
Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się zaskórników?
Jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się zaskórników? Dzień Dobry TVN
Maseczki na trądzik domowej roboty – jak je przygotować?
Maseczki na trądzik domowej roboty – jak je przygotować? TVN zdrowie
Jak szybko samodzielnie i tanio pozbyć się wągrów (zaskórników)?
Jak szybko samodzielnie i tanio pozbyć się wągrów (zaskórników)? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie