Kurkuma ma także szereg właściwości leczniczych. Przyprawa jest źródłem witaminy C, tiaminy, niacyny, kwasu foliowego, wapnia, żelaza, potasu, fosforu i cynku. Substancje zawarte w kurkumie pozytywnie wpływają na pracę żołądka, zapobiegają wzdęciom, działają moczopędnie oraz wspomagają trawienie.
Zobacz także: Najsilniejsze naturalne antybiotyki – czosnek, cebula, chrzan, kurkuma
Maseczka z kurkumy – efekty
Kurkuma zawiera w sobie kurkuminę, która jest przeciwutleniaczem. Za jej sprawą przyprawa usuwa toksyny z organizmu człowieka, a także wspiera w walce z wolnymi rodnikami, które odpowiadają, między innymi, za starzenie się i powstawanie zmarszczek. Dzięki temu maseczka z kurkumy odświeża cerę, wygładza i wyrównuje jej naturalny koloryt. Kurkuma działa także przeciwbakteryjnie, dlatego jest skuteczna w walce z trądzikiem, a w przypadku włosów – z łupieżem. Efekty stosowania maski z żółtą przyprawą to także zmniejszone przebarwienia skórne, ponieważ ma ona właściwości rozjaśniające. Kurkuma na włosy, zwłaszcza blond, dodaje kosmykom świetlistych refleksów i lekko je rozjaśnia.
Kurkuma na twarz – przepisy na domowe maseczki z kurkumy
Maseczka z kurkumy polecana jest zwłaszcza osobom z cerą trądzikową, tłustą, dojrzałą oraz z przebarwieniami. Kurkuma ma silne właściwości barwiące, dlatego przygotowując maskę do twarzy, na ręce najlepiej założyć rękawiczki ochronne, a składniki mieszać w jednorazowym plastikowym naczyniu. Jeżeli po zmyciu maseczki na twarzy pozostaną żółte przebarwienia, skórę wystarczy przemyć wacikiem nasączonym olejem kokosowym bądź lnianym z dodatkiem odrobiny soku z cytryny.
Zobacz także: Złote mleko: właściwości i przepisy na napój z kurkumą
-
Maseczka z kurkumy na trądzik
Do przygotowania domowej maseczki na trądzik potrzeba 2 łyżeczek kurkumy oraz 3 łyżek jogurtu naturalnego lub maślanki. Aby wzmocnić nawilżający efekt kosmetyku, można dodać wlać do miseczki łyżeczkę miodu. Po dokładnym wymieszaniu składników maskę nakłada się na twarz na około 15-20 minut, a następnie zmywa dużą ilością ciepłej wody.
Maseczka z kurkumy i cynamonu to domowy kosmetyk, który również polecany jest na pozbycie się zanieczyszczeń twarzy, zaskórników oraz pryszczy. Wystarczy do składników maski na trądzik dodać łyżeczkę cynamonu. Na przyprawę trzeba jednak uważać. Cynamon może powodować silne reakcje uczuleniowe skóry, podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet lekkie poparzenia, dlatego maska nie jest polecana do pielęgnacji skóry wrażliwej.
Przed nałożeniem maski z kurkumy i cynamonu należy zrobić test alergiczny – na niewielkim odcinku skóry nałożyć trochę kosmetyku i zaobserwować, czy cera nie zaczyna piec lub zaczerwieniać się.
-
Maseczka z kurkumy na przebarwieniach
Maseczkę na przebarwienia skórne można wykonać z kurkumy, soku z cytryny oraz jogurtu naturalnego. Cytryna wzmocni efekt rozjaśniania cery. Do maski można dodać również kilka kropel oleju kokosowego, który działa antybakteryjnie i nawilżająco. 3 łyżki jogurtu naturalnego należy połączyć z 2 łyżeczkami kurkumy i łyżeczką wyciśniętego soku z cytryny. Maseczkę można nakładać na twarz pędzelkiem do makijażu. Po 15 minutach kosmetyk zmywa się ciepłą wodą.
-
Maseczka z kurkumy na zmarszczki
Odmładzającą maseczkę można wykonać z 2 łyżeczek kurkumy, łyżeczki oleju migdałowego, łyżeczki miodu oraz 3 łyżek jogurtu naturalnego. Po dokładnym wymieszaniu składników, domową maskę nakłada się na twarz, szyję oraz dekolt, omijając okolice oczu. Kosmetyk zmywa się, podobnie jak wcześniejsze maski z kurkumy, ciepłą wodą. Po osuszeniu twarzy można nałożyć na nią krem przeciwzmarszczkowy.
Maseczka z kurkumy na włosy
Przeciwbakteryjne właściwości kurkumy sprawdzają się w pielęgnacji skóry głowy, ponieważ ją dezynfekuje, reguluje łojotok oraz przeciwdziała łupieżowi. Maska na włosy z kurkumą wzmacnia także cebulki włosów, dzięki czemu lepiej rosną oraz mniej wypadają.
Kurkuma hamuje bowiem aktywność hormonu wzrostu TGF, który przyczynia się do obumierania cebulek włosowych. Aby wykonać domową maseczkę na twarz, wystarczy przyprawę wymieszać z oliwą z oliwek. Po kwadransie kosmetyk należy zmyć i umyć głowę delikatnym ziołowym szamponem, np. z pokrzywą, rumiankiem czy skrzypem polnym.
Maseczka na włosy z kurkumą ma delikatne właściwości rozjaśniające. Najlepsze efekty przynosi zastosowana na blond kosmyki ponieważ zostawia na nich delikatne, złote refleksy. Przyprawę należy połączyć z ziołowym wywarem, np. z nagietka, rumianku lub szafranu. Napar łączy się z 2 łyżeczkami kurkumy i pozostawia na włosach przez pół godziny.