Złote mleko to wytwór ajurwedy, czyli indyjskiej koncepcji zdrowia i terapii znanej od starożytności. Ajurweda specjalizuje się w chorobach wewnętrznych, leczeniu chorób głowy oraz szyi, toksykologii, pediatrii, nauce o afrodyzjakach i odmładzaniu oraz leczeniu chorób wywołanych przez „złe duchy”. Jako jeden z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej wykorzystuje metody chirurgiczne.
Mleko z kurkumą – przepis na złote mleko
Przepis na złote mleko jest bardzo prosty, nie potrzeba wybitnych umiejętności kulinarnych, by przygotować ten napój.
Składniki:
- 1 szklanka mleka roślinnego, np. migdałowego, sojowego czy kokosowego,
- 1 łyżeczka pasty z kurkumy,
- szczypta pieprzu lub chili,
- szczypta cynamonu,
- szczypta kardamonu,
- goździki (wedle uznania, do smaku),
- pół łyżeczki startego imbiru.
Sposób przyrządzenia:
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać razem, a następnie podgrzać. Złotego mleka nie powinno się gotować.
Jeśli używa się kurkumy w proszku, najlepiej wcześniej ugotować ją w połowie szklanki wody przez 8 minut i dopiero potem użyć do złotego mleka. Rozpuszcza się w mleku o wiele lepiej, zachowując swoje prozdrowotne właściwości. W tym wariancie używa się pół szklanki wody do gotowania kurkumy i pół szklanki mleka roślinnego do sporządzenia napoju.
Pastę z kurkumy „na zapas” (do przechowywania w lodówce nie dłużej niż 2 do 3 tygodni) przyrządza się z 2 lub 3 łyżek kurkumy w proszku i 1 szklanki wody. Wodę należy zagotować, a następnie dodać do niej proszek i gotować przez 8 minut, aż powstanie gęsta pasta. Po ostudzeniu pastę przekłada się do szklanego pojemnika i wstawia do lodówki. Dzięki temu nie trzeba za każdym razem rozpoczynać przyrządzania złotego mleka od gotowania małej porcji kurkumy.
Inny wariant przepisu na złote mleko eliminuje chili, kardamon i goździki, a zamiast nich wymaga użycia 1 łyżeczki oleju kokosowego lub migdałowego, sezamowego, z ostropestu czy z wiesiołka albo masła klarowanego. Do smaku można dodać także łyżeczkę miodu, syropu z agawy albo stewii. Składniki należy wymieszać i podgrzać, nie doprowadzając do zagotowania.
Pierwotnie, aby sporządzić złote mleko, używano krowiego mleka niepasteryzowanego, czyli „prosto od krowy”. Współcześnie zaleca się stosowanie mleka roślinnego lub świeżego mleka krowiego – niepasteryzowanego, najlepiej kupionego u zaufanego hodowcy.
Złote mleko z kurkumy można doprawić wedle uznania, np. miodem, przyprawami, takimi jak cynamon, imbir, kardamon, goździki czy gałka muszkatołowa. Oprócz indywidualnie stworzonego unikatowego smaku złote mleko może mieć właściwości rozgrzewające dzięki zawartości wymienionych przypraw. Dodając tarty imbir, należy pamiętać, by przed wypiciem napoju przecedzić go przez sitko, znacznie poprawi to konsystencję złotego mleka.
Zobacz, jakie właściwości lecznicze ma kurkuma:
Złote mleko: właściwości zdrowotne i zastosowanie
Złote mleko z kurkumy dzięki zawartości przypraw, a szczególnie kurkuminy – składnika czynnego kurkumy – ma właściwości zdrowotne. Działa antybakteryjnie i przeciwbólowo, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Dzięki przyspieszaniu detoksykacji pozytywnie wpływa na odchudzanie, poprawia stan cery oraz samopoczucie, dodaje energii. Wspiera pracę wątroby, a zatem ułatwia pracę układu pokarmowego, może też zapobiegać wzdęciom, odbijaniu oraz biegunkom i zaparciom.
Złote mleko efekty przynosi już po kilku dniach, jeśli jest stosowane na przeziębienie lub ból gardła. Łagodzi ból, chrypkę i uczucie drapania, ma działanie przeciwzapalne. Mleko z kurkumą na ból gardła warto doprawić miodem, który spotęguje łagodzące działanie napoju. Na przeziębienie do mikstury można dodać imbir, który dodatkowo rozgrzeje.
Złote mleko dla dzieci można stosować od około 3. roku życia dwa lub trzy razy w tygodniu. Wzmacnia to odporność dziecka i ułatwia jego zasypianie. Złote mleko ułatwia zasypianie także dorosłym, dlatego najlepiej pić je na wieczór.
Kurkuma na depresję może działać w taki sposób, że zmniejsza problemy ze snem, a jednocześnie wycisza dzięki oryginalnemu, korzennemu smakowi. Złote mleko doprawione na ostro może z kolei pobudzić. Podczas spożywania pikantnych potraw w organizmie zachodzi szereg reakcji chemicznych, których skutkiem ostatecznie jest wydzielanie endorfin. Za to zjawisko odpowiada kapsaicyna, zawarta m.in. w papryczkach chili.
Uważa się też, że złote mleko pite codziennie przez przynajmniej 1,5 miesiąca wspomaga leczenie bólu stawów, pozytywnie wpływa też na kości.
Bibliografia:
http://agnieszkamaciag.pl/zlote-mleko-i-fenomenalna-pasta-z-kurkumy/,
http://niezwykle.pl/niezwykle/7,144981,22335332,mamy-dla-ciebie-przepis-na-zlote-mleko-zwalcza-infekcje-ale.html.