Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na odparzone stopy. Jakie leczenie jest najbardziej skuteczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na odparzone stopy. Jakie leczenie jest najbardziej skuteczne?

Stopy.

Fot. bryan mullennix / Getty Images

Odparzone stopy to reakcja na niekomfortowe środowisko, w jakim znalazły się stopy. Zmiana obuwia z letnich, wygodnych sandałów na zabudowane, ocieplane i zbyt ciasne buty to przyczyna powstawania zmian skórnych, które powodują dyskomfort chodzenia i wyglądają nieestetycznie.

Latem eksponowane w sandałach czy klapkach stopy wyglądają zdrowo i nienagannie. Niestety w okresie okrywania ich skarpetami i ciepłym obuwiem wymagają zwiększonej uwagi i starannej pielęgnacji. Odparzone stopy to częsty problem zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Odparzone stopy

Odparzone stopy to reakcja skóry na nieprzyjazne środowisko, w którym dochodzi do równoczesnego przegrzania skóry i nadmiernej jej wilgotności wywołanej wzmożoną aktywnością gruczołów potowych. Tarcie przylegających do siebie powierzchni powoduje stan zapalny skóry, następnie powstanie pęcherzy, które po pęknięciu tworzą bolesne, sączące się rany, utrudniające swobodne poruszanie i noszenie obuwia.

Odparzenia stóp dotyczą najczęściej pojedynczych miejsc. Zazwyczaj obejmują pięty, krawędzie palucha i małego palca oraz powierzchnię na podeszwie w okolicach opuszków palców oraz między palcami w okolicy paznokci. Odparzenia stóp tworzą się w miejscach długotrwale narażonych na ucisk i ocieranie powierzchni stopy z butem lub palca z palcem. Skóra wówczas nie ma wystarczającego kontaktu z powietrzem i wolną przestrzenią.

Zobacz film: Ból stopy – jaka jest przyczyna dolegliwości? Jak znaleźć sposób na bolące stopy?

Na skutek odparzonej stopy występuje miejscowe, bolesne zaczerwienienie i obrzęk. Dodatkowo zmianom zapalnym towarzyszy pieczenie i swędzenie. Często wraz z odparzeniami stóp występują modzele i odciski.

Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy poznacie z filmu:

Zobacz film: Domowe sposoby na piękne i zdrowe stopy. Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny odparzonej stopy

Do powstania odparzeń stopy przyczyniają się czynniki, takie jak:

  • przegrzana i wilgotna skóra bez kontaktu z powietrzem,
  • ciasne, niewygodne, sztywne obuwie wywołujące ucisk i wzmożone tarcie na krawędzie stopy oraz nieprawidłowo dopasowane buty do temperatury zewnętrznej, wykonane ze sztucznego materiału, sprzyjające wzrostowi temperatury wewnątrz buta i niezapewniające prawidłowej cyrkulacji powietrza,
  • niedokładnie wypłukane skarpety z detergentów piorących, wyzwalające reakcje alergiczne i stany zapalne na skórze stóp,
  • nadaktywność gruczołów potowych,
  • nieprawidłowa pielęgnacja skóry stóp.

Domowe sposoby na odparzone stopy

Domowe sposoby mają na celu działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz łagodzące podrażnienia skóry. Odparzone stopy wymagają szybkiej reakcji, ukojenia podrażnionej skóry i zminimalizowania dolegliwości bólowych.

Nie należy przekłuwać pęcherzy odparzonych stóp!

Przede wszystkim należy zacząć od umycia odparzonego miejsca. Poleca się 15-minutowe kąpiele stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem wyciągu z rumianku, kory dębowej, szałwii czy mięty. Po ziołowej kuracji należy dokładnie i delikatnie osuszyć skórę stóp ze szczególną uwagą na przestrzenie między palcami. Poleca się również naprzemienny natrysk na odparzone stopy z ciepłej i zimnej wody, przynoszący ulgę od pieczenia i swędzenia podrażnionej skóry. W ciągu dnia warto wietrzyć rany po odparzeniu, nie zakładając skarpet, butów, spacerując na boso po mieszkaniu.

Należy unikać zaklejania ran plastrem, z wyjątkiem specjalistycznych plastrów dostępnych w aptekach. Od strony rany pochłaniają one wilgoć, którą warstwa zewnętrzna odparowuje.

Warto przemywać kilka razy dziennie ranki łagodnymi preparatami oczyszczającymi skórę stóp oraz ograniczającymi ryzyko wystąpienia infekcji. W tym celu stosuje się kojące kremy i maści na odparzenia, wspomagające regenerację skóry oraz zmiękczające stwardniały naskórek. Należy pamiętać, że środki farmakologiczne są uzupełnieniem terapii domowych i nie powinny stanowić jedynej metody leczenia odparzonych stóp.

Odparzone stopy lubią czystość i suche środowisko.

Zobacz film i sprawdź dlaczego warto robić relaksujące masaże i kąpiele stóp:

Zobacz film: Relaksujące masaże i kąpiele stóp - dlaczego warto je robić? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak uniknąć odparzonych stóp?

Odparzona stopa to naturalna reakcja ochronna skóry stopy na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. W miejscu odparzenia, pęcherza i sączącej się rany zwiększa się warstwa rogowa naskórka. Miejsce po wyleczonym odparzeniu jest zgrubiałe, twarde i wygląda nieestetycznie.

Warto przeznaczyć kilka minut dziennie na pielęgnacje stóp, aby zapobiec wystąpieniu problemów zdrowotnych w przyszłości. Aby uniknąć odparzonych stóp, należy:

  • uważnie dobierać obuwie, które nie będzie uciskać krawędzi stóp. Buty powinny być w odpowiednim rozmiarze, zapewniające wygodne i komfortowe chodzenie oraz cyrkulację powietrza. Warto używać bawełnianych skarpet do butów i nie zakładać obuwia na gołą stopę,
  • regularnie dbać o higienę i czystość stóp. Poleca się peelingi stóp i wygładzanie stwardniałych naskórków pumeksem, stosowanie kąpieli ze zmiękczającymi skórę olejkami oraz nakładanie maści i kremów nawilżających stopy,
  • masować stopy. Masaż poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
413
59
Polecamy
Jak usunąć nagniotki na stopach?
Specjalistyczne i domowe sposoby
Jak usunąć nagniotki na stopach? Specjalistyczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Obtarte pięty – przyczyny, profilaktyka i sposoby leczenia
Obtarte pięty – przyczyny, profilaktyka i sposoby leczenia TVN zdrowie
Jakie wkładki do szpilek wybrać, aby poczuć się w nich komfortowo?
Jakie wkładki do szpilek wybrać, aby poczuć się w nich komfortowo? Dzień Dobry TVN
Jak domowym sposobem rozciągnąć buty sportowe?
Jak domowym sposobem rozciągnąć buty sportowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko