Wątroba znajduje się po prawej stronie jamy brzusznej. Jest bardzo silnie ukrwiona i ma duże zdolności regeneracyjne. Mimo to trzeba o nią dbać. Od czasu do czasu warto zdecydować się na dietę oczyszczającą wątrobę. Z jej stosowaniem powinny jednak wstrzymać się kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wynika to ze szczególnych potrzeb żywieniowych w tym stanie.
Dieta oczyszczająca wątrobę
Odpowiednia dieta jest bardzo istotna, jeżeli zależy nam na zdrowym organizmie. Jeżeli chcemy oczyścić wątrobę, bardzo często oznacza to gruntowne zmiany w dotychczasowym jadłospisie. Wiąże się to z wyeliminowaniem z diety lub ograniczeniem spożycia:
- słodyczy i innych produktów zawierających cukier, unikamy także sztucznych słodzików, zawartych np. w dietetycznych napojach gazowanych;
- alkoholu – należy wyeliminować go całkowicie;
- kawy – na czas stosowania diety oczyszczającej całkowicie rezygnujemy z kawy rozpuszczalnej. Spożycie kawy ze zmielonych ziaren ograniczamy do 1–2 filiżanek dziennie;
- czerwonego mięsa – jeżeli jednak chcemy sobie na nie pozwolić, wybieramy mięso o niskiej zawartości tłuszczu, a jego widoczne kawałki wycinamy. Nie jemy go częściej niż 3–4 razy w tygodniu;
- tłuszczu w postaci masła lub margaryny.
Zobaczcie na filmie, czy oczyszczanie organizmu ma sens:
Dieta oczyszczająca wątrobę powinna zawierać:
-
owoce – świeże lub suszone mogą z powodzeniem zastąpić słodycze;
- warzywa – najlepiej surowe. Szczególnie dobry wpływ na wątrobę mają warzywa z rodziny roślin krzyżowych, takie jak kalafior, brokuły, jarmuż, brukselka czy różne odmiany kapusty. Oprócz tego dbamy, by w diecie znalazł się czosnek, cebula i buraki;
- zioła – takie jak ostropest plamisty, mniszek lekarski czy zielona herbata dostarczają antyoksydantów;
- nasiona roślin strączkowych, ziarna zbóż, orzechy i nasiona;
- pieczywo z pełnego ziarna;
- oliwę z oliwek i inne tłuszcze roślinne.
Surowe owoce i warzywa są jednym z najistotniejszych elementów diety oczyszczającej wątrobę. Dostarczają antyoksydantów, ponadto neutralizują nadmiar kwasów w organizmie. Dla wątroby szczególnie istotne są rośliny krzyżowe i warzywa posiadające intensywnie zielone liście. Znajdujący się w tych ostatnich chlorofil wspomaga wątrobę w oczyszczaniu krwi. Inne warzywo oczyszczające wątrobę to burak. Zawiera on betainy, wspierające wątrobę w usuwaniu toksyn. Z owoców i warzyw można też wyciskać soki; produkty te dobrze jest gotować na parze.
Ważne są rośliny strączkowe, zboża, orzechy i nasiona. Ponieważ dieta oczyszczająca wątrobę wymaga ograniczenia spożycia mięsa, jedną z ich ról jest zaspokojenie zapotrzebowania na białko. Z tego względu do jadłospisu należy włączyć takie produkty, jak: otręby, kasze, ryż, fasolę, groszek, soczewicę, nasiona słonecznika czy siemię lniane oraz różne rodzaje orzechów. Oprócz białek dostarczą one niezbędnych kwasów tłuszczowych (omega-3 i omega-6), błonnik, sole mineralne i witaminy z grupy B.
Podczas stosowania diety oczyszczającej wątrobę warto pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Organizm potrzebuje małych, ale częstych porcji. Codziennie należy wypijać od 8 do 12 szklanek. Dieta powinna też być niskokaloryczna, ale dostosowana do aktualnych potrzeb żywieniowych. Dietę oczyszczającą wątrobę najlepiej wprowadzać stopniowo, może ona trwać kilka tygodni.
Oczyszczanie wątroby oliwą i grejpfrutem
Sposobem na oczyszczenie wątroby z toksyn może być picie oliwy. Zawiera ona antyoksydanty i łagodzi stany zapalne. By jej stosowanie przyniosło jeszcze lepsze efekty, dodaje się do niej oczyszczający wątrobę sok z grejpfruta. Składniki znajdujące się w tym owocu pobudzają produkcję enzymów wątrobowych.
Jak zadbać o wątrobę? Odpowiedź znajdziesz w filmie:
Do kuracji oczyszczającej wątrobę potrzebujemy:
- 1 ząbek czosnku,
- 1/2 grejpfruta,
- 2 cytryny,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 szklankę wody.
Myjemy owoce, wyciskamy sok i przelewamy go do blendera. Dodajemy oliwę i ząbek czosnku. Miksujemy, dolewamy wodę i wypijamy. Napój przygotowujemy rano i wieczorem. Kuracja powinna trwać 2–3 dni.
Oczyszczanie wątroby solą gorzką, oliwą, grejpfrutem i sokiem jabłkowym
Istnieją dwie metody oczyszczania wątroby i woreczka żółciowego za pomocą tych składników. Jedna z nich została opracowana przez Kanadyjkę Huldę Clark, druga – przez Niemca Andreasa Moritza. Obie metody są bardzo podobne. Polegają one na piciu poszczególnych składników razem lub osobno o różnych porach dnia. Różnica polega na tym, że u Clark nie stosuje się soku jabłkowego, a przygotowanie do płukania wątroby trwa jeden dzień. Tymczasem u Moritza jest to aż tydzień. Efektem ma być wydalenie przez organizm kamieni żółciowych, powodujących różne schorzenia całego organizmu.
Obie metody wzbudzają sporo kontrowersji, szczególnie oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego według Andreasa Moritza. Metoda ta wymaga od stosującego wprowadzenia diety, która nie dla każdego może być odpowiednia. Ponadto współczesna medycyna ma duże wątpliwości odnośnie do ich skutecznego działania. W 2005 r. prestiżowy brytyjski tygodnik medyczny „The Lancet” opisał przypadek kobiety, która zgłosiła się do szpitala po zastosowaniu podobnej kuracji. Przyniosła ze sobą kilka wydalonych przez siebie grudek, które miały być kamieniami żółciowymi. Badanie pod mikroskopem wykazało, że grudki to mieszanka pozostałości po oliwie z oliwek i soku cytrynowym, które wcześniej były głównym składnikiem jej diety.
Zobaczcie, jak zbudowana jest wątroba: