Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na cellulit – czy peeling kawowy i masaż działają?
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na cellulit – czy peeling kawowy i masaż działają?

Kobiece uda z cellulitem.

Fot. dolgachov / Getty Images

Domowe sposoby na cellulit to temat, który cieszy się ogromną popularnością w okresie wiosenno-letnim. Tzw. pomarańczowa skórka jest bowiem powszechnym zjawiskiem, a ceny profesjonalnych zabiegów antycellulitowych w gabinetach kosmetycznych są niestety wysokie.

Cellulit powstaje, gdy tkanka tłuszczowa napiera na warstwy włókien kolagenowych lub osłabioną tkankę łączną, powodując wyraźne zgrubienia i nierówności na skórze. Do osłabienia tkanki łącznej może dojść w związku z wahaniami hormonalnymi, nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej, siedzącym trybem życia i słabym krążeniem krwi. Podatność na wystąpienie objawów cellulitu jest zwykle dziedziczna.

Cellulit – domowe sposoby

Jedną z najczęściej stosowanych metod wygładzania skóry jest peeling kawowy na cellulit. Regularny masaż pastą ze zmielonych ziaren kawy złuszcza skórę, pobudza krążenie krwi i ujędrnia. Dodatkową zaletą jest piękny kawowy zapach mieszanki.

Do przygotowania pasty potrzebne są: 1/4 filiżanki zmielonych ziaren kawy, 3 łyżki stołowe cukru (białego lub brązowego) i 2–3 łyżki stołowe rozpuszczonego oleju kokosowego. Składniki należy dokładnie wymieszać i przechowywać w szklanym słoiku.

Najlepsze efekty przynosi masowanie skóry 2–3 razy w tygodniu, przez kilka minut (na koniec należy zmyć pastę). Pierwsze efekty pojawiają się w ciągu kilku tygodni.

Dlaczego cellulit powstaje? Jakie są jego rodzaje? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego mamy cellulit? Źródło: Bez skazy

Olejek na cellulit

Olejki eteryczne z jagód jałowca, kopru włoskiego, czarnego pieprzu lub grejpfruta mogą poprawić wygląd skóry poprzez poprawę krążenia krwi, złagodzenie stanu zapalnego i przeciwdziałanie zatrzymaniu wody w organizmie. Dla uzyskania optymalnego efektu antycellulitowego olejki można wymieszać i stosować w połączeniu z szorowaniem skóry suchą szczotką lub specjalną szorstką rękawicą rano i wieczorem.

Redukcja cellulitu szczotką lub szorstką rękawicą

Suchy masaż nie zalicza się wprawdzie do metod o skuteczności potwierdzonej badaniami, ale przy regularnym stosowaniu poprawia krążenie krwi i wygładza skórę. Warto pamiętać, że ruchy szczotką lub rękawicą powinny być długie i proste (wbrew obiegowej opinii, koliste ruchy nie są wskazane, z wyjątkiem brzucha – tu należy masować skórę w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara), skierowane ku górze (należy zacząć od stóp i przesuwać się stopniowo w stronę serca). Włosie szczotki nie powinno być zbyt twarde ani sztuczne. Nie należy też przesadzać z naciskiem na ciało – jeśli po masażu skóra jest czerwona i podrażniona, następnym razem konieczne będzie wykonywanie łagodniejszych ruchów.

Poznajcie fakty i mity na temat cellulitu:

Zobacz film: Fakty i mity na temat cellulitu. Źródło: Bez skazy

Zioła na cellulit

Uzupełnienie codziennego jadłospisu o zioła w postaci naparu lub dodatku do potraw może przynieść poprawę w wyglądzie skóry dotkniętej problemem cellulitu. Dobre efekty dają zwłaszcza: gotu kola (zmniejsza obrzęk, przyspiesza procesy regeneracyjne skóry, wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej), mniszek lekarski (usprawnia proces usuwania toksyn z organizmu), jałowiec (poprawia krążenie, działa odkażająco i moczopędnie) i ostropest (ma właściwości oczyszczające).

Warto podkreślić, że same zioła nie wystarczą do zmniejszenia cellulitu, jeśli dieta jest zbyt kaloryczna i uboga w składniki odżywcze i mineralne oraz witaminy. Należy potraktować je jako uzupełnienie starań o wygładzenie skóry, na równi na przykład z ćwiczeniami.

Trening siłowy w walce z cellulitem

Systematyczne ćwiczenia to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni, poprawę krążenia krwi i redukcję objawów cellulitu. Wielu ekspertów szczególnie poleca trening siłowy, zwłaszcza w połączeniu z dietą. Jednoczesne zmniejszenie tkanki tłuszczowej i zwiększenie objętości mięśni przyniesie lepszy efekt niż na przykład aplikacja balsamów antycellulitowych, które są w stanie poprawić wygląd skóry poprzez jej napięcie, ale nie mają wpływu na cellulit, ponieważ tkanka tłuszczowa jest położona stosunkowo głęboko.

Ocet jabłkowy na cellulit – czy działa?

W ostatnich latach ocet jabłkowy zyskał dużą popularność jako remedium na cellulit. Może być stosowany doustnie lub na skórę (po dodaniu do balsamu przed masażem). Skuteczność octu jabłkowego w walce z cellulitem pozostaje jednak dyskusyjna – niektórzy są przekonani o jego działaniu antycellulitowym, inni są krytycznie nastawieni do jego rzekomych właściwości.

Zobaczcie, jak przygotować w domu napój pomagający w walce z cellulitem:

Zobacz film: Domowy napój na cellulit. Źródło: Klinika urody

Cynamon na cellulit

Kobiety, które zastanawiają się, jak zredukować cellulit, mogą skorzystać z ustaleń dermatologów z Uniwersytetu w Grenoble. Wykazali oni bowiem, że masaż olejkiem lub wyciągiem z cynamonu może znacząco poprawić stan i wygląd skóry.

W badaniu przeprowadzonym przez francuskich lekarzy udział wzięło 80 kobiet z cellulitem w różnych stadiach zaawansowania. Połowa z nich była poddawana zwykłemu masażowi antycellulitowemu, a pozostałe korzystały z masażu z użyciem olejku cynamonowego. Seria masaży bez zastosowania olejku spowodowała redukcję cellulitu o 10%, podczas gdy masaże z cynamonem poprawiły stan skóry nawet o 60%.

Walka z cellulitem nie jest łatwa, dlatego warto stosować kilka różnych metod jednocześnie. Należy również pamiętać o zdrowym trybie życia: higienie snu, unikaniu stresu i ruchu na świeżym powietrzu.

Bibliografia:

9 Natural Remedies for Cellulite

Can Herbs Flush Cellulite?

How Cinnamon May Help Eliminate Cellulite

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?