Domowe sposoby na ból gardła
Dzięki nim możesz zatrzymać infekcję gardła w jego wczesnych objawach. Czasami szybka reakcja wystarczy i interwencja lekarska nie będzie konieczna.
W domu możemy gardło płukać naparami o działaniu przeciwzapalnym. Naszą domową apteczką jest w tym wypadku kuchenna spiżarnia. Każda gospodyni domowa ma w niej: sodę oczyszczoną, sól morską oraz takie zioła jak: tymianek, szałwia czy rumianek. Wystarczy przygotować z nich roztwór lub napar.
Masz chrypkę? Nawilżaj gardło
Towarzyszy ci drapanie w gardle oraz chrypka? Symptomy te nie muszą oznaczać od razu zapalenia gardła. Może to być jedynie wysuszenie błony śluzowej. W takim przypadku należy zwiększyć wilgotność powietrza w pomieszczeniach (włącz nawilżać lub połóż na kaloryfer mokrą szmatkę). Kiedy dokucza nam chrypka, trzeba częściej niż zwykle wypijać wodę, która nawilży śluzówkę.
Ból gardła – płukanki
Skutecznym domowym sposobem na walkę z bólem gardła są wszelkiego rodzaju płukanki. To jedna z najstarszych metod na walkę z infekcjami gardła.
- Soda oczyszczona ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Płukankę zrobisz rozpuszczając 1 łyżeczkę sody w 1/2 szklanki ciepłej wody. Płuczemy krótko 3 lub 4 razy dziennie.
- Skuteczne są również płukanki ziołowe. Najlepszą są z tymianku, szałwii czy rumianku. Mają działanie przeciwzapalne, odkażające, likwidują obrzęki. Jak wykonać zdrowotny napar? Łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzątku i parzyć pod przykryciem 15 minut. Po przestudzeniu płukać. Pamiętaj, że roztwór powinien mieć temperaturę jak ciało.
- Nieco zapomnianym, acz skutecznym i stosowanym przez nasze babcie sposobem na walkę z bolącym gardłem, jest ssanie kryształków soli morskiej. Solanka działa odkażająco. nie należy jednak ssać soli zbyt długo, by nie podrażnić błony śluzowe gardła.