Długa drzemka dla zdrowia?
Wiele osób sądzi, że drzemka w dzień na pewno nie zaszkodzi. Jednak w czasie European Society of Cardiology Congress 2020 naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w kantonie przekonywali, że może być inaczej.
Dzienne drzemki są powszechne na całym świecie i generalnie uważa się je za zdrowy nawyk. Zwykle sądzi się, że poprawiają wydolność organizmu i zapobiegają szkodliwym skutkom niedoboru snu – mówi dr Zhe Pan. – Nasze badanie zaprzecza tym szeroko przyjętym opiniom – dodaje.
Wcześniejsze badania sprawdzające wpływ drzemek na ryzyko zgonu i chorób serca przynosiły sprzeczne wyniki – twierdzą naukowcy. Nie brały też zwykle pod uwagę długości snu w nocy.
Przeczytaj też: Co zrobić, by poprawić jakość snu?
Badacze z Chin przeanalizowali więc dostępne obecnie wyniki badań z udziałem ponad 300 tys. uczestników, aby sprawdzić zależności między drzemką a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z dowolnej przyczyny.
Według wyników długa drzemka (ponad 60 minut) wiąże się z 30 proc. większym ogólnym ryzykiem zgonu i 34 proc. większym ryzykiem chorób układu krążenia w porównaniu do braku drzemki. Kiedy naukowcy uwzględnili sen nocny, okazało się, że długie drzemki towarzyszyły większemu ryzyku tylko, jeśli nocą dana osoba spała mniej niż sześć godzin.
W sumie, drzemki o dowolnej długości podnosiły ryzyko śmierci o 19 proc. Szczególnie widać to było u kobiet, które zagrożone były o 22 proc. bardziej i u osób starszych, u których zagrożenie rosło o 17 proc.
Krótkie drzemki nie miały przy tym związku z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. – Wyniki te sugerują, że krótsze drzemki (szczególnie mniej niż 30-45 minut) mogą poprawić zdrowie u ludzi, którzy nie wysypiają się w nocy – podkreśla dr Pan.
Jeśli ktoś chce zrobić sobie siestę, według naszego badania najbezpieczniej jest nie przekraczać godziny. Dla tych, którzy nie mają nawyku spania w dzień, nie ma dowodów przemawiających za tym, aby zaczynali go praktykować – dodaje.
Naukowcy nie podają, że znaleźli związki przyczynowo-skutkowe. Teoretycznie może więc to oznaczać, że gorsze zdrowie oraz drzemki są wynikiem działania jakichś innych czynników, np. kłopotów ze zdrowiem. Jeśli więc ktoś regularnie śpi długo w dzień, dobrze zrobi, jeśli uda się do lekarza.
Według niektórych badań długie drzemki nasilają stany zapalne w organizmie. Inne wskazują na związek drzemek z nadciśnieniem, cukrzycą i ogólnie słabym stanem zdrowia.
Ile powinna trwać drzemka?
Chińscy naukowcy twierdzą, że "bezpieczna" drzemka nie powinna przekraczać 60 minut. Wielu terapeutów snu uważa jednak, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest maksymalnie 25-minutowy sen w ciągu dnia. Dzięki temu mamy szansę nie tylko na szybką regenerację organizmu i świeżą dawkę energii, lecz także spokojny i zdrowy sen w ciągu nocy.
Źródło: PAP