Polub nas na Facebooku
Czytasz: Długie drzemki zwiększają ryzyko chorób układu krążenia - ostrzegają chińscy naukowcy
menu
Polub nas na Facebooku

Długie drzemki zwiększają ryzyko chorób układu krążenia - ostrzegają chińscy naukowcy

Getty Images/Juzant

Za drzemkę w ciągu dnia można oddać... zdrowie. Okazuje się bowiem, że dłuższe spanie w dzień może prowadzić do chorób serca i w konsekwencji zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu.  A przynajmniej tak pokazują badania chińskich naukowców.

Długa drzemka dla zdrowia?

Wiele osób sądzi, że drzemka w dzień na pewno nie zaszkodzi. Jednak w czasie European Society of Cardiology Congress 2020 naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w kantonie przekonywali, że może być inaczej.

Dzienne drzemki są powszechne na całym świecie i generalnie uważa się je za zdrowy nawyk. Zwykle sądzi się, że poprawiają wydolność organizmu i zapobiegają szkodliwym skutkom niedoboru snu – mówi dr Zhe Pan. – Nasze badanie zaprzecza tym szeroko przyjętym opiniom – dodaje.

Wcześniejsze badania sprawdzające wpływ drzemek na ryzyko zgonu i chorób serca przynosiły sprzeczne wyniki – twierdzą naukowcy. Nie brały też zwykle pod uwagę długości snu w nocy.

Przeczytaj też: Co zrobić, by poprawić jakość snu?

Badacze z Chin przeanalizowali więc dostępne obecnie wyniki badań z udziałem ponad 300 tys. uczestników, aby sprawdzić zależności między drzemką a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z dowolnej przyczyny.

Według wyników długa drzemka (ponad 60 minut) wiąże się z 30 proc. większym ogólnym ryzykiem zgonu i 34 proc. większym ryzykiem chorób układu krążenia w porównaniu do braku drzemki. Kiedy naukowcy uwzględnili sen nocny, okazało się, że długie drzemki towarzyszyły większemu ryzyku tylko, jeśli nocą dana osoba spała mniej niż sześć godzin.

W sumie, drzemki o dowolnej długości podnosiły ryzyko śmierci o 19 proc. Szczególnie widać to było u kobiet, które zagrożone były o 22 proc. bardziej i u osób starszych, u których zagrożenie rosło o 17 proc.

Krótkie drzemki nie miały przy tym związku z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. – Wyniki te sugerują, że krótsze drzemki (szczególnie mniej niż 30-45 minut) mogą poprawić zdrowie u ludzi, którzy nie wysypiają się w nocy – podkreśla dr Pan.

Jeśli ktoś chce zrobić sobie siestę, według naszego badania najbezpieczniej jest nie przekraczać godziny. Dla tych, którzy nie mają nawyku spania w dzień, nie ma dowodów przemawiających za tym, aby zaczynali go praktykować – dodaje.

Naukowcy nie podają, że znaleźli związki przyczynowo-skutkowe. Teoretycznie może więc to oznaczać, że gorsze zdrowie oraz drzemki są wynikiem działania jakichś innych czynników, np. kłopotów ze zdrowiem. Jeśli więc ktoś regularnie śpi długo w dzień, dobrze zrobi, jeśli uda się do lekarza.

Według niektórych badań długie drzemki nasilają stany zapalne w organizmie. Inne wskazują na związek drzemek z nadciśnieniem, cukrzycą i ogólnie słabym stanem zdrowia.

Ile powinna trwać drzemka?

Chińscy naukowcy twierdzą, że "bezpieczna" drzemka nie powinna przekraczać 60 minut. Wielu terapeutów snu uważa jednak, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest maksymalnie 25-minutowy sen w ciągu dnia. Dzięki temu mamy szansę nie tylko na szybką regenerację organizmu i świeżą dawkę energii, lecz także spokojny i zdrowy sen w ciągu nocy.

Przeczytaj też: "Jeśli cierpimy na bezsenność, tabletki nic nie dadzą" - o wspomagaczach zasypiania rozmawiamy z terapeutą snu

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
4
Polecamy
Każda godzina snu pomaga zwalczyć COVID-19.
Naukowcy:
"Wysoki poziom zmęczenia zwiększa ryzyko zakażenia"
Każda godzina snu pomaga zwalczyć COVID-19. Naukowcy: "Wysoki poziom zmęczenia zwiększa ryzyko zakażenia" Dzień Dobry TVN
Skowronki są mniej narażone na depresję niż "sowy"?
Naukowcy odkryli powiązanie 
Skowronki są mniej narażone na depresję niż "sowy"? Naukowcy odkryli powiązanie  Dzień Dobry TVN
Dlaczego podczas pełni księżyca śpimy gorzej?
Dlaczego podczas pełni księżyca śpimy gorzej? TVN zdrowie
Zbyt mała ilość snu odbiera radość życia - dowodzą naukowcy
Zbyt mała ilość snu odbiera radość życia - dowodzą naukowcy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby