Problemy ze snem wynikają w dużej mierze z tego, że nasze organizmy przestawiły się - nauczyliśmy się czuwać w sypialni, drzemać w dzień na fotelu, a w nocy po przebudzeniu kontrolujemy czas. Takie zachowania, podobnie jak czytanie przed snem, sprawiają, że mamy problemy. Jak pomóc sobie przespać całą noc?
Przede wszystkim aktywność fizyczna. Intensywny wysiłek fizyczny w ciągu dnia jest jak najbardziej wskazany - powoduje, że sen jest głębszy i dłuższy. Jednak należy uważać, aby nie ćwiczyć bezpośrednio przed snem, co pobudza nasz mózg i utrudnia zasypianie.
Szósty odcinek programu 36,6 °C już za nami! Co z niego zapamiętałeś?
Przed snem należy odpowiednio się wyciszyć, ale uwaga! Wyciszyć się to znaczy przygotować do spania tak, aby wejść do łóżka i zasnąć. Nie powinno się leżeć w łóżku i czytać lub oglądać telewizję. Higiena snu każe nam rozdzielać czuwanie od spania. Jeśli nie śpimy powinniśmy przebywać poza łóżkiem.
Zobacz także: Sen polifazowy – czy krótkie drzemki są zdrowsze niż całonocny sen?
Alkohol, jedzenie i kąpiel na problemy ze snem?
Większość badań pokazuje, że najedzony człowiek ma problemy ze spaniem, gdyż układ pokarmowy nie zasypia. Przed pójściem spać nie powinniśmy się zbytnio najadać. Możemy zjeść owoc lub kanapkę, ale nic tłustego ani ciężkiego.
Podobnie jest z alkoholem - alkohol jest podstawowym lekiem nasennym, zwłaszcza u mężczyzn. Jednak napoje procentowe mają to do siebie, że szybko się eliminują z krwi, zatem sen się skraca i spłyca, co powoduje, że rano obudzimy się mniej wyspani.
Niektórzy uważają, że ciepła kąpiel pomaga zasypiać. Niestety jest odwrotnie - powoduje wzbudzenie organizmu i utrudnia nam zaśnięcie.
Czytaj więcej: Zdrowy sen – zasady higieny snu i jego wpływ na zdrowie
Jak powinna wyglądać sypialnia?
Z sypialni powinniśmy usunąć zegary, aby nie kontrolować czasu. Budząc się w nocy i kontrolując czas mamy wrażenie, że śpimy bardzo mało. Podobnie jest ze światłem - najlepiej zasypiać w ciemności, a jasne światło z laptopa czy telefonu wysyła mylne sygnały dla mózgu sugerując mu, że jest już poranek.
O czym jeszcze należy pamiętać? Jak spać, żeby się wyspać? Zobaczcie, co w programie 36,6 °C mówił ekspert, dr Michał Skalski, psychiatra i specjalista od zaburzeń snu:
Wybór materaca
Każdy z nas preferuje co innego, podobnie jest w przypadku wyboru materaca. Co ciekawe materac powinno się wymieniać co 7 - 10 lat, a przez ten czas - dbać o niego! Oznacza to, że powinien być odkurzany, a jego pokrowiec prany. Dla higieny snu nie bez znaczenia jest także pozycja, w której śpimy. Najlepiej spać na plecach lub na boku.
Polecamy: Świadomy sen – co to jest, jak go wywołać, czy jest bezpieczny?
Jak wybrać materac do spania? Jak dopasować do niego poduszkę? Odpowiedź znajdziecie na filmie: