Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dzień Psa. Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga
menu
Polub nas na Facebooku

Dzień Psa. Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga

Mężczyzna, który przytula psa

Fot: RUSS ROHDE / gettyimages.com

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Choć to stwierdzenie może się wydawać banałem, to liczne badania pokazują, że posiadanie psa niesie za sobą bardzo wiele korzyści, także dla zdrowia. 1 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Psa, to także doskonała okazja do tego, aby poważnie zastanowić się nad przygarnięciem czworonoga.

Dzień Psa obchodzony jest w Polsce od 2007 roku, a jego pomysłodawcą było czasopismo "Przyjaciel Pies". Święto ma na celu zwrócenie uwagi na najwierniejszych przyjaciół ludzi oraz na problem bezpańskich psów.

Jakie są korzyści z posiadania psa?

To, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka wiedzą chyba wszyscy. Mało kto jednak wie, że posiadanie czworonoga ma korzystny wpływ na zdrowie, także to psychiczne. Zatem, dlaczego warto mieć psa?

Po pierwsze kontakt z psem pomaga obniżyć ciśnienie oraz poziom cholesterolu. Badania pokazują, że posiadacze psów, którzy przeszli zawał serca szybciej wracają do zdrowia. Zdaniem badaczy to zbawienna moc spacerów z czworonogiem.

Po drugie chroni przed chorobami. O psie powinni pomyśleć przyszli rodzice. Okazuje się, że maluchy, które wychowują się wraz ze zwierzakiem mają mocniejszy układ odpornościowy. Takie dzieciaki rzadziej łapią infekcje górnych dróg oddechowych, co z kolei chroni jej przed rozwojem alergii czy astmy. Kontaktu z psem potrzebują również dzieci z autyzmem czy ADHD. Badania pokazują, że obcowanie ze zwierzakiem pomaga im się uspokoić, a także wyładować nadmiar energii.

Zobacz film: 10 najlepszych ras psów dla dzieci

Po trzecie łagodzą ból. Posiadanie psa pozwala złagodzić przewlekły ból. Kontakt z czworonogiem polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z reumatyzmem czy zwyrodnieniem stawów. Dzieje się tak, ponieważ temperatura ciała psa waha się od 38 do 39 stopni Celsjusza. Badania pokazują, że pacjenci, którzy mieli kontakt z psami, które były specjalnie szkolone do tego, aby wykrywać miejsce bólu i kłaść się blisko niego, czuli wyraźną różnicę i ulgę w cierpieniu.

Po czwarte kontakt z psem łagodzi stres oraz poprawia zadowolenie z pracy. Badania przeprowadzone przez prof. Randolpha Barkera, eksperta od zarządzania z Uniwersytetu w Richmond, na pracownikach jednej z firm dowiodły, że kontakt z psem ma korzystny wpływ na wykonywaną pracę. Osoby, które przyprowadzały do pracy psa miały znacznie niższy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a wyższy serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Tym samym nie tylko lepiej radzili sobie z napięciem, ale byli bardziej zadowoleni z pracy.

Zobacz także: Psy potrafią wykrywać raka na długo przed badaniami

Po piąte pies może wykryć groźną chorobę. Czworonogi mają bardzo czuły węch, bez większego problemu potrafią wyczuć, że coś jest nie tak. Tę niezwykłą umiejętność wykorzystują lekarze. Okazuje, że dzięki odpowiedniemu wyszkoleniu psy są w stanie wykryć chorobę nowotworową. Ale to nie koniec. Psy z łatwością wyczuwają zagrożenie. Bardzo szybko zauważają zmiany w zachowaniu swojego właściciela tym samym mogą przewidzieć spadek poziomu cukru lub atak padaczki.

Zobacz film i poznaj psa, który potrafi rozpoznać cukrzycę:

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

Po szóste pomagają utrzymać dobrą formę. Pies potrzebuje spacerów, a to ma korzystny wpływ na zdrowie ich właścicieli. Nie od dziś wiadomo, że ruch to najlepsze lekarstwo. Regularna aktywność fizyczna pomaga nie tylko pozbyć się dodatkowych kilogramów, ale przede wszystkim łagodzi stres, wzmacnia serce, a także zwiększa pojemność płuc. Posiadanie psa powinny rozważyć przede wszystkim osoby starsze. Posiadanie czworonoga sprawia, że seniorzy chętniej wychodzą i nie izolują się od najbliższego otoczenia.

Zwierzę to nie zabawka

Mimo że wszyscy doskonale o tym wiemy, to liczba psów, które są bite, dręczone, czy oddawane do schroniska, bo np. nie wpisują się w wakacyjne plany jest zatrważająca. Każdy, kto zdecyduje się na posiadanie czworonoga musi sobie zdawać sprawę, że zwierzę potrzebuje właściwej opieki i troski. Jest żywą istotą, która tak samo jak my czuje. Posiadanie psa nie jest wymogiem, dlatego każdy kto nie jest gotowy na takie zobowiązanie, nie musi go brać. Decyzję o adopcji należy przemyśleć - szczenię będzie wymagało zaangażowania i wychowania, należy liczyć się ze stratami w mieszkaniu (pogryzione buty, kable, kanapy). Starszy pies będzie już ułożony, ale z własnym, indywidualnym charakterem, który należy poznać przed adopcją. Obecnie z psami pracuje bardzo wielu behawiorystów i wolontariuszy, którzy podczas wizyty w schronisku będą w stanie opowiedzieć więcej o każdym psie. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
109
12
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?