Polub nas na Facebooku
Czytasz: 10 najlepszych ras psów dla dzieci
menu
Polub nas na Facebooku

10 najlepszych ras psów dla dzieci

NAN

Fot: nuzza11 / fotolia.com

Psy i dzieci znakomicie się uzupełniają i wzajemnie stymulują. Posiadanie psa jest dla dziecka okazją do kształtowania wrażliwości i postaw opiekuńczych. Ważne, aby dokonać dobrego wyboru i postawić na bezpieczną i łagodną rasę czworonoga. Zapewnia się w ten sposób harmonijny rozwój za równo psa, jak i dziecka. Do takich ras należą, np. labradory, boksery i beagle. 

Do domu, w którym mieszka małe dziecko, warto przygarnąć szczeniaka. Wtedy zarówno maluch, jak i pies będą oswajać się ze swoją obecnością od początku i pozwoli to zbudować między nimi głęboką więź.

Pies a dziecko, czyli dlaczego warto mieć w domu czworonoga

Wspólne wychowywanie dziecka z psem jest stymulujące i przynosi wiele korzyści. Zabawa z psem rozwija wyobraźnię i uczuciowość dziecka. Dzięki czworonożnemu przyjacielowi dzieci uczą się odpowiedzialności i wrażliwości. Są bardziej odważne i łatwiej nawiązują relacje z rówieśnikami. Terapeutyczny wpływ relacji „pies i dziecko” (tzw. dogoterapia lub kynoterapia) wykorzystywany jest np. w leczeniu autyzmu lub dziecięcego porażenia mózgowego.

1  Labrador i dziecko, czyli para idealna

Jedną z najczęściej wybieranych i najlepszych ras psów dla dzieci są labradory. Ich zaletą jest łagodne usposobienie i cierpliwość. Labradory lubią pieszczoty, zabawy i z natury nie reagują agresywnie. Znudzone natarczywym głaskaniem labradory, po prostu odwrócą się i odejdą w swoją stronę. Zrównoważony charakter i opanowanie labradorów sprawia, że są też doskonałymi przewodnikami dla osób niewidomych. Decydując się na labradora, nie można zapomnieć, że te psy potrzebują dużo ruchu i uwagi, uwielbiają pływać, aportować, biegać i skakać.

2  Łagodny Golden Retriver

Podobnie jak w przypadku labradorów, Golden Retrivery cechuje pogodne nastawienie i chęć do zabawy. Łatwo przywiązują się do dzieci i lubią ich towarzystwo. Są posłuszne, inteligentne i szybko się uczą. Golden Retrievery nie sprawiają problemów wychowawczych. Ta rasa psów sprawdzi się jako towarzysz spacerów, stróż domu oraz partner domowych zabaw na dywanie.

Zobacz także: Pies, który diagnozuje cukrzycę

3  Uparty i towarzyski Basset hound

Basset to najlepszy kompan dla dziecka nieśmiałego i skrytego. To jamnikowaty typ psa o długich, aksamitnych uszach. Jego zaletą jest wytrwałość i odwaga. Bassety dobrze tolerują dzieci i nie znoszą samotności. Mimo że bywają uparte i lubią postawić na swoim, są bardzo oddane i wierne. Nie wymagają częstej pielęgnacji i dobrze odnajdują się w niewielkim mieszkaniu.

4  Żywiołowy Yorkshire Terrier

Yorki to małe pieski idealne dla dzieci. Uwielbiają zabawę, aktywność na świeżym powietrzu. Chętnie dają się przytulać i nosić na rękach. Mają ciemne, stalowo-złote bądź srebrno-złote umaszczenie i są zaklasyfikowane do grupy psów ozdobnych. Yorki szybko przywiązują się do swoich domowników i są nieufne wobec obcych. Wymagają konsekwentnego, ale delikatnego wychowania i regularnej pielęgnacji włosów.

5  Owczarek szkocki Collie – doskonały opiekun dla dziecka

Owczarek szkocki Collie wyróżnia się na tle innych psów swoją łagodnością i lojalnością. Ta rasa psów zaliczana jest do grupy psów pasterskich, więc znakomicie sprawdzi się w roli opiekunów dla dzieci. Estetycznym walorem Collie jest miękka i puszysta sierść, do której dzieci chętnie się przytulają. Owczarki szkockie są bardzo rodzinne i skore do zabawy. Lubią otwarte przestrzenie, ale dobrze aklimatyzują się także w domu. Znane są dwie odmiany tej rasy: owczarek szkocki długowłosy i owczarek szkocki krótkowłosy.

6  Delikatny i opiekuńczy Bokser

Boksery to wesołe i delikatne psy. Odznacza je czujność i pogodne nastawienie. Często same zachęcają do zabawy, przyjaźnie szturchając nosem. Sprawdzają się w roli towarzysza, obrońcy i opiekuna dla dziecka. Źle znoszą samotność i uwielbiają spacery. Ta rasa jest łatwo podatna na alergie i źle znosi skrajne zmiany temperatur.

7  Temperamentny Bichon Frise

Bichon Frise to rasa psów, które odznacza wyjątkowa czułość, bezkonfliktowość i wrażliwość. Te malutkie, puszyste pieski z łatwością nawiązują kontakt z dzieckiem. Ich niewyczerpana żywiołowość sprawia, że nigdy nie mają dosyć zabaw i domowych szaleństw. Delikatna sierść Bichonów wymaga systematycznej pielęgnacji – szczotkowania, kąpieli i podcinania końców włosów.

8  Beagle – spokojny pies dla dzieci

Beagle to pies opanowany i o spokojnym nastawieniu. Jest tolerancyjny i sprytny. Łatwo wzbudza zaufanie i sympatię. Nie nadaje się jako stróż, ponieważ brak mu opiekuńczego instynktu, ale uwielbia zabawę i szaleństwo na świeżym powietrzu. Beagle wymaga konsekwencji i uważnego wychowania, ponieważ łatwo uczy się nie tylko dobrych manier, ale i psot. Często też lubi postawić na swoim.

9  Dostojny i inteligentny Pudel

Pudle to psy inteligentne i żywiołowe. Są łagodne, opiekuńcze i przyjazne dla ludzi. Występują w czterech rozmiarach: toy, miniatura, średni i duży. Dla rodzin z dziećmi szczególnie przeznaczone są trzy pierwsze typy pudli, ze względu na niewielki rozmiar. Ta rasa psów nie ma szczególnych wymogów żywieniowych, niezbędna jest jednak regularna pielęgnacja ich sierści. Szczotkowanie i modelowanie owłosienia może stać się przyjemnym obowiązkiem i lekcją odpowiedzialności dla dziecka.

Zobacz film: Pies, który diagnozuje cukrzycę. Źródło: 36,6

10 Lojalny Goldendoodle

Goldendoodle to rasa mieszana, która jest połączeniem Golden Retrievera i pudla. Psy te cechuje przyjazne nastawienie, oddanie i opanowanie. Są łatwe w trenowaniu i chętnie się bawią. Goldendoodle mają społeczne nastawienie i szybko nawiązują relacje z domownikami.

Nie ma uniwersalnej rasy psa, każda jest inna i odznacza się swoimi cechami. Najważniejsze jest właściwe dopasowanie czworonoga do potrzeb rodziny. Psy, które mają zamieszkać w domu z dzieckiem, bez względu na to jakiej są rasy, wymagają uwagi, troski i tresury. To właśnie wychowanie, poświęcony czas i miłość, którą obdarowuje się pupila, sprawiają, że staje się on najlepszym przyjacielem rodziny. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa, warto wpoić dziecku świadomość tego, kim jest pies i jaka jest jego rola w domu. Dzięki temu dziecko od pierwszej chwili będzie mieć poczucie odpowiedzialności za swojego czworonożnego kompana zabaw i spacerów. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
46
Polecamy
Spodziewam się psa, oddam dzieci w dobre ręce
Spodziewam się psa, oddam dzieci w dobre ręce Dzień Dobry TVN
Duże rasy psów – które z nich są najlepsze dla dzieci?
Duże rasy psów – które z nich są najlepsze dla dzieci? Dzień Dobry TVN
Masz psa lub kota?
Dowiedz się jak pomóc mu przetrwać upalne dni
Masz psa lub kota? Dowiedz się jak pomóc mu przetrwać upalne dni TVN zdrowie
Dzień Psa.
Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga
Dzień Psa. Kilka powodów, dla których warto mieć w domu czworonoga TVN zdrowie
Komentarze (4)
Pola
Widać że pani nie ma pojęcia o psach - york czy bokser napewno nie nadają się dla dzieci, ale pisząc spokojny beagle to pani odleciała i do tego nieobliczalny pudel. Jeszcze powinna Pani dopisać owczarka Kaukazkiego, lub Rosyjskiego psa na niedźwiedzie - przecież to takie misie
Czytaj całość
Kamila
Hahaha ta laurapijet08 dobrze to oceniała
Czytaj całość
kama
Nie istnieje rasa goldendoodle. To hybryda z połączenia dwóch ras a nie rasa.
Czytaj całość
psiara
Yorkshire Terrier to nie jest dobry pies dla dzieci !!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Ból uda z przodu, z tyłu lub z boku – jak wygląda? Jakie są jego przyczyny?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?