Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest autyzm, po czym go rozpoznać i jak przebiega terapia?
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest autyzm, po czym go rozpoznać i jak przebiega terapia?

NAN

Fot: altanaka / fotolia.com

Autyzm diagnozuje się obecnie coraz częściej, co wywołuje falę paniki i poszukiwania winnych, takich jak szczepionki czy dieta. Z drugiej jednak strony coraz więcej danych wskazuje na to, że jest to po prostu odmienny wzór funkcjonowania mózgu, uwarunkowany genetycznie.

Autyzm nie jest chorobą, dlatego nie można go wyleczyć, nie można też zapobiec jego wystąpieniu. Nie jest jednak też wyrokiem. Dziecko z autyzmem, choć funkcjonuje odmiennie niż jego rówieśnicy, a swoim zachowaniem często mniej nagradza rodziców, może wieść udane i szczęśliwe życie.

Co to jest autyzm?

Autyzm jest określany jako całościowe zaburzenie rozwoju, choć coraz częściej mówi się o tym, że być może jest po prostu uwarunkowanym genetycznie innym wzorcem funkcjonowania mózgu, który w określonych warunkach mógł mieć sens dla otoczenia. Dotyczy głównie kontaktów społecznych, umiejętności komunikacyjnych i sztywnego przywiązania do pewnych schematów.

Zobacz także: 80 placówek odmówiło przyjęcia autystycznego Dominika. Ale w końcu nastąpił przełom!

Autyzm i jego cechy (objawy)

Kryteria diagnostyczne, które pozwalają na wystawienie diagnozy z zakresu spektrum autystycznego, najczęściej powinny wystąpić już przed 2–3 rokiem życia, choć obecnie poszerzono ten okres, określając go jako wczesne dzieciństwo.

Cechy autystyczne wyróżnione w klasyfikacjach zaburzeń i chorób DMS-V i ICD 10 obejmują:

 • jakościowe nieprawidłowości w interakcjach społecznych – niewchodzenie w kontakt wzrokowy, nierozpoznawanie twarzy, brak potrzeby kontaktów społecznych, brak lub odmienne reagowanie na emocje i zachowania innych osób, brak potrzeby dzielenia się własnymi emocjami i przeżyciami;
 • nieprawidłowości w porozumiewaniu się (komunikacji) – opóźnienie lub brak rozwoju mowy, nietypowe wykorzystywanie słów lub wyrażeń, brak spontanicznej różnorodności zabawy;
 • stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań, aktywności – bardzo silne przywiązanie do rytuałów i czynności rutynowych, stereotypowe i mocno pochłaniające zainteresowania, manieryzmy ruchowe.

Nie każda osoba z autyzmem przejawia pełen zestaw tych cech, nie jest też tak, że jeżeli ktoś ma ich kilka, to na pewno cierpi na autyzm. Konieczna jest dokładna diagnoza i różnicowanie autyzmu od m.in.: upośledzenia intelektualnego, problemów neurologicznych, padaczki, schizofrenii dziecięcej, zespołu Retta.

Co to jest autyzm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Co to jest autyzm? Źródło: 36,6.

Przyczyny autyzmu – autyzm a dieta, autyzm a szczepionki, autyzm a wi-fi

Przyczyny autyzmu nie zostały do końca poznane. Niewątpliwie jego podłoże ma charakter genetyczny i jest związane z posiadaniem konkretnego genu na swoich chromosomach. Jego wykrycie nie jest jednak jednoznaczne z występowaniem autyzmu – można mieć ten gen, równocześnie nie wykazując cech autystycznych. Przypuszcza się więc, że do jego ekspresji dochodzi w określonych warunkach czy pod wpływem pewnych bodźców, do których zalicza się m.in.:

 • wysoki wiek rodziców w trakcie poczęcia;
 • uszkodzenia układu nerwowego, np. okołoporodowe, skutek niedotleniania;
 • problemy natury metabolicznej, zaburzenia trawienia;
 • poważne infekcje, np. wrodzoną toksoplazmozę.

Mimo pojawiających się obaw nie ma żadnych dowodów na to, że szczepionki powodują autyzm. Podobnie ostrzeżenia przed wi-fi czy niezdrową dietą nie znajdują żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Odpowiednia dieta może przynieść poprawę w funkcjonowaniu niektórych osób, u których zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu, jeżeli dotyczą ich problemy metaboliczne lub alergie pokarmowe, jej brak nie jest jednak powodem wystąpienia autyzmu.

Zwolennicy teorii szukających przyczyn autyzmu w szczepionkach, jedzeniu czy wi-fi powołują się na to, że liczba diagnozowanych przypadków w ostatnich latach znacząco wzrosła. Warto zwrócić uwagę, że obecnie rozszerzono kryteria diagnostyczne, co oznacza, że więcej osób wpisuje się w zaburzenia ze spektrum autyzmu niż robiono to przed laty.

Rodzaje autyzmu

Rodzaje autyzmu różnią się objawami, możliwościami funkcjonowania i dostosowywania się do społeczeństwa oraz tym, czy występuje upośledzenie umysłowe. Do spektrum autyzmu zalicza się m.in.:

Terapia autyzmu

Przez wiele lat uważano, że najskuteczniejszą metodą reagowania na autyzm jest stosowanie terapii behawioralnej. Choć udowodniono, że przynosi ona pewne skutki na zasadzie poprawy funkcjonowania – czyli lepszego dostosowania się do panujących w społeczeństwie norm, obecnie takie podejście bywa krytykowane.

Zobacz film: Szczepionki a autyzm. Źródło: Dzień Dobry TVN

Coraz więcej zwolenników zyskuje metoda, która polega na dostrzeżeniu odmienności i wyjątkowości tego, jak działa mózg osób z autyzmem i adekwatnym wspieraniu ich w rozwoju w ramach ich możliwości. Jest to tak zwane podejście rozwojowe. Jego zaletą jest także fakt, że szczegółowy plan dopasowywany jest indywidualnie do dziecka.

Czy możliwe jest wyleczenie autyzmu?

Autyzm nie jest chorobą, nie można więc go wyleczyć. Możliwe jest wspieranie i wyposażanie w pewne umiejętności osób żyjących ze spektrum autyzmu, nie ma jednak możliwości wyleczenia ich z tego stanu, czyli sprawienia, żeby ich mózg zaczął funkcjonować w taki sposób, jak większości społeczeństwa.

Bibliografia

 1. www.polskiautyzm.pl
 2. https://www.psychologytoday.com/us/basics/autism
 3. https://www.psychologytoday.com/us/blog/my-life-aspergers/201704/the-controversy-around-autism-and-neurodiversity
 4. Strelau, J. i Doliński, D. “Psychologia. Podręcznik akademicki”, t. 2, 2008.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
290
42
Polecamy
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci
Zaburzenia rozwojowe – somatyczne i emocjonalne u dzieci Dzień Dobry TVN
Charakterystyka zaburzeń osobowości
Charakterystyka zaburzeń osobowości Dzień Dobry TVN
Czy moje dziecko ma autyzm?
Wczesne objawy autyzmu i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu
Czy moje dziecko ma autyzm? Wczesne objawy autyzmu i innych zaburzeń ze spektrum autyzmu TVN zdrowie
Autyzm atypowy – charakterystyka.
Późne objawy i trudna diagnoza
Autyzm atypowy – charakterystyka. Późne objawy i trudna diagnoza TVN zdrowie
Komentarze (9)
Keri
AUTYZM mozna i trzeba leczyc.U podłoża autyzmu moze leżec wiele przyczyn które usuniete(czytaj leczone-wyleczone) moga przynieść znaczna poprawe lub całkowite ustąpienie dolegliwości i symptomów autyzmu.Wystarczy zasiegnąć informacji z fundacji synapsis ktora zajmuje sie diagnozowaniem jak i rediagnozowaniem autyzmu.Jest nawet film w internecie w którym wicedyrektor fundacji stwierdziła że okolo 10% diagnozowanych dzieci uzyskuje rediagnoze.Wystarczy też zainteresować sie choćby ostatnimi badaniami mikroflory jelitowej u autystycznych dzieci jej wplywem na autystyczne zachowania i obiecujacymi wynikami po jej przeszczepie od zdrowych dzieci gdzie okazuje sie ze dzieci ruszaja z rozwojem z kopyta i gdzie nagle 50% autystycznych objawow znika jak za dotknieciem czarodziejskiej rozdzki.Tylko u nas taki ciemnogród ze tylko terapia pomaga zwłaszcza u osob które powinny sie orientowac w temacie najlepiej czyli lekarzy psychologow i terapeutów od autyzmu.Wiec jak to jest z tym autyzmem jest mozna go leczyć?Jest genetyczny? Tyle ze naukowcy pomimo wieloletnich juz badan nie potrafia wskazac genow ktore za to odpowiadaja i poszukaja sobie jeszcze dlugo.
Czytaj całość
naxft
ja mam to i wiem ze jest trudno taka bezradność pomimo że robisz wszystko jak najlepiej potrafisz a efekty są złe i pozostaje zycie w samotności.
Czytaj całość
Praktyk
Postęp w badaniach nad rozwojem dzieci chyba do naszego kraju nie dociera. Istnieją przecież badania że rozwój dziecka jest uwarunkowany genetycznie, a pojęcie autyzm to nic innego jak uszkodzenia pewnych genów lub/i uszkodzenia w strukturach mózgu, litości tego się nie da wyleczyć żadna terapia owszem można zdecydowanie poprawić funkcjonowanie tych dzieci, po przez stymulowanie rozwoju, ale nie etycznym jest wyciąganie pieniędzy od umęczonych rodziców!!! Dziecko każde się rozwija z uszkodzeniami genetycznymi też! I czy z terapia czy bez rozwinie się do poziomu uwarunkowanego genetycznie.
Czytaj całość
Bardzo dziękuję za zmianę artykułu - przywraca mi to wiarę w ludzi :)
Czytaj całość
Pragnę również zauważyć, że wywiad dołączony do artykułu, sugerujący, jakoby szczepionki miały związek z autyzmem, jest przeprowadzony z DZIENNIKARKĄ. W żadnym momencie nie ma tu żadnej specjalistycznej konsultacji.
Bardzo proszę też o odpowiedź na mojego maila, którego wczoraj do Państwa napisałam w tej sprawie.
Pozdrawiam
Czytaj całość
Dzień dobry,
bardzo proszę o informację jakiej specjalizacji jest lekarz, który jest w tym artykule wymieniony jako "konsultant merytoryczny" - znalazłam jedynie ortopedę o takich danych.
Prezentowany przez Państwa materiał ma niezwykłą szkodliwość społeczną, jest niezgodny z posiadaną obecnie wiedzą na temat tego ZABURZENIA rozwojowego - nie choroby! Naprawdę, nie są to synonimy.

Co ma pomyśleć rodzić, który zaraz po diagnozie wpisuje w Google hasło "autyzm" i ma przed oczami ten artykuł jako drugi wynik, zaraz po Wikipedii?

Jak Państwo wytłumaczą, że szerzycie krzywdzące, nieprawdziwe i niebezpieczne treści na temat tak niezwykle wrażliwy?

Ja wiem, że trudno jest przyznać, że popełniło się błąd. Ale jeśli TVN rości sobie prawo do nazywania się opiniotwórczym, rzetelnym i wrażliwym na odmienność (a autyzm jest właśnie taką odmiennością neurologiczną), bardzo proszę o wzięcie odpowiedzialności za to, jakie informacje wypuszczacie do obiegu.

Nie każdy "zespół objawów" to choroba. Określenie "leczenie" sugeruje... no, właśnie leczenie, co jest nieetyczne z punktu widzenia traktowania osoby ze spektrum autyzmu. Homoseksualistów też (już) się nie leczy. Proszę mieć to na uwadze.

Pozdrawiam
Czytaj całość
W artykułach staramy się poruszać zagadnienia, o które często pytają internauci.
Odpowiadając na zastrzeżenie odnośnie leczenia autyzmu - nawet jeśli zerknie Pani/Pan w inne materiały czy artykuły naukowe, to jeśli dany zespół objawów bądź jednostka chorobowa nie podlega wyleczeniu, to jednak śródtytuły mają za zadanie jedynie nakreślić o czym będzie dalszy akapit. Określenie "leczenie" nie jest jednoznaczne z "wyleczeniem". A każda forma terapii jest formą leczenia bez względu na to czy niesie za sobą szanse pomyślnego wyleczenia i wyjścia z choroby czy też ma na celu jedynie poprawę jakości życia.
Odnosząc się do uwagi, iż Pani Anna jest niekompetentną osobą do pisania takiego artykułu. Ma Pan/Pani prawo tak twierdzić, jednak proszę mieć na uwadze, że teksty pisane przez autora niemedycznego, są zawsze konsultowane przez kompetentnego lekarza.
Czytaj całość
Pedagog
Zgadzam się z Pani komentarzem. Autyzm to nie choroba. I nie można jej leczyć. Tym oto artykułem wprowadza się ludzi w błąd. Tak nie można.
Czytaj całość
12gardi
Autorka tego materiału po pierwsze nie ma odpowiedniej wiedzy by pisać cokolwiek o autyzmie i edukować innych bo robi to w sposób nieprawidłowy i nie rzetelny. Jak już przejrzałam w historii Pani Ania pisała dla party i innych portali więc jak mniemam dostaje zlecone tematy, które ma zrealizować. Poprawka numer jeden Autyzm to nie choroba, a całościowe zaburzenie!!! proszę sięgnąć wiedzy do albo europejskiej klasyfikacji ICD 10 albo amerykańskiej DSM-V w której nie ma ani jednego słowa o tym żeby autyzm był chorobą!!! skoro autyzm nie jest chorobą to nie da się go leczyć!!! proszę nie pisać takich bzdur bo jeszcze ktoś w te brednie uwierzy! Kolejny akapit w tym oto artykule "Leczenie autyzmu: terapia, leki, dieta
Leczenie autyzmu opiera się na terapii behawioralnej i rehabilitacji. " owszem praca z dzieckiem ze spektrum autyzmu opiera się na terapii ale nie jest to leczenie, a usprawnianie i wspomaganie funkcjonowania takiej osoby. Bardzo proszę nie wprowadzać ludzi w błędne informacje. Aby pisać o czymś artykuł najpierw należy zaznajomić się z tematem, a nie samemu wymyślać niestworzonych informacji!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby