Dieta wegańska wpisuje się w coraz bardziej popularny styl życia – weganizm – obejmujący także odżywianie. Wiele osób eliminuje ze swojej diety mięso oraz produkty odzwierzęce. Wśród nich są także zawodowi sportowcy.
Dieta wegańska – na czym polega?
Weganizm to filozofia i styl życia. Polega na tym, aby żyć, nie krzywdząc zwierząt. Wyklucza więc wszelkie formy okrucieństwa wobec nich: zarówno jedzenie ich mięsa, przemysł mleczny, a także użycie w kosmetykach wszelkich składników, które pochodzą od zwierząt (np. wosku pszczelego lub koziego mleka). Dieta wegańska zakłada eliminację mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak mleko, masło oraz jaja. Wielu wegan nie spożywa także miodu. Nie wszyscy wiedzą, że weganie nie jedzą drobiu, ryb i owoców morza.
Nie musisz stawiać na mięso! Oto 5 źródeł wegańskiego białka
Dieta wegańska – efekty
Zbilansowana dieta wegańska jest zdrowa i może być stosowana przez ludzi w każdym wieku – od niemowląt aż po osoby starsze. Ma korzystny wpływ na organizm kobiety w ciąży i może poprawić jej efekty. Nie ma możliwości, aby określić, czy dieta wegańska jest zdrowa czy nie. Jest to zależne od tego, w jak sposób zostanie skomponowana. Aby zapewnić sobie jak najwięcej korzystnych składników odżywczych, warto sięgać po owoce i warzywa i samodzielnie komponować posiłki. Jest dużo możliwości i mnóstwo dostępnych przepisów oraz informacji na temat weganizmu, dlatego warto z nich korzystać. Wiele osób zastanawia się, jak schudnąć na diecie wegańskiej i czy jest to możliwe. To proste, jeśli spożywa się wiele świeżych owoców i warzyw. Warto sięgać po zdrowe tłuszcze i niezbyt dużą ilość produktów węglowodanowych. Błonnik zawarty w owocach i warzywach zadziała korzystnie na perystaltykę jelit i przyspiesza trawienie. Zwiększa też uczucie sytości, pęczniejąc w żołądku. Dzięki temu osoba stosująca tę dietę nie ma ochoty na jedzenie niepotrzebnych przekąsek i podjadanie pomiędzy posiłkami. Ponadto błonnik chroni przed rozwojem raka jelita grubego i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Dieta wegańska – wady
Niektórzy przeciwnicy weganizmu (a niekiedy także wegetarianizmu) uważają, że trudno jest dostarczyć białka w diecie wegańskiej. Nie jest to prawdą, ponieważ duże ilości tego składnika odżywczego znajduje się w nasionach roślin strączkowych, takich jak ciecierzyca, soja, groch, fasola oraz soczewica. Białko można znaleźć także w tofu (czyli sfermentowanych ziarnach soi), na bazie którego można przygotować wiele dań oraz w orzechach. Składnik ten znajduje się także w zbożach, a więc w kaszy jęczmiennej, brązowym ryżu i chlebie. Można go znaleźć także w bananach, brokułach i szpinaku.
Jak wybrać dietę dla siebie? Zobacz nasz film
Dieta wegańska wymaga wiedzy na temat łączenia produktów oraz tego, jakie składniki zawierają jej poszczególne składowe. Warto wiedzieć, że żelazo z roślin jest słabiej wchłaniane niż to z pokarmów mięsnych. Jednakże można łatwo zwiększyć jego przyswajanie, łącząc produkty bogate w żelazo z tymi, które zawierają witaminę C. Przykładowe połączenia to owsianka z kiwi, sałatka z pestkami dyni i czerwoną papryką oraz smoothie z płatkami owsianymi i sokiem z cytryny. Niektórzy podejmują tez temat tłuszczów w diecie wegańskiej. Weganie pozyskują zdrowe tłuszcze z nasion, pestek, olejów, owoców takich jak awokado. Z kolei mielone ziarna maku, siemienia lnianego i sezamu dostarczają kwasów omega-3 niezmiernie ważnych dla funkcjonowania układu nerwowego. Mięsożercy dostarczają je w rybach i produktach takich jak tran. Wiele osób jednak nie je ryb zbyt często, dlatego produkty wykorzystywane w diecie wegańskiej mogą być tutaj rozwiązaniem. Wiele osób obawia się też tego, w jaki sposób dostarczyć wapnia w diecie wegańskiej. Jest on zużywany w większych ilościach przez osoby aktywne, uprawiające duże ilości sportu. Dzieje się tak, ponieważ ich mięśnie kurczą się szybciej niż mniej aktywnych. Wapń znajduje się m.in. w brokułach, rzepie, soczewicy, sezamie, jarmużu, a także w mleku sojowym. Nie ma więc powodu do zmartwień o odpowiednią podaż tego składnika.
Czy dziecko może być na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta
Dieta wegańska – zalety
Dieta wegańska ma wiele zalet, ponieważ jej podstawę stanowią warzywa, owoce, roślin strączkowe, orzechy oraz produkty zbożowe. Zawierają one niezbędne składniki odżywcze takie jak białko, węglowodany i tłuszcze. Dieta roślinna dostarcza mnóstwo witamin niezbędnych człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania. Warzywa i owoce są też bogate w antyoksydanty, które spowalniają procesy starzenia się organizmu. Pomidory, ziemniaki oraz wiele owoców zawiera też potas, który jest istotny dla działania układu nerwowego. Jest odpowiedzialny m.in. za prawidłowe dotlenienie mózgu. Weganie dużo rzadziej niż osoby jedzące mięso cierpią na schorzenia związane z układem krążenia, nowotwory, cukrzycę czy choroby żołądka i nerek. Dzieje się tak, ponieważ zbilansowana dieta wegańska dostarcza duże ilości nienasyconych tłuszczów. Z kolei mięso jest bogate w tłuszcze nasycone, powodujące m.in. miażdżycę, raka i choroby serca. Podstawą weganizmu jest też to, że zdecydowanie zmniejsza się cierpienie zwierząt. Jest to kolejna zaleta związana z tym stylem życia.
Kiedy warto skorzystać z pomocy dietetyka? Dowiesz się tego z naszego filmu
Bibliografia:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19562864
http://ervegan.com/2015/09/czy-dieta-weganska-jest-zdrowa/
http://bonavita.pl/dieta-weganska-wady-i-zalety-modnej-filozofii-zycia
http://veganworkout.org.pl/co-jesc/