Jacques-Arsene d’Arsonval był francuskim lekarzem, pionierem światowej elektroterapii. To on wprowadził prądy dużych częstotliwości (prądy Tesli) do lecznictwa, które zrewolucjonizowały ówczesne metody fizjoterapii i są z powodzeniem wykorzystywane do dziś. Najczęściej stosuje się je do wykonywania diatermii – zabiegów, które polegają na miejscowym nagrzewaniu tkanek głębokich prądem. Działanie to rozluźnia mięśnie i działa przeciwbólowo.
Jak działa darsonwalizacja?
Darsonwalizacja jest zabiegiem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Do jej wykonania wykorzystuje się prąd o dużej częstotliwości (300–500 kHz). Prądy są przekazywane do skóry za pomocą specjalnie dobranych, szklanych końcówek, czyli pelot. Podczas zabiegu pojawia się uczucie iskrzenia na powierzchni skóry, jednak nie jest to bolesne – niektórzy opisują to jako mrowienie. Na skutek działania prądu na skórę na jej powierzchni wydzielany jest ozon o specyficznym zapachu, który ma właściwości bakteriobójcze i oczyszczające. Prądy d’Arsonvala mogą być aplikowane na skórę niemal całego ciała. Darsonwalizacja kosmetyczna przeprowadzana jest za pomocą szklanej peloty. Na zewnątrz niej wydziela się bakteriobójczy ozon, a wewnątrz gazy szlachetne. Podczas samego zabiegu stopniowo zwiększa się natężenie prądu, dzięki czemu jest on bezbolesny, a pacjent nie odczuwa pieczenia. Kosmetyczka w czasie zabiegu wykonuje coś na kształt „masażu prądami”. Urządzenie generujące prądy nosi nazwę Darsonval.
Zanim kosmetyczka przystąpi do zabiegu, musi odpowiednio przygotować do niego skórę, która powinna być dokładnie umyta i osuszona. Na jej powierzchni rozsmarowuje się olejek na bazie naturalnych składników, dzięki niemu skóra nie zostanie porażona prądem w przypadku pęknięcia peloty.
Polecamy: Co to jest galwanizacja? Efekty, przeciwwskazania i opis galwanizacji w kosmetyce
Darsonval – efekty i zastosowanie
Prądy d’Arsonvala mają działanie oczyszczające, ujędrniające i rozluźniające. Zabieg przyspiesza przemianę materii w komórkach skóry na wielu poziomach. Efekty są widoczne od razu – skóra staje się widocznie odżywiona, pełna blasku i odmłodzona. Darsonwalizacja w sposób efektywny oczyszcza i zwęża pory, dzięki czemu jest dobrym pomysłem w przypadku skóry trądzikowej i z nadprodukcją sebum. Zabieg ten łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia, przez co może być dobrym remedium na podrażnienia po inwazyjnych zabiegach kosmetycznych. Zaletą Darsonvala jest także wzmocnienie absorpcji składników odżywczych do skóry – witaminy i minerały zawarte w kremach oraz maseczkach szybciej i skuteczniej wnikają do środka.
Prądy d’Arsonvala używane są także w profilaktyce przeciwstarzeniowej skóry – regularne zabiegi ujędrniają skórę, poprawiają jej ukrwienie i opóźniają pojawianie się zmarszczek. Co więcej, klientki gabinetów zauważają spłycenie istniejących zmarszczek.
Zobaczcie, jak powstają zmarszczki na filmie:
Coraz chętniej stosuje się również Darsonval na włosy – szczególnie w przypadkach, kiedy zaczynają obficie wypadać. Prądy o wysokich częstotliwościach wzmacniają cebulki włosów i stymulują ich porost. Darsonval na włosy proponuje coraz więcej gabinetów trychologicznych. Zauważono również ich skuteczne działanie przeciwłupieżowe.
Darsonwalizację warto zastosować po oczyszczaniu manualnym skóry i mezoterapii igłowej, ponieważ zabiegi te pozostawiają cerę uwrażliwioną i podrażnioną. Część gabinetów kosmetycznych poleca również prądy d’Arsonvala po depilacji woskiem, szczególnie w przypadku klientek uskarżających się na wrastające włoski.
Zabieg darsonwalizacji – przeciwwskazania
Pomimo wielu dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą darsonwalizacja, nie każdy może z niej skorzystać. Z zabiegu muszą zrezygnować osoby z cerą naczynkową, właściciele metalowych implantów i kobiety w ciąży. Przeciwwskazaniami są również choroby serca, alergie skórne, padaczka i trądzik różowaty. Nie wolno wykonywać zabiegu osobom, które mają problemy z krzepnięciem krwi lub wszczepiony rozrusznik serca. Prądów d’Arsonvala nie wolno też stosować w przypadku opuchlizn, wysokiego ciśnienia krwi i obrzęków.
Jaka jest cena zabiegu?
Cena zabiegu kosmetycznego z wykorzystaniem prądów d’Arsonvala zwykle wynosi około 20 zł za partię ciała. Na blogach urodowych można spotkać się z wieloma wpisami odnośnie do domowego urządzenia do zabiegów. Jego koszt wynosi ok. 300 zł, a użytkowniczki chwalą sobie efekty terapii. W przypadku posiadania takiego urządzenia w domu ważne jest, aby postępować ściśle według załączonej instrukcji obsługi. Zanim kupimy urządzenie, warto skonsultować się z kosmetyczką lub dermatologiem, aby wykluczyć szkodliwe działanie zabiegu.
Bibliografia:
1. J. Grabska-Chrząstkowska, Prądy wysokiej częstotliwości