Galwanizacja to najstarsza z metod wykorzystująca prąd stały w medycynie. Od lat z jej właściwości prozdrowotnych korzysta się w gabinetach fizjoterapeutycznych. Pozytywny wpływ galwanizacji na organizm doceniła też kosmetologia. Zabieg ten znajduje się w ofercie wielu gabinetów medycyny estetycznej i kosmetycznych. Galwanizacja wspomaga leczenie trądziku, odmrożeń, spowalnia proces starzenia skóry, zwalcza rozstępy i cellulit.
Galwanizacja – co to jest?
Galwanizacja to zabieg opierający się na wykorzystaniu przepływu prądu stałego przez tkanki między dwiema elektrodami. Prąd ten określa się jako galwaniczny. W czasie przepływu nie zmienia kierunku i wartości natężenia, nie powoduje skurczu mięśni szkieletowych. Nazwa metody wywodzi się od nazwiska Luigiego Galvaniego – włoskiego badacza popularyzującego wiedzę na temat właściwości leczniczych prądu.
Jakie są rodzaje galwanizacji?
Dokonano podziału galwanizacji na stabilną i labilną. W galwanizacji stabilnej elektrody przymocowywane są za pomocą opaski elektrycznej, a ich ułożenie w czasie zabiegu nie ulega zmianie. Z kolei w przypadku galwanizacji labilnej elektroda bierna pozostaje na miejscu, zaś czynna zmienia swoje położenie. Natężenie prądu zmienia się podczas jej przesuwania, które powinno przebiegać zgodnie z podłużnym przebiegiem mięśni.
Ze względu na zastosowanie wyróżnia się galwanizację anodową i katodową. Galwanizacja anodowa wykorzystuje anodę, czyli elektrodę o ładunku dodatnim. Działa przeciwbólowo, kojąco, uspokajająco, łagodząco, bakteriobójczo. Zmniejsza pobudliwość mięśni, regeneruje zmęczone i uszkodzone tkanki. Wykonywana jest m.in. jako element wspomagający leczenie trądziku różowatego i nerwic naczyniowych skóry oraz w przypadku rozszerzonych porów i nadmiernego łojotoku skóry.
Galwanizacja katodowa wykorzystuje katodę, czyli elektrodę o potencjale ujemnym. Działa pobudzająco, stymulująco, drażniąco, rozszerza naczynia krwionośne. Korzysta się z niej, kiedy skóra wymaga odżywienia, jest ziemista czy niedotleniona. Dodatkowo przy przewlekłych odmrożeniach, przed nałożeniem masek kosmetycznych i w przypadku skóry palacza. Galwanizacja zwiększa pobudliwość nerwów i mięśni, likwiduje obrzęki.
Efekty galwanizacji w kosmetyce
Galwanizacja w kosmetyce wykazuje szerokie dobroczynne działanie. Wykonywana może być zarówno na twarz, jak i na ciało. Służy do rewitalizacji i ujędrnienia skóry. Dzięki galwanizacji skóra wygląda zdrowiej i młodziej, staje się bardziej napięta, wygładzona, jaśniejsza, promienna i odżywiona. Galwanizacja wzmacnia naczynka krwionośne. Poprawiając metabolizm, dotlenienie i odżywienie tkanek, przyspiesza proces ich regeneracji. Rozszerza naczynia limfatyczne, przez co zwiększa się przepuszczalność tkanek dla substancji aktywnych zawartych w stosowanych kosmetykach. Dodatkowo składniki aktywne mogą dotrzeć w głębiej położone warstwy skóry. Galwanizacja to zabieg kosmetyczny, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Głęboko oczyszcza skórę, zwalcza problem rozszerzonych porów, usuwa zaskórniki. Wykazuje działanie odmładzające. Spłyca zmarszczki, pobudza proces produkcji kolagenu, wspomaga leczenie trądziku. Zmniejsza rozstępy i redukuje cellulit.
Zobacz film i dowiedz się które zabiegi najlepiej ujędrnią ciało:
Galwanizacja krok po kroku
Na czym polega galwanizacja? Przed przystąpieniem do zabiegu klient musi zdjąć biżuterię, oczyścić skórę z makijażu i odtłuścić ją. Pozycja zabiegowa powinna być wygodna i bezpieczna dla klienta, powodować rozluźnienie tkanek w miejscu poddawanym zabiegowi. Na oczy nakłada się suche płatki kosmetyczne, a twarz pokrywa wilgotną gazą. Elektrody muszą być zabezpieczone podkładami. Elektrodę czynną owija się gazą, moczy i wyciska nadmiar wody. Elektrodę bierną umieszcza się na zmoczonej gąbce wiskozowej. Nie można przyłożyć samej elektrody do ciała, bo grozi to poparzeniem. Podczas zabiegu dochodzi do przemieszczania się jonów wewnątrz organizmu – kationów w kierunku elektrody ujemnej oraz anionów w kierunku elektrody dodatniej. Podczas trwania zabiegu klient nie może zmieniać ułożenia. Konieczne jest stałe kontrolowanie skóry okolicy zabiegowej. Po zakończonym zabiegu usuwa się elektrody, a klient powinien odczekać 15–30 minut.
Podczas procesu galwanizacji nie odczuwa się bólu. Zabiegowi może towarzyszyć lekki dyskomfort, za który odpowiada uczucie mrowienia i rozchodzącego się ciepła. Dla uzyskania satysfakcjonującego efektu wskazana jest seria 5–10 zabiegów. Koszt galwanizacji twarzy wynosi średnio 60 zł.
Przeciwwskazania do zabiegu galwanizacji
Wśród przeciwwskazań do galwanizacji wymienia się m.in.: niewydolności układu krążenia, choroby serca, skłonność do tworzenia się zatorów i zakrzepów, zapalenie żył, zaburzenia czucia, posiadanie metalowych elementów w ciele, rozrusznik serca, choroby nowotworowe, ostre stany zapalne skóry, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich. Dodatkowo: liczne teleangiektazje, nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze, stany gorączkowe, niewyrównana cukrzyca, gruźlica, oparzenia słoneczne, miażdżyca, uczulenie na prąd galwaniczny, stan po ekstrakcji zęba, epilepsja, wyniszczenie organizmu. Z galwanizacji nie powinny korzystać ciężarne kobiety.
Galwanizacja w fizjoterapii
Galwanizacja w fizjoterapii wspomaga leczenie wielu schorzeń, w tym m.in.: nerwobóli, zaniku mięśni, trudno gojących się ran, przewlekłego zapalenia nerwów, porażenia nerwów, przeciążenia mięśni, utrudnionego zrostu kości, rwy kulszowej, porażeń wiotkich, choroby zwyrodnieniowej stawów, zaburzeń krążenia obwodowego.
Bibliografia:
1. Wróblewska I., Maj J., Chilicka-Jasionowska K., Aparatura kosmetyczna i metodyka zabiegów, Opole, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, 2013.
2. Goliszewska A., Gromek M., Padlewska K. i wsp., Kosmetologia pielęgnacyjna, Warszawa, WSZKiPZ, 2010.
3. Jaroszewska B., Korabiewska I., Kosmetologia współczesna, Warszawa, Atena, 2010.
4. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, Warszawa, PZWL, 2010.