Polub nas na Facebooku
Czytasz: Maseczka z aspiryny na trądzik, rozszerzone pory i przebarwienia - jak działa i jak ją przygotować?
menu
Polub nas na Facebooku

Maseczka z aspiryny na trądzik, rozszerzone pory i przebarwienia - jak działa i jak ją przygotować?

Kobieta w maseczce.

Fot. Henglein and Steets / Getty Images

Maseczka aspirynowa polecana jest dla osób o cerze trądzikowej, przebarwionej lub z problemami skórnymi, jak: rozszerzone pory i zaskórniki. Kosmetyk, który można wykonać w domu, ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające.

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) to popularny niesteroidowy lek przeciwzapalny, który stosuje się głównie w stanach gorączkowych i dolegliwościach bólowych (o umiarkowanym nasileniu), np.: bólach mięśni, zębów, głowy. Preparat leczniczy ma swoje zastosowanie również przy toczniu rumieniowatym układowym czy w przypadkach miażdżycy tętnic obwodowych.

Aspiryna - właściwości cenne dla skóry

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to pochodna kwasu salicylowego, który jest powszechnie stosowany w kosmetyce, głównie do produkcji kosmetyków na zmiany skórne, takie jak: trądzik czy przebarwienia. Substancja jest wykorzystywana do produktów pielęgnacyjnych dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym, antygrzybicznym i złuszczającym.

Maseczka z aspiryny - na co pomaga?

Maseczka aspirynowa to domowy sposób na pielęgnację cery polecany dla osób z trądzikiem, rozszerzonymi porami lub przebarwieniami skórnymi. Aspiryna działa antybakteryjnie, przez co zmniejsza stany zapalne na skórze, hamując tym samym ich rozprzestrzenianie się. Dodatkowo lek łagodzi zaczerwienienia, przyspiesza gojenie się ran, a przez właściwości złuszczające - wygładza cerę.

Do wykonania domowego kosmetyku potrzeba jedynie kapsułki aspiryny i odrobinę wody. Maseczkę można dodatkowo wzbogacić o inne składniki, które wzmocnią jej działanie dodadzą nowych właściwości.

Zobaczcie także, jak wykonać domową maseczkę do cery naczynkowej:

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody

  • Maseczka z aspiryny na trądzik

Klasyczna wersja maseczki aspirynowej to kapsułki aspiryny i woda w proporcji 2:1, tj. 2 tabletki leku i 1 łyżka wody. Stężenie poszczególnych składników można zwiększać, uważając, aby zachować równomierne proporcje, czyli, np. 4 tabletki i 2 łyżki wody. Tabletkę należy rozgnieść na proszek i wymieszać z wodą. Do maseczki można dodać łyżkę jogurtu naturalnego, który dodatkowo złagodzi podrażnienia skórne. Gotową maseczkę wystarczy nałożyć na twarz, omijając okolice oczu, pozostawić na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłukać letnią wodą.

  • Maseczka z aspiryny i miodu

Cera trądzikowa zwykle ma skłonności do przetłuszczania się, jednak nie jest to reguła. Posiadaczki cery z wypryskami mogą również cierpieć na problemy z przesuszaniem się skóry, które zwykle pojawiają się w wyniku nadmiernego stosowania kosmetyków wysuszających. Sposobem na pielęgnację tego rodzaju cery jest maseczka aspirynowa z dodatkiem miodu. Aspiryna złagodzi stany zapalne na skórze, z kolei miód głęboko odżywi i nawilży cerę. Do wykonania maseczki na twarz wystarczy do przygotowanej wcześniej podstawy (czyli 2 tabletek aspiryny i łyżki wody) dodać łyżeczkę miodu.

  • Maseczka z aspiryny na rozszerzone pory

Rozszerzone pory i zaskórniki to częsty problem cery trądzikowej, która często ma tendencję do przetłuszczania się. Skóra wówczas produkuje nadmierną ilość sebum, które zatyka ujścia mieszków łojowo-włosowych, powodują tym samym stany zapalne i tworzenie się nieestetycznych wyprysków. Domowym sposobem na rozszerzone pory jest soda oczyszczona, która odblokowuje ujścia gruczołów łojowych, działa oczyszczająco, rozjaśniająco a także skutecznie wygładza strukturę skóry. Do maseczki aspirynowej wystarczy dodać łyżkę sody oczyszczonej i gotową pastę nałożyć na twarz. Należy jednak pamiętać, że składnik może powodować podrażnienia i nie jest zalecana przy cerach wrażliwych, naczyniowych bądź skłonnych do przesuszeń.

Maseczka z aspiryny a reakcje alergiczne

Maseczka z aspiryny na twarz może podrażniać wrażliwą skórę lub powodować reakcje alergiczne, zwłaszcza u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek domowej maseczki na twarz, należy zawsze przed zabiegiem wykonać próbę uczuleniową. Wystarczy odrobinę maseczki nałożyć na niewielki obszar skóry, np. za uchem i zmyj po kilku minutach. Jeżeli w przeciągu 24 godzin nie pojawią żadne niepokojące objawy, jak: zaczerwienienie, wysypka, rumień czy pieczenie, maskę można nałożyć na całą twarz, omijając oczywiście okolice oczu. W razie wątpliwości, dotyczących stosowania maseczki, zawsze bezpieczniej jest poradzić się dermatologa.

Maseczka z aspiryny przed i po

Maseczka z aspiryny polecana jest dla osób o cerze trądzikowej, skłonnej do przebarwień oraz rozszerzonych porów i zaskórników. Po zastosowaniu maseczki skórą może być lekko napięta a nawet piec, wówczas najlepiej zastosować delikatny krem łagodzący, np. na bazie pantenolu. Efektem stosowania domowej maski aspirynowej jest wygładzona i rozświetlona cera, z mniej widocznymi porami oraz wypryskami. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
207
19
Polecamy
Peeling enzymatyczny a rodzaj cery.
Samodzielne wykonanie i  jego działanie
Peeling enzymatyczny a rodzaj cery. Samodzielne wykonanie i  jego działanie Dzień Dobry TVN
Jak pozbyć się pryszczy na plecach i twarzy?
Domowe sposoby i leki na pryszcze
Jak pozbyć się pryszczy na plecach i twarzy? Domowe sposoby i leki na pryszcze Dzień Dobry TVN
Soda oczyszczona na twarz i włosy – działanie i jak zrobić domową maseczkę?
Soda oczyszczona na twarz i włosy – działanie i jak zrobić domową maseczkę? TVN zdrowie
Maseczki na trądzik domowej roboty – jak je przygotować?
Maseczki na trądzik domowej roboty – jak je przygotować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty