Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest synsepal słodki? Właściwości prozdrowotne tzw. cudownego owocu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest synsepal słodki? Właściwości prozdrowotne tzw. cudownego owocu

Synsepal słodki

Fot: prettyzhizhi / gettyimages.com

Synsepal słodki to egzotyczna roślina, której owoce zawierają mirakulinę wykazującą zdolność do blokowania kubków smakowych odpowiedzialnych za doświadczanie smaku kwaśnego i zmieniają go w słodki. Cudownego owocu nie dodaje się do potraw, a żuje się przed ich spożyciem.

Synsepal słodki jest mało znanym i niemal niedostępnym owocem. Za sprawą jego wyjątkowej właściwości stał się niezwykle popularny w Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. Tzw. cudowny owoc zapewnia niezwykłe doświadczenia smakowe. Ponadto w niektórych krajach przyjmują go osoby poddawane chemioterapii w celu zniwelowanie nieprzyjemnego efektu metalicznego posmaku w ustach.

Czym jest synsepal słodki?

Synsepal to rodzaj roślin zaliczanych do rodziny sączyńcowatych. Wyróżnia się wiele jego gatunków, a jednym z najbardziej znanych jest synsepal słodki (z łac. Synsepalum dulcificum). Roślina ma postać niewielkiego drzewa lub krzewu o wiecznie zielonych liściach. Rodzimie porasta tereny Afryki Zachodniej. Jego uprawa stała się popularna na Tajwanie, w Tajlandii i USA.

Owoce synsepala słodkiego

Synsepal słodki kwitnie kilkakrotnie w ciągu roku, w efekcie czego powstają niedużych rozmiarów czerwone owoce z jednym nasionkiem wielkości ziarenka kawy, które są raczej mdłe w smaku i niemal bezzapachowe. Wyglądem zbliżone są do owoców dzikiej róży. Ze względu na niesamowite właściwości określa się je mianem cudownych owoców (z ang. miracle fruit) lub cudownych jagód. W ich składzie znajduje się glikoproteina (rodzaj białka) o nazwie mirakulina, która po raz pierwszy została wyizolowana i opisana w 1968 roku przez japońskiego naukowca Kenzo Kurihara. Substancja ta zmienia odczucia smakowe z kwaśnego na słodki. Efekt związany jest z wpływem na receptory smaku słodkiego, z którymi substancja jest tymczasowo związana. Kwaśność spożytego pokarmu aktywuje mirakulinę w wyniku zmiany pH w ustach. Okazuje się, że im niższe pH, czyli kwaśniejsze jedzenie, tym słodszy smak się odczuwa. Dzieje się tak już po około 15 minutach od zjedzenia zmiażdżonego owocu synsepala słodkiego. Efekt mirakuliny utrzymuje się od 30 minut nawet do 1,5 godziny. Normalne odczuwanie smaku powraca po wypłukaniu cząsteczek mirakuliny przez ślinę. Można go też wcześniej zneutralizować, pijąc gorące napoje.

Badacze są zdania, że mirakulinę można wykorzystać jako zdrowszą i mniej kaloryczna alternatywę dla tradycyjnego cukru i sztucznych środków słodzących. Niestety rozwiązanie to jest stosunkowo drogie. Pomocna okazuje się inżynieria transgeniczna. W wyniku licznych eksperymentów uzyskano pomidory, sałatę i odmianę kropidlaka, które wytwarzają mirakulinę. Niestety jak dotąd nie została ona wprowadzona do sprzedaży.

Właściwości prozdrowotne synsepala słodkiego

Mirakulina, zmieniając smak spożywanych potraw, w skuteczny sposób może pomóc w zrzucaniu nadmiernych kilogramów. Dzięki niej możliwe jest ograniczenie ilości zjadanych wysokokalorycznych słodkich przekąsek. Badacze donoszą, że w przyszłości cudowny owoc można by było wykorzystać w leczeniu diabetologicznym i do zmiany nieprzyjemnego smaku niektórych lekarstw. Roślina, oprócz doskonałego źródła mirakuliny, dostarcza także polifenoli. Te organiczne związki chemiczne znane są przede wszystkim z działania przeciwutleniającego. W związku z tym zapobiegają miażdżycy i chorobom nowotworowym.

Dlaczego warto sięgać po owoce egzotyczne? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść owoce egzotyczne? Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie można kupić i ile kosztuje cudowny owoc?

Cudowny owoc jest w Polsce trudno dostępny. Wynika to przede wszystkim z niewielkiej na chwilę obecną znajomości synsepala, ale i jego bardzo małej trwałości, która sprawia, że sprowadzenie go z Afryki do Europy stanowi nie lada wyzwanie, a do tego jest kosztowne. Świeży owoc można kupić wyłącznie w lepszych sklepach spożywczych. W ostatnim czasie na rynku farmaceutycznym pojawiły się tabletki z synsepalem w formie sproszkowanej. Taka forma sprzedawania go jest zdecydowanie bardziej opłacalna, gdyż kilkudniowy okres trwałości wzrósł do kilkunastu miesięcy. Za opakowanie 20 tabletek synsepala zapłaci się średnio 100 zł.

Popularność cudownego owocu

Cudowny owoc stał się szczególnie popularny w Japonii i USA. Powstały tam specjalne restauracje, które specjalizują się w przygotowywaniu potraw z jego użyciem. Oferowane w nich desery nie przekraczają 100 kcal. Niesamowitym działaniem mirakuliny zainteresował się znany kucharz Homaro Cantu, który napisał o niej książkę. Znaleźć w niej można ciekawe pomysły na słodkie niskokaloryczne dania. Powstała nawet gra z wykorzystaniem synsepala słodkiego. Nazywa się ją jako Flavor Trip Parties, co w przełożeniu na język polski można rozumieć jako „Smakowe Imprezy”. Polega ona na rozpoznaniu smaków po wcześniejszym spożyciu tabletek z cudownego owocu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?