Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?

NAN

Fot: Kalim / stock.adobe.com

Miłość to złożone uczucie, które wyraża postawę człowieka wobec innej osoby, czy też pewnego aspektu rzeczywistości, albo charakteryzuje relacje międzyludzkie. W wielu koncepcjach filozoficznych miłość jest także kategorią abstrakcyjną, ideą lub bytem, zwykle o kluczowym znaczeniu.

Miłość jest jednym z najstarszych pojęć funkcjonujących we wszystkich językach świata. Ponieważ każdy doświadcza jej w subiektywny sposób, wymyka się jednoznacznej definicji. Mimo to zajmuje centralne miejsce w historii ludzkiej myśli. Dla Platona była drogą do poznania najwyższych idei. U Maxa Schelera miłość jest podstawowym pojęciem aksjologicznym otwierającym na inne wartości. Dwudziestowieczna filozofia dialogu konstytuuje istnienie "Ja" w relacji (miłości) do "Ty". Chrześcijaństwo miłość utożsamia z Bogiem.

W obliczu tak szerokiego kontekstu kulturowego i bogactwa subiektywnych emocji, jakich doświadcza się, kochając, niezwykle trudno jest sformułować spójną i wyczerpującą definicję miłości prawdziwej. Można jednak wyróżnić cechy, jakie na przestrzeni dziejów przypisywano temu uczuciu, a także - odwołując się do współczesnych koncepcji psychologicznych - pokusić się o stwierdzenie, jaki model opartego na miłości związku ma największe szanse na długie i szczęśliwe przetrwanie.

Czym jest miłość?

Poszukując odpowiedzi na pytanie o definicję miłości, można czerpać inspirację z mądrości starożytnych Greków.

W klasycznej grece funkcjonowały cztery terminy oznaczające miłość w jej różnych formach wyrazu - eros, storge, philia, agape.

Eros to pełen emocji stan zachwytu, tęsknota za czymś, czego brak, połączona z pragnieniem przekroczenia własnej ograniczoności. Storge wynika z poczucia przynależności i jest bezwarunkowym, niezmiennym uczuciem skłaniającym do działania w imię dobra tego, kogo (lub co) się kocha. Philia to wolna od wszelkiej zmysłowości więź oparta na lojalności, zrodzona z potrzeby dzielenia zainteresowań, współdziałania, wspierania się nawzajem. Agape to bezinteresowna miłość bez przyczyny, pełna poświęcenia, pokory i altruizmu, zdolna przetrwać wszelkie przeciwności.

Prawdziwa miłość, niezależnie od tego, czy dotyczy partnerstwa, rodzicielstwa, przyjaźni, stosunku do ojczyzny albo życiowej pasji, zawsze jest kombinacją czterech wymienionych powyżej elementów, które występują w różnej proporcji w zależności od typu relacji.

Miłość najlepiej obrazuje związek partnerski, ponieważ obecne w nim uczucie w najwyższym stopniu angażuje wszystkie cztery pierwiastki.

Zobacz film i dowiedz się jak działają afrodyzjaki:

Zobacz film: Afrodyzjaki - jak działają? Źródło: Co nas truje?

Zobacz także: Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny?

Definicja słowa "miłość"

Miłość to uczucie, które rodzi się spontanicznie, często nagle, bez wyraźnie określonej przyczyny. Chociaż jest w pewnym stopniu odpowiedzią na cechy kochanej osoby, przede wszystkim stanowi bezgraniczną niemal gotowość do ofiarowania jej siebie, swojego zaangażowania oraz do troski o jej dobro.

Miłość jest uczuciem bezwarunkowym i pozbawionym egoizmu.

Powstaje z potrzeby przekraczania własnych ograniczeń, podzielenia się swoimi życiem (tak codziennością, jak i największymi marzeniami) z drugim człowiekiem. Jednocześnie wynika z tęsknoty za wszystkim, czym ów człowiek jest, a czym nie jest się samemu. Miłość jest poniekąd brakiem, pragnieniem dopełnienia, które nadaje głębszy sens człowieczeństwu jednostki.

Powyższa definicja pozwala odróżnić miłość prawdziwą od przelotnej, erotycznej fascynacji czy instrumentalnej więzi, w której partnerzy są dla siebie nawzajem narzędziami do zaspokajania własnych celów.

Nie wystarczy jednak kochać prawdziwie, by zbudować zdrowy, szczęśliwy związek - miłość pojętą jako relację dwóch osób.


Uczucie miłości a umiejętność budowania relacji

Szczere uczucie nie zawsze wystarcza do stworzenia głębokiej, udanej więzi. Przede wszystkim bywa ono niesymetryczne - jedna ze stron relacji zaangażowana jest bardziej niż druga. Inną, nie mniej ważną kwestią jest przeważający typ relacji między partnerami. Zgodnie z koncepcją analizy transakcyjnej Erica Berne'a, ludzie porozumiewają się ze sobą z trzech poziomów ego: Dorosłego, Rodzica i Dziecka. Są to schematy zachowań, wyrażające się w określonych stanach emocjonalnych, przekonaniach, sposobach działania. Zdrowe, satysfakcjonujące więzi powstają wówczas, gdy ludzie porozumiewają się ze sobą na komplementarnych poziomach - wysyłany komunikat spotyka się z adekwatną odpowiedzią. Jeśli jednak, na przykład, jedna ze stron relacji używa na co dzień racjonalnych argumentów, podczas gdy druga wyraża swoje stany emocjonalne w sposób niedojrzały, trudno o szczęśliwą, dającą poczucie spełnienia miłość.

Prawdziwa miłość w związku

W komplementarnej relacji opartej o wzajemne, głębokie uczucie ma szansę wydarzyć się prawdziwa miłość, którą niełatwo zdefiniować, ale można ją bez trudu rozpoznać. Skłania ona do nieustannego rozwoju, tak dla drugiej osoby, jak i pod jej wpływem. Kochając, człowiek jest w stanie się zmieniać, stawać lepszym, a nawet rezygnować ze swoich potrzeb. Może mieć przy tym pewność, że jego zaangażowanie spotka się ze wzajemnością.

Zobacz także: Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić

Prawdziwa miłość motywuje do nauki, podejmowania nowych wyzwań, przezwyciężania problemów.

Wpływa też korzystnie na inne relacje z otoczeniem. Wyzwala pozytywne uczucia, radość życia, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W takim związku można czuć się bezpiecznie, znaleźć niezachwiane oparcie w drugim człowieku, a przede wszystkim - być sobą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
72
15
Polecamy
Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny?
Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny? TVN zdrowie
Historia i recepcja pojęcia miłości agape
Historia i recepcja pojęcia miłości agape TVN zdrowie
Wysoko wrażliwa miłość i jej oblicza.
Jak wygląda związek z osobą wysoko wrażliwą?
Wysoko wrażliwa miłość i jej oblicza. Jak wygląda związek z osobą wysoko wrażliwą? Dzień Dobry TVN
Co to jest platoniczna miłość?
Jakie jest jej znaczenie?
Co to jest platoniczna miłość? Jakie jest jej znaczenie? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?