Synthol, popularny w świecie kulturystyki, powszechnie stosowany jest w celu poprawy wyglądu ramion, głównie bicepsów. Systematyczne aplikowanie specyfiku może prowadzić do niekontrolowanego rozrostu włókien mięśniowych i ich karykaturalnych deformacji. Skutki uboczne stosowania syntholu stanowią niebezpieczeństwo dla życia i mogą wywołać trwałe zmiany psychofizyczne w organizmie.
Co to jest synthol?
Synthol to handlowa nazwa mieszanki chemicznej o konsystencji oleju, pierwotnie wykorzystywanej w świecie kulturystyki przez zawodników przygotowujących się do pozowania. Ze względu na skład środek zaczął być stosowany także w celu zwiększenia obwodu mięśni, nawet o kilka centymetrów, bez konieczności uprawiania wyczerpujących ćwiczeń siłowych i przestrzegania restrykcyjnej diety. Preparat regularnie wstrzykuje się w wybrane pasma mięśniowe, dzięki czemu szybko zmieniają wygląd. Substancje zawarte w syntholu wywołują jednak skutki uboczne, które mogą powodować trwałe uszkodzenia zdrowia, a nawet prowadzić do śmierci. Zmiany wywołane w organizmie wymagają długotrwałego leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Operacyjne usuwanie syntholu polega na nacięciu skóry w okolicy zmienionego mięśnia. Stanowi zwykle pierwszy etap leczenia.
Z czego robiony jest synthol i jak działa na organizm?
Synthol to mieszanka około 85% oleju MCT (wykorzystywanego w odżywkach i substancjach energetycznych), około 8% lidokainy, czyli środka znieczulającego, oraz około 8% alkoholu benzylowego. Działanie syntholu polega na wywoływaniu stanu zapalnego w obrębie ostrzykniętych pasm mięśniowych, który wpływa na tymczasowe zwiększenie objętości danego brzuśca, np. bicepsu. Po aplikacji oleju dochodzi do częściowej metabolizacji jego składników, a pozostała część cieczy zostaje zatrzymana w tkankach mięśnia i w pewnym stopniu zaburza jego pracę. Ostatnią fazą procesu zwiększania obwodu bicepsa z zastosowaniem syntholu jest otorbienie, czyli trwała zmiana adaptacyjna, polegająca na wytworzeniu tkanki łącznej wokół porcji oleju.
Synthol – efekty
Synthol aplikowany na biceps czy triceps powoduje zwiększenie ich objętości, nawet o kilkadziesiąt centymetrów w ciągły kilku tygodni. Aby uzyskać pożądany efekt, olej należy stosować regularnie w małych porcjach. Nadużywanie cieczy sprzyja niekontrolowanemu rozrostowi mięśni i karykaturalnym deformacjom danej okolicy ciała. Wraz ze wzrostem dawek syntholu i częstotliwości ich przyjmowania zabieg staje się bardziej bolesny, pomimo zawartej w oleju substancji znieczulającej. Dzieje się tak ze względu na powstałe zrosty pozabiegowe i nieprawidłowe nakładanie się na siebie zwyrodniałych włókien mięśniowych. Efekty przyjmowania syntholu są wyłącznie wizualne. Olej nie wpływa na siłę czy kondycję mięśnia. Ponadto często wiąże się z pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia, sprzyja powikłaniom, a nawet stanowi zagrożenie dla życia.
Zobacz film: Sterydy
Synthol – skutki uboczne
Powikłania po przyjmowaniu syntholu są zwykle groźne dla zdrowia, często wiążą się z zawieszeniem treningów oraz kariery sportowej czy zawodowej. Mogą również skończyć się operacją chirurgiczną w celu usunięcia oleju z mięśni i rekonstrukcji zniszczonych włókien bądź udrożnienia naczyń krwionośnych w obszarze ciała odległym od miejsca aplikacji preparatu.
Do najczęściej obserwowanych skutków ubocznych syntholu należą:
- zatory – niewłaściwie wykonany zastrzyk zwiększa ryzyko przedostania się syntholu ze światła większych naczyń krwionośnych do mniejszych, powodującego ich zatkanie. Szczególnie niebezpieczne są zatory płucne, sercowe oraz mózgowe, wywołujące udary mózgu czy niewydolność sercowo-oddechową i zgon;
- infekcje i martwice mięśni – powstały stan zapalny w mięśniach i ucisk, jaki wywołuje, utrudniają prawidłowe funkcjonowanie włókien kurczliwych mięśnia, co sprzyja jego niedotlenieniu i niedożywieniu. Ponadto dochodzi do zaburzenia procesów usuwania zbędnych produktów przemiany materii z okolicy potraktowanej syntholem, co prowadzi do odkładania się substancji toksycznych w komórkach mięśniowych. Wówczas ubytki po obumarłych strukturach zastępuje tkanka łączna, tworząca zrosty;
- ropnie – bolesne zabiegi, z czasem wykonywane przy użyciu dużej siły, sprzyjają podrażnieniom opuchniętych miofibryli mięśnia i tworzeniu się ropnych torbieli;
- pęknięcie mięśnia – włókna mięśniowe zniszczone przez synthol zostają zastąpione tkanką tłuszczową, ropniami i zrostami, tracą siłę, elastyczność i wytrzymałość. W efekcie narażone są na zerwania, naderwania, a nawet na pęknięcia z przerwaniem ciągłości skóry.
Synthol – usuwanie
Synthol, który nie został zmetabolizowany, zalega w mięśniach i pogarsza kondycję zdrowotną, powinien zostać usunięty. Oczyszczenie mięśnia z syntholu oraz rekonstrukcja zniszczonych tkanek może odbyć się podczas operacji chirurgicznej. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze udaje się cofnąć zniszczenia, których dokonał synthol.
Bibliografia:
1. Ghandourah S., „Painful muscule fibrosis following synthol injections in a bodybuilder: a case report”, Jourlnal of Medical Case Reports, 6/1/248, 2012.
2. Hall M., „Bodybuilders’ accounts of synthol use: The construction of lay expertise”, Jurnal of Health Psychology, 21/9, 2015.