Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest hemisekcja zęba? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest hemisekcja zęba? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji

młoda kobieta na fotelu u stomatologa

pixelfit / Getty Images 

Hemisekcja zęba to zabieg stomatologiczny mający na celu uratowanie chorego zęba. Polega na częściowym usunięciu zęba, tj. korzeni wraz z odpowiadającą im częścią korony. Wskazania do przeprowadzenia go stanowią złamanie korzenia czy duże zmiany próchnicowe.

Hemisekcja zęba jest zabiegiem stomatologicznym, który przeprowadzany jest przeważnie w przypadku braku powodzenia lub możliwości realizacji leczenia zachowawczego. Okazuje się pomocny wobec problemów periodontologicznych czy mechanicznych urazów. Dotyczy najczęściej dolnych zębów trzonowych. Zabieg wykonuje się przeważnie w znieczuleniu miejscowym.

Czym jest hemisekcja zęba?

Chirurgia stomatologiczna umożliwia uratowanie zębów dotkniętych nawet bardzo ciężkimi schorzeniami. Jednym z zabiegów jest hemisekcja. Polega na odseparowaniu chorej części zęba od zdrowej, a następnie jej usunięciu. Część zęba, która nie została usunięta, poddana zostaje leczeniu kanałowemu, a następnie dokonuje się odbudowy połowy zęba. Najczęściej ma ona protetyczny charakter w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Hemisekcja zęba przeprowadzana jest na wielokorzeniowych zębach, czyli trzonowcach i przedtrzonowcach. Najczęściej jednak wykonuje się ją na dolnych zębach trzonowych.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Hemisekcja – na czym polega?

Hemisekcja stanowi dość czasochłonny i poważny zabieg. Na podstawie wcześniej zrobionego zdjęcia radiologicznego ząb kwalifikowany jest do zabiegu lub też nie. Hemisekcja wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Przeznaczona do usunięcia część przy użyciu wiertła oddzielana jest od części zdrowej. Odseparowany korzeń z koroną usunięty zostaje za pomocą kleszczy. Hemisekcja często przeprowadzana jest łącznie z osteotomią, czyli przecięciem kości. Niekiedy wymagane jest założenie szwów. Po upływie około 6 tygodni podejmowana jest protetyka zęba. W zdrowej lub prawidłowo przeleczonej endodontycznie koronie zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy. Stanowi on podłoże dla osadzenia korony protetycznej, co następuje po kolejnych 2–4 tygodniach. Najlepiej, żeby korona protetyczna zęba po hemisekcji była zblokowana z koroną sąsiedniego zęba. Jednak przy odpowiedniej ilości zachowanych tkanek części koronowej zęba wystarczająca bywa rekonstrukcja zachowawcza z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Postępowanie to zapewnia funkcjonalnie i estetycznie działającą rekonstrukcję przestrzeni po utraconym zębie. W ten sposób ząb będzie wyglądał naturalnie w stosunku do reszty uzębienia.

Przez kilka godzin od zabiegu nie należy jeść i pić. Typowymi dolegliwościami po hemisekcji zęba są opuchlizna i ból zęba, który w przypadku dużego nasilenia uśmierza się środkami przeciwbólowymi. Pomocne okazuje się stosowanie zimnych okładów. Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni, a w przypadku ich długotrwałego utrzymywania się należy udać się do specjalisty.

Czytaj także: Ból po usunięciu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Wskazania do hemisekcji zęba

Hemisekcja bywa nierzadko jedyną możliwością, dzięki której ekstrakcja (usunięcie) zęba przestaje być konieczne. Jest to zabieg podejmowany z wielu wskazań. Wykonuje się go w przypadku silnie zniszczonych zębów, kiedy leczenie kanałowe nie przyniesie zadowalających rezultatów. Korzysta się z niego podczas problemów periodontologicznych (np. pionowe złamanie zęba, które obejmuje jeden z korzeni i koronę) czy z braku skuteczności innych form leczenia stanów zapalnych wierzchołków korzeniowych. Inne wskazania do hemisekcji to:

  • ubytki kości wyrostka zębodołowego z obnażeniem korzenia,
  • duże zmiany próchnicowe obejmujące furkację (rozwidlenie) korzeni,
  • powikłania leczenia endodontycznego,
  • resorpcja (proces utraty miękkich i twardych tkanek zęba),
  • perforacja (wytworzenie fałszywego kanału zębowego, będące powikłaniem procesu próchnicowego, resorpcji, działania stomatologa podczas opracowywania kanału pod wkład koronowo-korzeniowy),
  • głęboka kieszonka kostna przy korzeniu lub rozwidleniu korzeni.

Wśród przeciwwskazań do hemisekcji korzenia lub zęba wymienia się przede wszystkim: niepoprawnie przeprowadzone leczenie endodontyczne w dwóch korzeniach, brak możliwości protetycznego odtworzenia zęba, bardzo mocne rozchwianie zębów, choroby przyzębia, takie jak paradontoza.

Hemisekcja a radektomia

Dość często hemisekcja mylona jest z radektomią, która jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu wyłącznie jednego korzenia zęba przy pozostawieniu nienaruszonej korony. Jak wcześniej wspominano, hemisekcja dotyczy zarówno korzenia, jak i korony.

Hemisekcja zęba należy do stosunkowo drogich zabiegów stomatologicznych. Cena różnić się może w zależności od doświadczenia lekarza, renomy gabinetu czy miasta. Koszt hemisekcji szacowany jest od 300 zł do nawet 1500 zł.

Czytaj takżePolacy nie dbają o swoje zęby. Tylko 1 proc. nie ma próchnicy i chorób przyzębia!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
7
Polecamy
Czym jest trepanacja zęba?
Wskazania, przeciwwskazania, koszt i przebieg zabiegu
Czym jest trepanacja zęba? Wskazania, przeciwwskazania, koszt i przebieg zabiegu TVN zdrowie
Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania
Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania TVN zdrowie
W trzy miesiące straciła górne zęby.
Dzięki temu zabiegowi ma piękny uśmiech
W trzy miesiące straciła górne zęby. Dzięki temu zabiegowi ma piękny uśmiech Dzień Dobry TVN
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii