Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest czerwień wargowa ust? Zapalenie i uzupełnianie czerwieni wargowej
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest czerwień wargowa ust? Zapalenie i uzupełnianie czerwieni wargowej

Kobieta, która dotyka swoich ust

Fot: simarik / gettyimages.com

Czerwień wargowa to bardzo cienka zewnętrzna warstwa ust. Podatna jest na upływ czasu. Wraz z wiekiem traci na intensywności. W wyniku nadmiernego wysuszenia i spierzchnięcia może rozwinąć się na niej stan zapalny. Czynnikiem sprawczym bywają bakterie, alergeny, grzyby.

Czerwień wargowa to element twarzy, który mocno wyróżnia się na jej tle. Zdaniem badaczy czerwone usta sprawiają, że kobieta uważana jest za młodszą i bardziej atrakcyjną. Metodą jej podkreślenia jest zabieg mikropigmentacji. Czerwień wargową można też chirurgicznie wywinąć, co spowoduje powiększenie ust. Jedną z częstszych chorób dotykającą czerwieni wargowej jest zapalenie.

Czym jest czerwień wargowa ust?

Czerwień wargowa to określenie odnoszące się do zabarwienia ust. Składa się głównie ze ścieńczałej skóry pozbawionej gruczołów potowych i łojowych. Jej kolor jest wynikiem prześwitujących przez skórę naczyń krwionośnych. Intensywność zabarwienia czerwieni wargowej jest cechą indywidualną.

Zapalenie czerwieni wargowej ust

Jedną z częstszych chorób dotykających czerwieni wargowej jest zapalenie. Przyczyną zapalenia czerwieni wargowej są spierzchnięte, popękane, suche usta. Ich podatność na wysuszanie wynika z braku naturalnej, lipidowej warstwy ochronnej. Do wysuszania prowadzić mogą niektóre kosmetyki czy czynniki atmosferyczne. Stan ten predysponuje do działania na czerwień czynników chorobotwórczych, w tym bakterii (najczęściej Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus), wirusów (Herpes simplex virus, czyli opryszczki wargowej), grzybów (zwłaszcza drożdżaków z rodzaju Candida).

Zobacz film i dowiedz się wszystkeigo o pielęgnacji ust

Zobacz film: Jak pielęgnować usta? Źródło: 36,6

Podczas zapalenia czerwieni usta puchną i pieką, a na ich powierzchni pojawiają się strupy. Pokrywający usta naskórek się łuszczy. Skóra jest szorstka i pęka. Pojawia się uczucie pieczenia warg. Dodatkowo skóra wokół ust jest wyraźnie podrażniona i przekrwiona. Zapalenie czerwieni wargowej miewa ostry lub przewlekły charakter. Niektórzy wykazują tendencję do nawrotów choroby, co określa się nawracającym zapaleniem czerwieni wargowej.

Jak leczyć zapalenie czerwieni wargowej?

Leczenie zapalenia czerwieni wargowej determinowane jest wywołującym je czynnikiem, który powinien ustalić dermatolog. W przypadku najczęściej występującego podłoża bakteryjnego konieczne bywa miejscowe stosowanie maści z antybiotykiem (mupirocyna, neomycyna, detreomycyna). Pomocne będzie także systematyczne smarowanie ust pomadką ochronną, wzbogaconą o filtr UV i suplementowanie witaminy E. Rolę wspomagającą mogą odgrywać domowe sposoby leczenia zapalenia czerwieni wargowej, jak smarowanie ust miodem lub olejem kokosowym.

Inne choroby czerwieni wargowej

Zapalenie czerwieni wargowej może być związane z reakcją na promieniowanie słoneczne. Stan ten określa się wówczas świetlnym zapaleniem czerwieni wargowej. Bywa także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, a zwłaszcza retinoidów. Niekiedy wywołane jest przez alergię kontaktową. Zapalenie czerwieni wargowej to również objaw atopowego zapalenia skóry, liszaja suchego czy zespołu Sjögrena. Inną możliwą chorobę stanowi ziarniniakowe zapalenie czerwieni wargowej, którego przyczyny nie zostały dokładnie poznane.

Utrata koloru czerwieni wargowej

Wraz z postępującym procesem starzenia usta stają się mniej czerwone, a ich kontur jest bardziej rozmyty. Innymi objawami utraty czerwieni wargowej są utrata blasku i nawilżenia. Dla niektórych osób rozwiązaniem jest dobrze dobrana kolorystycznie pomadka lub konturówka. Jednak znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest makijaż permanentny, który wypełni kolorem blednącą czerwień wargową. Zabieg polega na wprowadzeniu pod skórę hipoalergicznych barwników. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej stosowana w przypadku ust jest metoda tradycyjna. Czas trwania zabiegu wynosi 90–150 minut. Dzięki niemu wargi stają się uwydatnione, optycznie powiększone, a linia ust jest skorygowana. Efekty zabiegu mikropigmentacji utrzymują się od 3 do 5 lat. Koszt zabiegu to około 900 zł.

Jak sobie radzić ze spierzchniętymi ustami? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Spierzchnięte wargi - przyczyny? Źródło: 36,6

Podwinięcie czerwieni wargowej jako metoda poprawy kształtu ust

Jednym z chirurgicznych sposobów poprawy kształtu ust jest podwinięcie czerwieni wargowej. Zabieg ten określa się jako Lip Lift. W Polsce jest jeszcze mało znany, lecz powoli zyskuje na popularności, gdyż stanowi doskonałą alternatywę dla wypełniaczy. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wymodelowanie czerwieni wargowej daje efekt pełniejszych, większych, symetrycznych ust. Godny podkreślenia jest fakt, że usta po zabiegu mają naturalny wygląd. Zabieg przynosi bardzo dobre efekty zwłaszcza u osób o pociągłej twarzy i wąskich ustach. Uważany jest za mało inwazyjny i trwały. Zajmuje około 40 minut. Średni koszt Lip Lift wynosi 3500 zł.

Czerwień wargowa a kryminalistyka

Analiza czerwieni wargowej to jedna z technik kryminalistycznych, która nazywa się cheiloskopią. Specjaliści donoszą, że podobnie jak linie papilarne, tak i ślad ust jest indywidualny. W związku z tym może posłużyć w identyfikacji ludzi i jako dowód przestępstwa. Pionierem w badaniach nad czerwienią wargową w Polsce jest Jerzy Kasprzak.

Bibliografia:

1. Thomas C. J., van Wyk C. W. The palatal rugae in an identification. J. Forensic Odontostomatol. 1988 Jun;6(1):21-7.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
8
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?