Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym charakteryzuje się sinica? - objawy, przyczyny i leczenie występowania odtlenowanej krwi w organizmie
menu
Polub nas na Facebooku

Czym charakteryzuje się sinica? - objawy, przyczyny i leczenie występowania odtlenowanej krwi w organizmie

NAN

Fot: michaeljung / fotolia.com

Cyjanoza, czyli sinica, jest to stan w którym krew nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu. W wyniku tego skóra czy błony śluzowe przybierają siny kolor. Objawy sinicy to również: niebieskie zabarwienie uszu, palców, policzków, nosa czy spojówek. W leczeniu przypadłości stosuje się, np. leki rozszerzające oskrzela.

Sinica, która występuje jednocześnie z wrodzonymi wadami serca, może pojawić się bardzo wcześnie, bo już u noworodków. Jej rozpoznanie wykonuje się za pomocą np. próby hiperwentylacji lub próby tlenowej.

Sinica – choroba braku tlenu we krwi

Sinica to stan wynikający z niedotlenienia krwi, w wyniku czego skóra, wargi, paznokcie oraz błony śluzowe przybierają niebieskawy, siny kolor. Istotną rolę w procesie powstawania przypadłości odgrywa hemoglobina, czyli czerwony barwnik krwi. Jeżeli jej poziom dotlenienia jest odpowiedni, wtedy przybiera czerwony kolor. Hemoglobina odtlenowana (uboga w tlen) jest niebieska, stąd też sine zabarwienie skóry. Rozróżnia się dwie postaci przypadłości:

  • Sinica obwodowa – występuje, kiedy krew uboga w tlen przepływa przez tkanki obwodowe. W wyniku czego sinieją np.: wargi, uszy, nos, policzki, palce.
  • Sinica centralna – pojawia się, gdy niebieski kolor przybierają błony śluzowe oraz gdy niedotlenienie krwi występuje w płucnych naczyniach włosowatych. Przypadłość jest najbardziej widoczna na ciele w miejscach silnie ukrwionych, np. jamie ustnej czy spojówkach.

Sinicę można również podzielić na ostrą i przewlekłą. Natężenie choroby uzależnione jest od różnych czynników, np. czasu wystąpienia (szczególnie groźna u noworodków). Ostra sinica wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i podjęcia określonego leczenia.

Sinica – objawy

Objawem sinicy jest zmiana zabarwienia skóry na niebieski lub lekko szary. U osób z ciemną karnacją może być mniej widoczna niż u tych z jasną cerą. Najczęściej siny odcień pojawia się na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówkach, policzkach, nosie, płatkach uszu, wargach czy końcówkach palców. Sinicy centralnej często towarzyszy pałeczkowatość palców, która powoduje zniekształcenia paliczków stóp oraz rąk.

Przyczyny sinicy

Sinica to stan, który może być konsekwencją silnych napadów astmy, zapalenia płuc, krwawienia wewnątrzczaszkowego, zawału serca czy nadciśnienia płucnego czyli zaburzeń ciśnienia w tętnicy płucnej. Przyczyną sinego zabarwienia skóry jest również wychłodzenie organizmu, wady serca, miażdżyca, a także choroby układu krążenia. Sinica może wystąpić też na skutek zatrucia fenacetyną (związek chemiczny występujący najczęściej w środkach przeciwbólowych) sulfodaminami (barwnik anionowy). Rzadziej do jej wystąpienia przyczynia się choroba Raynauda, objawiająca się napadowych skurczem tętnic rąk, czasem również nóg.

Sinica – leczenie

Sinicę rozpoznaje się na podstawie badania krwi. Jeżeli stężenie hemoglobiny odtlenowanej wynosi 5 g (lub więcej) na 100 ml krwi, wtedy należy skonsultować się z lekarzem. Leczenie sinicy polega przede wszystkim na stałym monitorowaniu przebiegu i nasileniu przypadłości. Sinicę centralną leczy się tlenoterapią, czyli podawaniem tlenu. Zabieg można wykonać w domu, a także szpitalu. Najważniejsze jest jednak zdiagnozowanie przyczyny sinicy i jak najszybsze jej zniwelowanie. Inną formą pomocy w przypadku wystąpienia sinicy jest podawanie leków, które rozszerzają oskrzela, poprawiają krążenie lub zmniejszają poziom cholesterolu. Statyny stosowane są przede wszystkim, jeżeli sinicy towarzyszy miażdżyca. Jeżeli występują nieżyty oskrzeli, wtedy zaleca się dodatkowo przyjmowanie medykamentów wykrztuśnych.

Osoby, u których zdiagnozowano sinicę, powinny więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu oraz nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach. Palaczom zaleca się też zrezygnowanie palenia, które jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania. W przebiegu choroby radzi się, aby ograniczyć wysiłek fizyczny i stale kontrolować przebieg dolegliwości przewlekłych, jeśli występują.

Sinica u dzieci

Sinica u noworodków pojawia się najczęściej na skutek wrodzonych wad serca lub zatrucia chemicznymi substancjami, zwłaszcza fenacetyną. U małych dzieci przypadłość może wystąpić z powodu zadławienia się, co wymaga natychmiastowego udrożnienia dróg oddechowych. Do najczęstszych kardiologicznych przyczyn sinicy u noworodków zalicza się:

  • TGA – przełożenie wielkich pni tętniczych, które polega na nieprawidłowym połączeniu komór serca,
  • niedostateczny przepływ płucny – występuje, np. na skutek zarośnięcia zastawki płucnej lub trójdzielnej,
  • nieprawidłowy płucny spływ żylny – to ciężka wrodzona wada serca, polegająca na tym, że lewa część mięśnia sercowego nie pompuje utlenionej krwi do aorty. Dzieje się tak, ponieważ żyły płucne nie uchodzą do lewego przedsionka serca.

Objawem sinicy u dziecka jest charakterystyczne zabarwienie skóry, z reguły w odcieniu szarości. 

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
3
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca:
objawy, przyczyny, leczenie i rokowania
Tetralogia Fallota – wrodzone wady serca: objawy, przyczyny, leczenie i rokowania TVN zdrowie
Co to jest niedotlenienie serca?
Objawy i skutki niedotlenienia mięśnia sercowego
Co to jest niedotlenienie serca? Objawy i skutki niedotlenienia mięśnia sercowego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty