Polub nas na Facebooku
Czytasz: Choroba Raynauda – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie naturalne
menu
Polub nas na Facebooku

Choroba Raynauda – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie naturalne

NAN

Fot: petrrunjela / fotolia.com

Choroba Raynauda ze względu na podobieństwo nazwy bywa mylona z zespołem Raynauda – to jednak nie to samo. Charakterystycznym objawem choroby Raynauda jest napadowe sinienie palców u rąk i stóp, do którego dochodzi pod wpływem skurczu tętnic. Choroba nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia.

Choroba Raynauda i zespół Raynauda to dwa różne schorzenia, które łączy jeden wspólny objaw: nagłe, napadowe zwężenie naczyń krwionośnych, którego następstwem jest niedokrwienie, zasinienie, a nawet ból palców u rąk (rzadziej całych dłoni lub palców u stóp). Zjawisko to nazywamy objawem Raynauda. Nazwa choroby pochodzi od nazwiska Maurice’a Raynauda – znanego francuskiego lekarza, który w 1862 r. jako pierwszy opisał objaw epizodycznego blednięcia palców pod wpływem zimna. Objaw Raynauda może być pierwotny (idiopatyczny) – wówczas powoduje niegroźną dla zdrowia, łagodną chorobę Raynauda. Jeśli objaw Raynauda jest wtórny, czyli spowodowany poważniejszą chorobą organizmu, wówczas mówi się o zespole Raynauda. Choroba Raynauda dotyczy zazwyczaj osób młodych, ok. 15.–30. roku życia i częściej jest diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn.

Choroba Raynauda czy zespół Raynauda – czym się różnią?

Choroba Raynauda spowodowana jest pierwotnym objawem Raynauda, czyli epizodycznym skurczem naczyń krwionośnych, najczęściej w obrębie palców dłoni i stóp, rzadziej również nosa, małżowin usznych i sutków u kobiet. Skurcz naczyń krwionośnych objawia się charakterystycznymi zmianami koloru skóry. W pierwszym etapie dochodzi do nagłego zblednięcia skóry pod wpływem jej niedokrwienia (kolor biały) – może temu towarzyszyć lekkie mrowienie; następnie ma miejsce tzw. faza zastoju i sinienie skóry (kolor niebieski), a także uczucie drętwienia. Ostatnim etapem jest faza wtórnego przekrwienia (zaczerwienienie), której może towarzyszyć ból palców. Choroba Raynauda może powodować nieestetyczne zabarwienie skóry i obniżać komfort życia pacjenta, ale nie jest niebezpieczna dla zdrowia i nie powoduje powikłań. Choroba Raynauda na ogół nie wymaga specjalistycznego leczenia i z czasem samoistnie ustępuje (wraz z wiekiem). Należy jednak wiedzieć, że ten sam objaw Raynauda może być wtórny i pojawić się w następstwie przebytych chorób (zwłaszcza schorzeń tkanki łącznej). Mówimy wówczas o zespole Raynauda, który wymaga leczenia. Dlatego w diagnostyce niezbędne jest ustalenie przyczyny pojawiającego się objawu.

Choroba Raynauda: objawy

Objawem choroby jest epizodyczny, samorzutny skurcz tętnic i podskórnych naczyń krwionośnych, a zwłaszcza małych tętnic przedkapilarnych, naczyń tętniczo-żylnych oraz tętniczek przedwłośniczkowych. Do skurczu dochodzi pod wpływem zimna, nagłej zmiany temperatury, a także podczas odczuwania silnych emocji. Naczynia te pod wpływem zimna kurczą się u każdej osoby zdrowej, jednak u osób z chorobą Raynauda skurcz jest o wiele intensywniejszy i może powodować zasinienie skóry, które wygląda niepokojąco, towarzyszą mu chwilowe zaburzenia czucia, a nawet ból. Objaw ten nie jest jednak długotrwały: utrzymuje się zwykle do kilku minut, po czym samoistnie ustępuje. Choroba nie powoduje trwałych zmian w strukturze naczyń krwionośnych i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

Przyczyny choroby Raynauda

Przyczyny choroby Raynauda nie są do końca znane. Choroba może pojawić się samoistnie lub z bliżej nieokreślonych przyczyn. Wiadomo, że dotyczy ona zwłaszcza osób młodych (ok. 15.–30. roku życia) i aż 4–9 razy częściej kobiet niż u mężczyzn. Na ogół występuje u dziewcząt w okresie pokwitania: wówczas może mieć związek z efektem funkcji czynności gonad żeńskich (jajników). Schorzenie częściej pojawia się także u osób mieszkających w zimnym klimacie. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby Raynauda należą różnego typu urazy i uciski naczyń krwionośnych, zarostowe schorzenia naczyń, a także nadmierna aktywacja receptorów adrenergicznych w naczyniach, która uaktywnia się pod wpływem zimna lub silnych emocji. Szczególnie narażone na wystąpienie choroby Raynauda są również osoby, które w pracy w sposób charakterystyczny eksploatują ręce:

  • operatorzy maszyn wibrujących i osoby narażone na wystąpienie urazów mechanicznych palców (użytkownicy młotów pneumatycznych, maszyn górniczych, pilarek spalinowych, pianiści, maszyniści, osoby dużo piszące na komputerze itp.);
  • osoby narażone na częste i długotrwałe działanie zimna (pracownicy chłodni i przetwórstwa spożywczego);
  • osoby narażone na zatrucia metalami ciężkimi i substancjami chemicznymi (ołów, tal, chlorek winylu);
  • również osoby przyjmujące niektóre leki (β-blokery, doustne środki antykoncepcyjne, cytostatyki, interferon).

Naturalne leczenie choroby Raynauda

Choroba Raynauda nie jest groźna dla zdrowia: ma przebieg łagodny i w większości przypadków nie wymaga leczenia farmakologicznego. Naturalne leczenie choroby Raynauda polega na unikaniu ekspozycji na zimno i nagłego wychłodzenia ciała. Należy pamiętać o ubieraniu się stosownym do pogody, a także o noszeniu czapki – nie należy bowiem dopuścić do wychłodzenia całego ciała, a nie tylko rąk (czy stóp). 

Ponadto zaleca się w miarę możliwości unikanie stresu i silnych emocji, które mogą powodować nasilanie się objawów. Zakazane jest również palenie tytoniu, gdyż w papierosach znajdują się substancje potęgujące obkurczanie się naczyń krwionośnych.

Zobacz film: Pogotowie czy wizyta u lekarza? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
83
14
Polecamy
Zespół (objaw) Raynauda – charakterystyka, leczenie, objawy i diagnoza
Zespół (objaw) Raynauda – charakterystyka, leczenie, objawy i diagnoza TVN zdrowie
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby
Trądzik różowaty - leczenie, pielęgnacja, dieta i domowe sposoby Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Diagnostyka i leczenia zespołu Raynauda – przyczyny, objawy, badania i postępowanie w przypadku stwierdzenia choroby
Diagnostyka i leczenia zespołu Raynauda – przyczyny, objawy, badania i postępowanie w przypadku stwierdzenia choroby TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?