Polub nas na Facebooku
Czytasz: MCHC – wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach
menu
Polub nas na Facebooku

MCHC – wskaźnik średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach

Fiolki z pobraną krwią

Fot: science photo / fotolia.com

MCHC pozwala na ocenę poziomu średniego stężenia hemoglobiny w erytrocytach. Analizę przeprowadza się podczas zwykłego badania krwi, w związku z czym nie stanowi ona obciążenia i uzyskuje się ją niezwykle łatwo. Pomaga jednak w diagnozowaniu poważnych zespołów chorobowych.

Najczęściej badanie MCHC (średnie stężenie hemoglobiny w krwinkach czerwonych) ujmuje się w morfologii krwi. Jest jednym z podstawowych wyników, mających duże znaczenie z punktu widzenia diagnostyki niedokrwistości. Zbyt wysokie lub zbyt niskie MCHC może również świadczyć o szeregu różnych problemów z krwinkami czerwonymi.

Badanie MCHC

Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocytach (MCHC) oblicza się poprzez porównanie ilości hemoglobiny z hematokrytem, czyli wskaźnikiem stosunku objętości erytrocytów do całej objętości krwi. Aby wyznaczyć MCHC, należy skorzystać ze wzoru MCHC = Hb × 100/hematokryt. Za normę uznaje się wynik oscylujący w granicach 32–36 g/dl. Alternatywny wzór pozwala na określenie wartości współczynnika MCHC w milimolach na litr. Normą jest wtedy wartość 4,9–5,5 mmol/l. Zwykle badanie zleca się w zestawie podstawowych analiz krwi – nie należy jednak czekać na skierowanie lekarza. Każda osoba powinna przeprowadzać morfologię przynajmniej raz w roku. Zachwianie wartości MCHC może wiązać się z poważnymi chorobami krwi, dlatego często jest zlecane przy podejrzeniu różnych postaci niedokrwistości. Wykorzystuje się je również w czasie obserwacji reakcji organizmu na podawanie niektórych leków (np. pochodnych heparyny). Wskazaniem do przeprowadzenia MCHC w morfologii krwi są przede wszystkim objawy związane z układem krążenia – wybroczyny, krwawienia, ale także chroniczne zmęczenie, zawroty głowy czy omdlenia.

Wiarygodny wynik

Chociaż sama morfologia krwi jest niezwykle łatwa i polega na pobraniu próbki krwi najczęściej z żyły łokciowej, poprzez niewiedzę lub zaniedbanie może dojść do przekłamania wyniku. Należy pamiętać o tym, że na badanie przychodzi się na czczo, nie powinno się nic jeść przez przynajmniej 8 godzin. Najlepiej powstrzymywać się przed spożywaniem alkoholu przez 48 godzin, na kilka godzin przed badaniem niewskazane jest również palenie papierosów. Kolacja w dniu poprzedzającym pobranie krwi powinna być lekkostrawna. Wynik MCHC może wypaczyć także miesiączkowanie. Kobiety nie powinny przeprowadzać go więc w czasie menstruacji oraz w ciąży, podczas której stężenie hemoglobiny jest naturalnie obniżone.

Niskie MCHC

Za zbyt niskie MCHC odpowiada zmniejszenie ilości hemoglobiny w krwinkach czerwonych, może towarzyszyć mu również niska średnia objętość krwinki (MCV). Niski wynik MCHC (poniżej 32 g/dl lub 4,9 mmol/l) obserwuje się zazwyczaj przy niedoborze żelaza oraz w różnych postaciach niedokrwistości. Do bardzo groźnych należą talasemie – niedokrwistości tarczowatokrwinkowe oraz niedokrwistości syderoblastyczne. Niskie MCHC może również świadczyć o sferocytozie wrodzonej, czyli niedokrwistości hemolitycznej oraz o problemach z gospodarką elektrolitową.

Wysokie MCHC

Podwyższone MCHC (wysokie stężenie hemoglobiny w erytrocytach) obserwuje się w niedokrwistości hipochromicznej oraz podczas odwodnienia hipertonicznego. Podobnie jak niskie MCHC, może również wskazywać na sferocytozę.

MCHC a niedokrwistość

Zazwyczaj badanie MCHC wskazuje na różnego typu niedokrwistości. Pomaga wykryć m.in. talasemię – wrodzoną chorobę krwi związaną z zaburzoną syntezą hemoglobiny. Ze względu na utrudnione przenoszenie tlenu do komórek organizmu, ta niedokrwistość może być przyczyną niewydolności układu krążenia wśród młodych ludzi. Do jej charakterystycznych objawów należy anemia, a także powiększenie śledziony i wątroby.

Najczęściej diagnozowaną postacią niedokrwistości wrodzonej jest sferocytoza (choroba Minkowskiego-Chauffarda). Obserwuje się ją u 1 na 5000 pacjentów. Powodują ją mutacje w genach odpowiedzialnych za kodowanie białek błony erytrocytów. Czerwone krwinki mają nieprawidłowy kształt, co wpływa na ich krótką żywotność – są niszczone przez śledzionę, której zadaniem jest usuwanie zbędnych składników krwi. Do objawów tej niedokrwistości należy m.in. zmętnienie oka, małoocze, skośne ustawienie oczu, płaski nos, wady zgryzu, w dzieciństwie żółtaczka oraz anemia.

Badanie krwi na MCHC pozwala również na wykrycie niedokrwistości syderoblastycznej. W jej przebiegu dochodzi do zmniejszenia aktywności hemu (enzymu zawartego w hemoglobinie), co doprowadza do zwiększenia liczby syderoblastów. Niedokrwistości syderoblastyczne mogą mieć podłoże wrodzone lub nabyte – czynnikami sprzyjającymi pojawieniu się choroby jest alkoholizm, zatrucie metalami ciężkimi, przebieg niektórych chorób, w tym dysplazji szpiku oraz zażywanie leków zaburzających biosyntezę hemu. Leczenie jest zależne od postaći choroby. W przypadku niedokrwistości nabytej zazwyczaj podaje się witaminę B6, niedokrwistość wrodzona wymaga terapii koncentratem krwinek czerwonych oraz związkami chelatującymi nadmiar żelaza

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
7
Polecamy
MCHC niskie – przyczyny, co oznacza niski poziom?
MCHC niskie – przyczyny, co oznacza niski poziom? TVN zdrowie
MCHC – jak należy interpretować wyniki tego badania krwi?
MCHC – jak należy interpretować wyniki tego badania krwi? TVN zdrowie
Morfologia krwi – co mówią wyniki?
Morfologia krwi – co mówią wyniki? Dzień Dobry TVN
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?