Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Lekarz, który korzysta ze sztucznej inteligencji

Fot: Photographer is my life. / gettyimages.com

Naukowcy i lekarze coraz częściej ( i w coraz większym zakresie) korzystają z pomocy sztucznej inteligencji. Dzięki niej analiza danych czy dobieranie sposobu leczenia są dużo łatwiejsze. Czy już niedługo zamiast lekarzy będą nas leczyły komputery?

Naukowcy z Centralnego Szpitala w Wenzhou razem ze specjalistami z USA stworzyli program, który pozwala z dokładnością do 70-80 proc. wskazać, u którego pacjenta COVID-19 będzie miała ciężki przebieg. Jak to robi? Program analizuje stężenie enzymu wątrobowego - aminotransferazy alaninowej, ilość hemoglobiny oraz bóle w różnych częściach ciała. 

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze pracują natomiast nad programem, który ułatwi lekarzom stawienie diagnozy. Co ciekawe sztuczna inteligencja pomaga przewidzieć, czy ktoś zachoruje na daną chorobę. System, stworzony przez ekspertów z japońskiego Uniwersytetu w Kanazawie, przewiduje kto zachoruje na cukrzycę z 94,9 proc. dokładnością.

Jak leczy sztuczna inteligencja?

Na tej samej zasadzie działa X-Ray Artificial Intelligence Tool testowany w australijskim Garvan Institute of Medical Research in Sydney. System rozpoznaje m.in. złamania, analizując zdjęcia rentgenowskie i obrazy z tomografii komputerowej. W jednym z badań wykrył aż trzykrotnie więcej osób zagrożonych osteoporozą niż specjaliści.

W Icahn School of Medicine at Mount Sinai działa algorytm, który czyta notatki lekarza i sprawdza czy ból, na który skarży się pacjent, ma charakter chroniczny czy ostry. Dzięki temu lekarz wie, która forma leczenia będzie lepsza i jak pokierować terapią, aby chory szybciej wrócił do zdrowia.

Ale to nie koniec możliwości, jakie ma sztuczna inteligencja. Eksperyment opisany w The lancet Oncology pokazał, że specjalny program - Gastrointestinal Artificial Intelligence Diagnostic System – GRAIDS - może zastąpić endoskop i lekarza.

System oraz lekarze z różnym poziomem kompetencji analizowali 1036 496 zdjęć endoskopowych pochodzących od 84 424 osób z potwierdzoną diagnozą raka górnego odcinka przewodu pokarmowego. Okazało się, że tylko lekarz ze specjalizacją z endoskopii i gastrologii okazał się lepszy (i to nieznacznie) niż sztuczna inteligencja w rozpoznawaniu nowotworów na podstawie wyników badania endoskopowego.

Zobacz film i dowiedz się jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z pandemią:

Zobacz film: Jak sztuczna inteligencja pomaga w walce z koronawirusem? Źródło: 36,6

Czy komputer może wybrać sposób leczenia?

Rozpoznanie i postawienie diagnozy to jedno, ale ustalenie schematu leczenia to już zupełnie inna sprawa. Okazuje się jednak, że sztuczna inteligencja i na tym polu radzi sobie coraz lepiej.

Algorytmy opisane na początku tego roku przez zespół z University of Texas Southwestern Medical Center (UTSW), pozwalają nieporównanie szybciej zaplanować radioterapię nowotworu i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby. Program w ułamku sekundy analizuje skomplikowane kliniczne dane i tworzy plan leczenia.

Ma to ogromne znacznie zwłaszcza w tych przypadkach, gdy stan pacjenta jest na tyle poważny, że nie może on czekać na ułożenie schematu leczenia i musi je rozpocząć natychmiast.

Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarza?

Mimo że sztuczna inteligencja ułatwia lekarzom leczenie oraz stawienie rozpoznania, to nie na każdym polu jest w stanie ich zastąpić. W leczeniu niezwykłe znaczenie ma właśnie czynnik ludzki, czyli empatia i zrozumienie dla chorego. Czegoś takiego komputer pewnie nigdy się nie nauczy.

Nieżyjący już znakomity polski lekarz i pisarz w jednej osobie, prof. Andrzej Szczeklik zapytywał o to, czy w medycynie istnieje... dusza. Interesowało go to, czy osiągnięcia medycyny i technologii zbliżą nas do poznania właśnie tego fenomenu czy też bytu, ubolewając, że duszę "wpędziliśmy w niebyt, zaprzeczając prawu do istnienia". Dla niego jednak nie było wątpliwości, że istnieje i znaleźć ją można w spotkaniu chorego z lekarzem.

Źródło: PAP Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
6
Polecamy
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię
Komórki macierzyste szansą dla pacjentów z najcięższym przebiegiem COVID-19? Warszawski szpital wdraża terapię Dzień Dobry TVN
Zadbaj o trzustkę.
Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo?
Zadbaj o trzustkę. Jakie objawy mogą świadczyć o tym, że działa nieprawidłowo? Dzień Dobry TVN
Technologa kontra COVID-19.
Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią?
Technologa kontra COVID-19. Jak nowoczesna technologia walczy z pandemią? TVN zdrowie
Jak w Polsce leczy się nowotwory?
Czy krajowa sieć onkologiczna spełnia swoje zadanie?
Jak w Polsce leczy się nowotwory? Czy krajowa sieć onkologiczna spełnia swoje zadanie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii